1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sisle Gelen Yolcu
Sisle Gelen Yolcu

Sisle Gelen Yolcu

Tatilin son demlerini yaşıyoruz... Eylül kapıyı çaldı. Eylül ile birlikte zilli hayatımıza başlıyoruz... Tembelliği bırakıp, geç kalkmayı bırakıp çalışmaya başlıyoruz... Hava sıcaklığının da eylül ayı ile birlikte biraz azalmasını umuyorum. Ağustos son

A+A-

Tatilin son demlerini yaşıyoruz... Eylül kapıyı çaldı. Eylül ile birlikte zilli hayatımıza başlıyoruz... Tembelliği bırakıp, geç kalkmayı bırakıp çalışmaya başlıyoruz... Hava sıcaklığının da eylül ayı ile birlikte biraz azalmasını umuyorum.

 Ağustos sonu ülkemiz güzel etkinliklere sahne oluyor... Tiyatro Festivali başlıyor ve okurseverlerin sevdiği Işık Kitabevi’nin kitap fuarı ... Kitapsız kalmamak ve söyleşileri dinlemek için fuara uğrayın diyorum... Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Türkiye’nin Peynirleri

Sharon Craxford, İnkılap Kitabevi

 

Dünyanın en büyük süt üreticilerinden biri olan Türkiye'nin, peynir dünyasına sunacak çok şeyi var. Oysa yüzlerceçeşit Türk peynirinin birçoğu Anadolu'nun kırsal mutfaklarında gizli kaldı... Türkiye'nin Peynirleri bilinen ve bilinmeyen Türk peynirlerini...

 

 

 

 

Dergahın Sırrı – Aleviliğin Kayıp Hafızası

Erdoğan Çınar, Kalkedon Yayınları

 

Hacı Bektaş Veli Dergâhı uzun ömründe, çok badireler yaşamış her defasında, bir canlı refleksi ile dışardan gelen tehditlere karşı kendisini ustalıkla, metanetle, sabırla savunmuş ve zamandan zamana, iklimden iklime geçerek kendisini hiç bilmediğimiz bir geçmişten bu güne taşımayı bilmiş eşine az rastlanır bir mabettir.
Bu ünlü Alevi Dergâhı bir sırlar mektebidir. Bu gizem okulunun müfredatı da sırdır, kendisi de sırdır.Hacı Bektaş Veli Dergâhı farkında bile olmadığımız uzak geçmişimizin ayakta kalmış tek şahidi, yazılması memnu kılınmış bir tarihin elde kalmış son belgesidir.
Hacı Bektaş Veli Dergâhı'nın bilinmeyen tarihi ve bu dergâhın son büyük mürşiti Hacı Bektaş Veli eliyle ikmal edilmişbir köklü misyon üzerinedir.

 

 

Psikoloji Kitabı

Alfa Yayınları

 

 

Gerçek doğamıza mı, yoksa çevremize mi uyarak var oluruz? Ne hatırlarız ve neyi unuturuz? Nasıl gerçek zekâmızı ölçebiliriz? Bu kitapta, büyüleyici psikoloji alanında dünyaca ünlü düşünür ve araştırmacıların benzer sorularla ilgili çalışmalarını okuyacaksınız.
Sade bir dille yazılmış olan Psikoloji Kitabı, kolayca anlaşılan özlü açıklamaları, karmaşık teorileri adım adım çözen şemaları, psikolojiyi anımsanabilir kılan klasik alıntıları ve esprili çizimleriyle bilgiler veriyor...

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Sisle Gelen Yolcu

Jean-Christophe Grange, Doğan Kitap

 

Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

Işık Kitabevi’nin 25. Kitap Fuarı okurlarıyla buluştu. Bu yılki fuarın ana teması: “Sancı”( Kıbrıs, Ortadoğu ve Dünya’da Fuar’da kitaplar okurlarıyla buluşurken, söyleşiler ve imza günleri de yer alacak...

 

Bu yıl 4.'sü gerçekleştirilecek İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF), 1-4 Ekim'de İstanbul, 4-7 Ekim'de Ankara, İzmir ve Hatay'da okurla buluşacak.

 

Beyoğlu Belediyesi'nce düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali 25 Eylül’de başlayacak. Festival, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tepebaşı'nda gerçekleştirilecek. 14 Ekim’e kadar sürecek festivale 65 sahaf katılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 636 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler