1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sistemsizlik sistem olmamalidir
Sistemsizlik sistem olmamalidir

Sistemsizlik sistem olmamalidir

Lig başlayalı üç hafta oldu. Ne acıdır ki üç haftada üç antrenör şu veya bu nedenlerle görevlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Aldığım bilgiler doğruysa üç teknik adam daha topun ağzındadır. Peki bu üç haftaki görüntüden sadece teknik adamlar mı sorumludur?

A+A-

 

Lig başlayalı üç hafta oldu. Ne acıdır ki üç haftada üç antrenör şu veya bu nedenlerle görevlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Aldığım bilgiler doğruysa üç teknik adam daha topun ağzındadır. Peki bu üç haftaki görüntüden sadece teknik adamlar mı sorumludur?

Oynanan maçlardan hangisi “bu maç bana keyif verdi” diyebiliriz?

Bu takım işte bu taktik dizilişle oynadı ve kazandı diyebiliriz?

Hangi takım bilinçli transfer politikası uyguladı?

Mali problemi olmayan kaç kulübümüz var?

Takımların altyapıları tamam mı?

Peki federasyonun transfer politikası ve yabancı oyuncu uygulaması ülke gerçekleri ile doğru orantılı mı?

Devletin spora ve özelde futbola bakışı doğru mu?

Daha bu türk soruları çoğaltabilirim. Ama canınızı da çok fazla sıkmak istemem. Zaten amacım moral bozmak değil, sorunlara kendi penceremden çözümler üretmektir.

Üç haftada sekiz maç seyrettim. Seyrettiğim maçlarda futbol genelde vasatın altında kaldı. Taktiksel anlamda iyi bir oyun şablonu göremedim. Seyrettiğim maçlarda takımlar genelde dörtlü savunma sistemi uygulamaya çalıştı ama zincir savunma prensiplerini gelende uygulayamadılar. Defans, orta saha, forvet kurgularında uyumsuzluk malesef beklentilerin çok üstünde görüntü verdi. Bu da doğal olarak teknik adamların sorgulanmasını getirdi.

Aslında sorgulanması gerekenin bugün oluşan sistem veyea oluşturduğumuz sistemdir. Evet bu oluşan yapıda teknik adamların rolü vardır ama belirleyici değildir. Bu yapının temel belirleyicisinin ekonomik nedenler olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Ama yapacağımız bazı düzenlemeler olduğunu da bilmemiz gerekir.

Herşeyden önce futbolu kurtarmamızın en temel etmeni olan ÜRETİM – TÜKETİM dengesini sağlamamız gerekiyor. Bugün kulüplerin kapanma noktasına gelmesinin ve gerçek tarafarını yitirmesinin başlıca sebebi gelir gider dengesinde oluşan büyük açıklardır. Federasyon tüm kulüpleri toplayarak bu konuya acil çözüm getirmeli.

Transfer politikaları da gözden geçirilmeli ve ülke gerçeklerine uygun bir sistem oluşturulmalı. Uzun süren bir transfer sezonu takımların belirli bir sisteme adapte olmasını engelliyor. Bazı antrenörlerin şikayeti son haftaya kadar oyuncu denemek zorunda kaldıkları ve bu nedenle de belirli bir sistemi takıma adapte edemedikleri yönündedir.

Yine altyapıları da ülke gerçeklerine göre yeniden düzenlenmeli. Federasyon özellikle altyapı antrenörlerine iyi bir eğitim vermeli, bu eğiticileri devamlı konrol altında tutmalı ve ortak oyun felsefesini onlara adapte etmelidir. Yetşien genç futbolcular belirli bir oyun felsefesinin ürünü olmalı.

Yabancı oyuncular konusu da futbolumuzu olumsuz yönde etkiliyor. Bu konuda kulüplerle federasyonun ortak karar alıp önce azaltıp sonra da tamamen kaldırmalıdırlar. Çünkü son dönemde yabancılar futbolumuza kesinlikle fayda sağlamıyor. Hatta bazılarının karıştığı kanunsuz işler genç futbolculara örnek oluşturuyor. Bu nedenlerle de FIFA – UEFA şemsiyesi altına girene kadar da yabancı oyuncu konusu tamamen gündemden çıkarılmalıdır.

Futbol camiası bazı tedbirlerle hergün daha kötüye giden futbolumuzu kurtarmak zorundadır. Federasyon son dönemlerde gerek dış ilişkilerde gerekse de federasyonunun kurumsallaşmasında çok güzel işler yapmıştır. Ama yapması gereken en büyük görev, oluşan bu sistemsizliği ortadan kaldırmaktır. Cesurca kararlar alıp futbolun geleceğini kurtarmalıdır. Artık futbolumuzda sistemsizlik sistem olmamalıdır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler