1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİSTEM
SİSTEM

SİSTEM

Yaklaşık üç yıl aradan sonra yeniden başlamak insanın tekrar heyecan duymasını sağlıyor. Sporu yaşam biçimi gören birisi olarak uzun süre yazmadan vakit geçirmek benim tarzım değildi. Yaklaşık üç yıl önce yaşadığım seçim beni büyük kırgınlığa ve umutsuzl

A+A-

 

 

Yaklaşık üç yıl aradan sonra yeniden başlamak insanın tekrar heyecan duymasını sağlıyor. Sporu yaşam biçimi gören birisi olarak uzun süre yazmadan vakit geçirmek benim tarzım değildi. Yaklaşık üç

yıl önce yaşadığım seçim beni büyük kırgınlığa ve umutsuzluğa sürüklemişti. İnsanlardan kaçmaya, kendimi topluluklardan uzak tutmaya çalıştım. Bu süreçte köyüm Gambilli sığınağım oldu. Köy hayatını yeniden doya doya yaşadım. Tarımla uğraştım, sebze yetiştirdim, zeytin topladım, hayvanlarla uğraştım, maça gittim, sporu televizyondan takip ettim. Geçen zaman içerisinde insanların birinci sıradan seçimi nasıl kaybettiğimi sormadığını ve beni sorgulamadığını gördüm. Bu durumu insanlara anlatma zulmünden kurtulmak beni fazlasıyla mutlu etti.

Şimdi insanlar benimle yeniden sporu konuşmaya, maçları sormaya, ülke sporunun nereye varacağını sorgulamaya başladı. Benim gündemim ile insanımızın gündemi yeniden örtüşür duruma geldi. Yani benim istediğim durum şimdi oluşan durum ve bende yazıyorum.

Bizim zamanımızda kurmak istediğimiz ve kısmen başarılı olduğumuz KİTLE SPORUNU TEŞVİK ve ELİT SPORUNU ÖZENDİRME politikası bugün terk edilmiş durumdadır. Sporun siyasetini belirlemesi yerine tamamen siyaset spora hükmeder olmuştur. Spor parti menfaatleri gözetilerek yönetilmeye çalışılıyor. Bu durum öyle bir noktaya varmıştır ki, kendi siyasi geleceği için kendi partili bürokratını gözünü kırpmadan harcar duruma gelinmiştir. Kişiye özel yasa yapılarak OLİMPİYAT KOMİTESİ

partili bir şahsa peşkeş çekilmiştir. Eğitim durumu, spor kamuoyu federasyonlar yerle bir edilmiştir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi kriterleri hiçe sayılmıştır. Oluşturulan yapı kendi kendine ambargo

uygular duruma gelmiştir.

Mali yönden hiç sıkıntısı olmaması gereken spor Maliyenin gelirlerine el koymasıyla yatırım açısından durma noktasına gelmiştir.

40-2004 sayılı yasa ile şans oyunlarından elde edilen yaklaşık 50 milyon TL üzerindeki gelirin maalesef yüzde 20’si bile spora harcanmıyor.

2004 yılında geçirilen yasa ile spora verilmesi gereken pay maalesef Maliye Bakanlığı’nın elindedir. Maliye bu parayı istediği gibi kullanmaktadır.

Sporda yazılacak konuşulacak çok şey var, bu haftadan itibaren gazeteniz YENİDÜZEN'de hafta içi sporu, hafta sonu da futbol maçlarını konuşup yazacağız.

YENİDEN MERHABA...

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler