1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİVİL TOPLUM HAREKETE GEÇTİ
SİVİL TOPLUM HAREKETE GEÇTİ

SİVİL TOPLUM HAREKETE GEÇTİ

Babası tarafından uygulanan şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen yedi yaşındaki Mustafa Diker’in yaşadıkları, bazı sivil toplum örgütleri ile konuya duyarlı bireyleri harekete geçirdi. Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü, Kıbrıs

A+A-

 

 

 

Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önüne geçilmesi için sivil toplum örgütleri ve konuya duyarlı bireyler, bugün hükümete taleplerini iletiyor

 

Babası tarafından uygulanan şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen yedi yaşındaki Mustafa Diker’in yaşadıkları, bazı sivil toplum örgütleri ile konuya duyarlı bireyleri harekete geçirdi. Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü, Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı, Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi, konuya duyarlı bireyler ile uzmanlar, bugün saat 10.30’da Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Başbakanlığın önünde çocuk istismarı ve ihmalinin önüne geçilmesi için hazırladıkları önerileri açıklayarak hükümete sunacak. Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, önceki gün ve dün yapılan toplantıların ardından, konu ile ilgili kısa ve orta vadeli olmak üzere toplam 13 öneri hazırlandı. Öneriler arasında Çağlayan’daki çocuk yuvasının doğan çocukların barınabileceği şekilde düzenlenmesinden, aile içi şiddetin önüne geçecek olan polis ekiplerinin oluşturulmasına kadar pek çok öneri bulunuyor. Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Enstitüsü’nden Dr Ömür Yılmaz, yapılan öneriler arasında en önemlilerinden biri olan ve toplum tarafından bilinmeyen bir konu bulunduğunu, bunun da ülkede muhaceret afları nedeniyle ebeveynsiz çocuk sayısının artması olduğunu ifade etti. Dr Yılmaz, ülkeye çocuklarıyla giren anne babaların, muhaceret affından yararlanmak için ülkeyi terk ederken çocuklarını da adada bıraktığını, bu durum nedeniyle anne ve babadan yoksun pek çok çocuğun kötü koşullarda yaşamak zorunda kaldığını ifade etti. “Bu durum, çocukların istismar edilmesi ve ülkeyi çocuk ticareti, hatta organ ticaretine uygun bir hale getiriyor,” diyen Yılmaz, muhaceret memurlarının, ülkeye çocuklarıyla giren anne babaların, çocukların istismara maruz kalmamaları için ülkeyi çocuksuz terk etmelerine izin vermemeleri gerektiğinin altını çizdi. Oluşum tarafından yapılan öneriler şöyle:

3 AY İÇİNDE YAPILACAKLAR:

1-   Ülkedeki yasal statüsüne bakılmadan korumaya muhtaç çocuklara müdahale edilmesi.

2-   Oğlan çocuklarını yuva sistemine alabilmek için önce acilen Çağlayan’daki yuvanın üst katının düzenlenerek oğlan çocuklara açılması. Bunun için bir an önce gerekli kadronun atanması.

3-   Koruyucu aile kavramını topluma etkin ve ivedi olarak tanıtılması, koruyucu aile bilgilendirme ve eğitim programı ile bu programın teşvik edilmesi ve rolü üstlenecek ailelere gerekli donanımlandırılması.

4-   Erken uyarı sistemi oluşturularak, kaybolan çocukların, kayboldukları andan itibaren aranmasının sağlanması. Bunun için gönüllülerden iletişim bilgilerinin alınması ve arama ekiplerinin hızlı bir şekilde mobilize edilmesini sağlayan etkin bir iletişim ağının kurulması.

5-   Öğretmenlerin, hemşirelerin, çocuk doktorlarının ve acil servis doktorlarının fiziksel, duygusal ve cinsel istismar konularında bilgilendirilmesi, tespit ettikleri vakalarda adım adım izleyecekleri prosedür konusunda hizmet içi eğitime tabi tutulmaları.

6-   Çocukları ile sınır kapılarından giren ebeveynlerin çocukları yanlarında olmadan ülkeyi terk etme girişimlerinin önüne geçilmesi.

7-   “T” izni verilmesi gibi çok zaman alan ama direkt dezavantajlı gruplarla çalışmayı içermeyen işlerin bir an önce Sosyal Hizmetler Dairesi sorumluluğundan alınıp, kişilere birebir ilgilenebilecekleri bir iş yükü ayarının yapılması.

  6 AY İÇİNDE YAPILACAKLAR:

 

1-   Oğlan çocukları için ayrı bina tahsis edilmesi, kız çocukları için Çağlayan’daki binanın kadro kapasitesinin artırılması.

2-   Çocuk haklarını gözetecek her türlü yasal zeminin oluşturulmasının tamamlanması.

3-   Etkin çalışan bir ihbar hattı ve acil müdahale biriminin kurulması.

4-   Aile içi şiddete müdahale edecek olan polis birimlerinin hizmet içi eğitim programından geçirilmesi.

5-   Çocukların kendi haklarını fark etmeleri için ülke çapında “çocukların insane hakları” konusunun müfredata dahil edilmesi.

6-   Sosyal Hizmetler Dairesi’ne giden başvuruların titizlikle toplanması, bölgelere ayrılarak sistemli, planlı ve programlı bir şekilde aile güçlendirme-bilinçlendirme çalışmalarının başlatılması.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler