1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİVİL POLİSLER DE EYLEMDEYDİ (!)
SİVİL POLİSLER DE EYLEMDEYDİ (!)

SİVİL POLİSLER DE EYLEMDEYDİ (!)

Kıbrıs’ın kuzeyindeki iş adamları örgütleri, spor federasyonları, meslek örgütleri ve üniversitelerden yaklaşık 350 temsilci, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi önünde, Kıbrıslı Rumların yönetimindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’ni

A+A-

Kıbrıs’ın kuzeyindeki iş adamları örgütleri, spor federasyonları, meslek örgütleri ve üniversitelerden yaklaşık 350 temsilci, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi önünde, Kıbrıslı Rumların yönetimindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralacağı 1 Temmuz arifesinde “hayalet kostümlü” eylem gerçekleştirdi.

 

 

 

Didem MENTEŞ/BRÜKSEL : Gösteriden notlar…

 

SİVİL POLİSLER DE EYLEMDEYDİ (!)

 

·        SİSLİ HAVA… Brüksel’deki protesto gösterisine katılmak için 350’ye yakın Kıbrıslı Türk saat 03.00 sıralarında Ercan Havalanı’nda toplandı. İki uçağın saat 04.30 sıralarında uçması gerekirken, havanın sisli olması nedeniyle yaklaşık 1,5 saatlik bir rötar yaşandı. İlk uçakta bulunan 180 yolcu eylemi 1 saat gecikmeli olarak gerçekleştirirken, ikinci uçak yolcuları Brüksel’e saat 15.00 sıralarında varabildi.

 

·        MASKELER… Bu arada gösteriye katılacak olanlara uçağa binmeden beyaz renk maskeli kıyafetler dağıtıldı. “kimse bizi hayalet görmesin”  anlamında giyilmesi için dağıtılan kostümler büyük ilgi topladı. İlk uçakta yer alan Ticaret Odası Başkanı Cengiz Alp, yapılacak eylemle ilgili bilgiler vererek, herhangi bir provakasyon karşında dikkatli olunması talebinde bulundu.

 

·        ORGANİZASYON BAŞARISI… İlk uçak yolcuları saat 11.30 gibi Brüksel Zaventem Havaalanı’na iniş yaptı. Gösteriyi düzenleyen temsilcilerden bir kısmı gelenleri karşılarken, gösterinin yapılacağı yere gitmek için otobüslere yerleştirdi. Oldukça bir düzen ve organize içerisinde ilk gösterinin yapılacağı Place Luxemburg Meydanı’na varıldı. Göstericiler meydandaki yeşil alan içerisinde kendilerine verilen beyaz maskeli kıyafetlerini giyerek, yerini aldı.

 

·        SİYASİ POLİS “EYLEMDE”… Öte yandan gösteriyi en başından beri Siyasi Şube ekibinde görevli svil polisler de izledi. Gün boyunca görüntü ve fotoğraf alan ekipler, göstercilerin yanından ayrılmadı.   

 

·        “BİZE HAYALET MUAMELESİ YAPMAYIN”… Göstericiler Avrupa Parlementosu yetkililerine seslerini duyurmak amacıyla hazırladıkları pankartları açtı... “Biz varmıyız”, “Kıbrıs’a direk uçuşları serbest bırakın”, “Kıbrıs’ın diğer yarısı”, “Bize hayalet muamelesi yapmayın”, “Avrupa Birliği Sözlerinizi Tutun”, “Bölünmüş Kıbrıs Avrupa Birliği’ne Başkanlık Yapıyor”ve “Unutulmuş Avrupa Birliği Vatandaşları; ‘Kıbrıslı Türkler…”

 

·        GÖSTERİYE İLGİ… Pankartları açan göstericler Place Luxemburg Meydanı adeta beyaza bürüdü. Yol içerisine doğru tutulan pankartlar, Brükselliler tarafından ilgiyle karşılanırken, çoğu Brükselli göstercileri fotoğrafladı. Konuyla ilgili dağıtılan bildirileri aldı. Bazı Brüksellilerin protesto gösterisine destek verdiği de görüldü.

 

·        BEYAZ MASKEYLE 5 DAKİKA… Ekonomik Örgütlerin organize ettiği gösteriye birçok sivil toplum örgüte de katıldı. UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy da protesto elemine destek vererek, göstercilerin yanında yer aldı. Gösterciler, Kıbrıslı Türklere “hayalet muamelesi yapılmasını” protesto etmek amacıyla beyaz maskeleriyle 5 dakika boyunca pankart açarak, bekledi.

 

·        AP MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK…  4 Avrupa Parlemento Milletvekili, Micheal Cashman Map, Sir Graham Wotson, Sajjad Karim ve Helene Flautre, gösterinin yapılacağı Place Luxemburg Meydanı Parlemento önüne gelerek, destek verdiklerini açıkladı.  

 

·        ADİL DEĞİL… Micheal Cashman ve Sir Graham Wotson,  Güney Kıbrıs’ın, AB’nin tek taraflı dönem başkanlığına gelmesinin kabul edilmez olduğunu, meydanda toplanan örgütlerin haklı olduğu ve yerinde bir tepki verdiklerini belirtti. Bu eylemi desteklediklerini ve takdir ettiklerini açıklayarak, yerinde bir tepki verdiklerini söyledi. Güney Kıbrıs’ın 6 aylık dönem başkanlığı devam ettiği sürece bu konuyu takip edip, günedeme getireceklerini aktardı. Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği ile olan ilişkilerinde kendilerini, adanın tek temsicisi olarak görmemeleri gerektiğini vurgulayıp, bunun adil olmadığını söylediler.

 

·        BASIN ORDUSU… Uzun süre meydandaki gösteriden sonra 180 katılımcı, Brüksel sokaklarında polis eşliğinde yürüyerek seslerini duyrumaya çalıştı. Sokaklarda olumlu tepkiler alan gösterciler, Schuman Meydanı’na yürüdü. Burada da karşılıklı merdivenlerde durarak, pankartlarını yola doğru açtılar.  Öte yandan gösteriyi en başından beri Kuzey Kıbrıs yanında Türkiye ve Dünya basınından birçok gazeteci izledi. En iyi görüntüyü almak için büyük emek sarfeden basın mensupları, canlı yayın yaparak Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyurmaya çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1243 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler