1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİT ALANI YAĞMALANDI!'
SİT ALANI YAĞMALANDI!

'SİT ALANI YAĞMALANDI!'

SİT ALANINDAN 5 BİN TON KAYA YAĞMALANDI! Yeşil Barış Hareketi, Yenierenköy Belediyesi hudutları dahilinde bulunan Gelincik köyü topraklarında “Aya Sofia ve Aya Kyrgos Arkeolojik ve Doğal SİT Alanı” içindeki “Ozalos” bölge

A+A-

 

 

SİT ALANINDAN 5 BİN TON KAYA YAĞMALANDI!

 

 

Yeşil Barış Hareketi, Yenierenköy Belediyesi hudutları dahilinde bulunan Gelincik köyü topraklarında “Aya Sofia ve Aya Kyrgos Arkeolojik ve Doğal SİT Alanı” içindeki “Ozalos” bölgesinde günlerdir dozerlerin, ekskavatörlerin taş söküp götürdüğünü; 5 bin ton kayanın yağmalandığını belirtti.

Hareket Başkanı Doğan Sahir, yazılı açıklamasında, “Kim, kimin malını götürüyor diye hesap soran bir tek yetkili bile olmadı” diyerek, olayın muhtar dahil, birçok yetkilinin bilgisinde olduğunu, yıkımı durdurmak için Yeşil Barış Hareketi olarak büyük enerji harcamalarının gerektiğini kaydetti. Sahir şöyle devam etti:

“Sonunda bu yanlışın, yetersiz bilgilenme nedeni ile hata eseri gerçekleştiği söylendi. Peki bu işlerin sorumlusu makamlar yok mu? Devlet yetkilileri nerede? Bu tür yağmalama, artık skandal boyutlarına vardı ama en küçük memurdan parlamentoya kadar kimsenin umurunda değil. Hiç kimse görevinin farkında ve işinin başında değil.

Ülkemizde her gün giderek artan hızla yaşanmakta olan çevre katliamlarının, ya yanlışlıkla, ya bir hata, ya da ihmalden olduğunu ileri sürmek bir tarz haline getirildi. Vizyonsuz, yüzeysel kararlar, hesapsız icraatlar ve/veya istismarlar ile kişisel çıkarlar doğal ve tarihi çevrenin sürekli bozulmasına neden olmakta, bu icraatlar tüm dengeleri altüst etmektedir. Buna artık bir dur denmesi gerekir. Görevini ihmal eden, ya da yetkisini yanlış kullananlar hakkında mutlaka bir takibat başlatılmalıdır. 5 bin ton malı götürenin yanına kar kalmamalıdır. Bu doğa ve eski eser kıyımının, tahrip edilen antik mezarların, yıkılan binlerce yıllık tarihi değerin hesabı sorulmalıdır.

Kumyalı’nın doğusunda, koruma altındaki Aya Sofia ve Aya Kyrgos SİT alanındaki Tarihi Ozalos bölgesi devlet izni ile Talan edildi. Avrupa topraklarında “meyve yarasası” olan tek ülke konumundaki adamızda önemli bir “Yarasa Gözlem Alanı” zincirli dozerler ve ekskavatörlerle altüst edildi. Yönetim zafiyetleri ve yetki karmaşası çevreyi perişan ediyor. Çevresel kaynaklarımızın, her türlü yöntemlerle paraya çevrilmesi marifet sayılıyor. Ancak bilinmelidir ki hiç kimsenin, hiçbir eski eseri tahrip etmeye, doğayı bozmaya; ülkemizin ne geçmişini, ne de geleceğini karartmaya hakkı yoktur. Bu katliamları ve sebebiyet verenleri şiddetle protesto ediyoruz.”

 

 

Bu haber toplam 1421 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler