1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sistem ve sistemsizlik
Sistem ve sistemsizlik

Sistem ve sistemsizlik

Kim ne derse desin Bağcıl ligin en nitelikli kadrolarından birine sahip. Böylesi bir kadronun lig sıralamasında daha rahat bir konumda olması gerek. Deneyimli futbolcuların çokluğu bu tip maçlarda avantaj. Oyun planı mükemmel. *** Göçmenköy raki

A+A-

 

 

Kim ne derse desin Bağcıl ligin en nitelikli kadrolarından birine sahip. Böylesi bir kadronun lig sıralamasında daha rahat bir konumda olması gerek.

Deneyimli futbolcuların çokluğu bu tip maçlarda avantaj. Oyun planı mükemmel.

 

***

 

Göçmenköy rakibine oranla daha genç koşan bir ekip. Fakat oyun disiplini ve sistem konusunda başarısız.

Çok koşmak bir noktaya kadar başarı getirir. Karşında deneyimli bir takım varsa seninde ona göre önlemler alman gerek.

Orta alanda Kerim, Abdullah, Samory ve Smart top kullanma özelliği yüksek futbolcular. Rakip takımda bu özelliğe sahip futbolcular varsa pas trafiğini mutlaka kesmek zorundasın.

Bunu yapmak için de ileriden başlayarak kademeli pres yapacaksın. Ben böyle bir anlayış göremedim.

Bunu değiştirmek için bir hamle de göremedim.

Bağcıl orta alan ve forvet oyuncuları alan değiştirerek geriden gelen arkadaşlarına boş alan yarattı. Böyle bir durumda adam kovalamak son derece yanlıştı. Yapılması gereken tek şey en kısa sürede alan markajına dönmekti. Ben bunu da göremedim.

 

***

 

Bağcıl maçın ilk dakikasından bitiş düdüğüne kadar Göçmenköy’ün sol kanadından geldi. Smart, Devrim ve  Hakan Altın bu alandaki boşluktan pozisyon üretti. Sol taraf felç. Topu alan geliyor. Mustafa Salman çaresiz. Önlem yok.

 

***

 

Bağcıl savunmasının en büyük başarısı yüksek toplarda. Göçmenköy’ün gol atmak için tek planı ileriye atılan şişirme toplar. Bu anomalide gol ve başarı beklemek hayal. Farkedilir ve alternatif bir yol denenir diye bekledim ama nafile.

 

                                                                 ***

 

Olgun bir atak geliştirmede kaleci faktörü hep ön planda olur. Kaleci topu oyuna iyi sokarsa hep bir adım önde olursun. Okan maç boyunca bu konuda hep sıkıntı yaşadı, yaşattı.

Okan’ı hataya zorlayan nedenler; Bağcıl’ın yaratmış olduğu baskı oyun disiplinine bağlılık ve alan doldurma konusundaki başarı.

Göçmenköy futbolcularının statik bir oyun tarzı seçmesi.

                                                                  

***

 

Osman Özpaşa maçın genelinde hatasızdı. Pozisyonlara yakın olan Osman Özpaşa hatasız düdükler çaldı. Doğru kartlar çıkarttı. Ama ne ilginçtir ki bu başarı birilerinin hoşuna gitmedi.

Göçmenköy gerek fiziki gerekse taktiksel olarak hatalı oynuyor. Bu şekilde maç kazanması imkansız. müdahale şart. Kötü gidişi durduracak hamle yok.

İleriye atılan klasik uzun toplardan birisi. Yardımcı bayrak kaldırıyor. Ofsayt.

Hasan Topaloğlu sahanın içine kadar girerek yardımcı hakemin kararına itiraz ediyor. Amaç hakem üzerinde baskı yaratmak mı bilemiyorum. Ama yapılması gereken onca iş varken bu hareket son derece gereksiz.

Devre arası oluyor. Maçın gözlemcisi Aşkan Cemal EFE. Hakem soyunma odasında. Sayın EFE’nin orada ne işi vardı inanın çok merak ediyorum.

Oturursun tribünde yaparsın gözlemlerini raporunu yazarsın. Hakemin odasına gitmenin anlamı ne?

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler