1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİVİL TOPLUM, 'TOPLUMSAL CİNSİYETİ' TARTIŞTI
SİVİL TOPLUM, TOPLUMSAL CİNSİYETİ TARTIŞTI

SİVİL TOPLUM, 'TOPLUMSAL CİNSİYETİ' TARTIŞTI

AB Bilgi Merkezi gönüllü kuruluş temsilcilerini “Sivil Toplum Örgütleri için Toplumsal Cinsiyet Atölyesi” için bir araya getirdi. Ülke gündeminin öne çıkan konuları arasında yer alan çalışma Sosyolog Doğuş Derya’nın moderatörlüğünde M

A+A-

 

 

 

 

AB Bilgi Merkezi gönüllü kuruluş temsilcilerini  “Sivil Toplum Örgütleri için Toplumsal Cinsiyet Atölyesi” için bir araya getirdi.

Ülke gündeminin öne çıkan konuları arasında yer alan çalışma Sosyolog Doğuş Derya’nın moderatörlüğünde Merit Lefkoşa Hotel’de gerçekleşti. Sendika temsilcileri, siyasi partilerin kadın örgütü temsilcileri yanında çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyelerinin katıldığı etkinlikte, toplumsal cinsiyet eşitliği ve gerek ülkemizdeki gerekse AB’de bulunan kadınların yeri ve konuyla ilgili yasal düzenlemeler değerlendirildi.

Toplumda kadın ve erkeklerin rollerinin yanı sıra, iş yaşamındaki eşitsizliklerin uygulamalı çalışmalarla masaya yatırıldığı atölye çalışmasında sivil toplum temsilcileri görüş ve önerilerini dile getirme olanağı buldu. 

 

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇALIŞMALARI SÜRECEK

Etkinlikte AB Bilgi Merkezi Başkanı Kudret Akay, kadının toplumdaki yerine vurgu yaparak, merkezin toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yapılan çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Akay, bu ve benzer etkinliklerle, Kıbrıs’ın yanı sıra, çeşitli AB ülkelerindeki toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları uygulamalarının incelenerek, Kıbrıs Türklerinin bu konuda bilgilenrilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Öte yandan AB Bilgi Merkezi uzmanlarından Can Köstepen etkinlikte, AB Bilgi Merkezi’nin bundan bir süre önce, AB’nin “Cinsiyet perspektifinin Ana Plan ve Politikalara Yansıtılması El Kitabı”nı Türkçeye çevirerek toplumun kullanımına sunulduğunu kaydetti. AB Bilgi Merkezi’nin, AB’nin temel yayınlarının Türkçeye çevirip yine Kıbrıs Türk toplumu ile buluşturulacağını da söyledi.

 

KİTAP TANITIMI YAPILDI

Etkinlik kapsamında, AB Bilgi Merkezi’nin “Cinsiyet Perspektifinin Ana Plan ve Politikalara Yansıtılması El Kitabı”nın tanıtımı da yapıldı. Kitapla ilgili değerlendirmede ve yapılan Toplumsal Cinsiyet Atölyesi çalışmasında, Sosyolog Doğuş Derya AB’deki mevzuatlar ve çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Derya ülkemizdeki cinsiyet perspektifine örneklerle ışık tuttu.   

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler