1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİSTEM VE TAKTİKSEL DAVRANIŞLAR TEKNİK ADAMIN VİZYONUDUR'
SİSTEM VE TAKTİKSEL DAVRANIŞLAR TEKNİK ADAMIN VİZYONUDUR

'SİSTEM VE TAKTİKSEL DAVRANIŞLAR TEKNİK ADAMIN VİZYONUDUR'

Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği’nin, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile işbirliği halinde iki yılda bir düzenlediği “A-B Teknik Direktör Yenileme semineri” dün tamamlandı.

A+A-

 

 

Teknik Direktör yenileme seminerinin son gününde Türkiye’nin ünlü teknik direktörlerinden Samet Aybaba, ”Sistemler ve sistemler içerisindeki taktiksel davranışları” anlattı. Seminere katılan 170 teknik adama katılım belgesi dağıtıldı

 

Necmi BELGE

 

Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği’nin, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile işbirliği halinde iki yılda bir düzenlediği “A-B Teknik Direktör Yenileme semineri” dün tamamlandı.

Özellikle, Futbol Federasyonu tarafından bu seminere katılmayan antrenörlerin önümüzdeki sezon liglerde görev alamayacakları açıklamasının ardından toplam 325 üyeden 170 antrenör semineri izledi.

İlk gün Doç. Dr. Sühat Müniroğlu, Futbol Federasyonu Üst Kurul Başkanı Mustafa Borataş ile Prof. Dr. Niyazi Eniseler’in konuşmacı olarak yer aldığı seminerde dün de, Türkiye’nin ünlü teknik direktörlerinden Samet Aybaba konuştu.

Samet Aybaba, günümüzde futbolda sistemlerin ve buna bağlı olarak taktiksel davranışların çok önemli olduğunu söyledi.

Futbolda geliştirilen sistemler olan 3-5-2, 4-4-2’nin günümüz ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterdiğini dile getiren Aybaba, sarkık libero veya tandem olarak yer alan 3-5-2’den artık vazgeçildiğini belirtti.

Dörtlü savunmanın esas olduğunu ifade eden Aybaba buna bağlı olarak 4-1-3-2, 3-4-3 ve 4-3-2-1 gibi sistemlerin teknik adamın oyuncu profiline göre uygulandığını ancak, burada rakip takımın da oyun ve taktik profilinin de önemli olduğunu vurguladı.

Aybaba daha sonra soru-cevap şeklinde devam ettiği konuşmasında sistem ve taktiğin söz konusu teknik adamın vizyonu olduğunu anımsatırken, bunu sahaya başarılı olarak yansıtan teknik direktörün başarılı olduğunu sözlerine ekledi.

Aybaba’nın konuşmasının ardından, Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği Başkanı Süleyman Göktaş Samet Aybaba’ya, asistanı Mehmet Tezcan ve ENKA Spor Okulları Futbol Direktörü Cevat Köprübaşı’na birer plaket takdim etti.

Seminer, daha sonra seminere katılan 170 katılımcıya verilen katılım belgeleri ile sona ererken, Kuzey Kıbrıs kadın futbolunun yıldızlarında ve seminerin tek kadın katılımcısı olan Ümmü Baş’a da katılım belgesi takdim edildi.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 496 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler