1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİVAS KATLİAMI, KIBRIS’TA DA UNUTULMADI
SİVAS KATLİAMI, KIBRIS’TA DA UNUTULMADI

SİVAS KATLİAMI, KIBRIS’TA DA UNUTULMADI

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993 yılında 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan olay dün Lefkoşa’da da anıldı

A+A-

 

 

 

 

Hacı Bektaşi Veli Kültürü Yaşatma Derneği, 2 Temmuz 1993 yılında 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas olayları için dün dernek üyelerinin de katılımı ile bir anma töreni düzenledi.

Etkinlik ölenler anısına saygı duruşuyla başladı. Ardından örgüt başkanı Hasan Şaşkıner bir açılış konuşması yaptı. 
Etkinlikte, ölen 33 kişiye yazılan şiirler ve o günün video kayıtları izlendi. Etkinlikte ayrıca, 2 Temmuz günü ölenler arasında olan 12 yaşındaki Koray Kaya'nın anısına yapılan ve tüm katledilenlerin yer aldığı bir slâyt gösterisi izlendi. 
Etkinlik türküler ve semah gösterileriyle son bulurken, bir kez daha “Sivasların” yaşanmaması için mücadeleye devam mesajı da verildi. 

 

“SİVAS’A GİDEN İNSANLAR YAZAR, ÇİZER, SANATÇI VE ŞAİRLERDİ”

 

Hacı Bektaşi Veli Kültürü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Şaşkıner törende bir konuşma yaparak o dönemde yaşananları söyle anlattı:

“2 Temmuz 1993’de Sivas’ta büyük bir katliam gerçekleşti, Sivas’a gidenler tank-tüfekli insanlar değil, yazar, çizer, sanatçı ve şairlerdi. Pir Sultan etkinliklerine katılmak için Sivas’ta bulunuyorlardı. Sivas’ta yobazlar Cuma namazı çıkışı Madımak Oteli’ne saldırdılar. Bu sanatçılar Madımak Oteli’nde TC Kültür Bakanı’nın davetlisi olarak katılmışlardı. Ne yazık ki TC Bakanının davetlisi insanlar şiddete uğramışlardır. Bu dava 2012 Mart ayında zaman aşımına uğradı. Bu bir insanlık suçudur ve cezasız kalmamalıdır. Bizde bu gün, Hacı Bektaşi Veli Kültürü Yaşatma Derneği olarak 93 yılında Sivas’ta hayatını kaybedenler için bir anma etkinliği düzenledik. Şiddeti uygulayanları da lanetliyoruz”.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler