1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SIRA LİMANLARDA'
SIRA LİMANLARDA

'SIRA LİMANLARDA'

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, telekomünikasyon hizmetlerinde yaşanan dönüşüme ilişkin süreci anlattı

A+A-Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Telekomünikasyon Dairesi’nin telefon hizmetlerindeki payının yüzde 15’e düştüğünü, bu durumun sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Telekomünikasyonda hedeflenen dönüşümü bu payı “arttırmaya yönelik bir adım” olarak nitelendiren Saner, bu çerçevede kurumun, kurulacak yüzde yüz bir devlet şirketine dönüştürüleceğini kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, BRTK’de Sabah Haber’in konuğu oldu ve Telekomünikasyon hizmetlerinde yaşanan dönüşüme ilişkin süreci anlattı.

Saner, devlet şirketi kurulmasına olanak sağlamak amacıyla Hazine malları değişiklik Yasa Tasarısı’nın meclisten geçirildiğine de dikkati çekerek, “Sendikayla da uzlaşıya vardık. Artık sürecin ilerlemesi için sorun yok. En kısa sürede şirket kurulacak” dedi.

Bakan Saner, dönüşümün hedefini ise “çağa ayak uydurmak” olarak özetledi.

Saner “Şirketi kurduktan sonra her eve fiberoptik kablo döşenecek... Altyapı data trafiğine uygun hale getirilecek...”dedi.

AB ile imzalanan protokole de değinen Saner, AB’nin protokolün gereğini yaptığını ve 9 milyon Euro’luk yeni nesil telefon santrallerinin kurulduğunu ancak kullanımda olmadıklarını kaydetti.

Saner, “Santrallerin kullanıma girmesi, yaşam bulması için Yeni Telefon Otoritesi’nin kurulması gerekir. Yasal altyapı açısından 9 ay geriden gidiyoruz...”dedi

Tel-Sen ve Kamu-İş ile yaptıkları görüşmelerin ardından çalışanlar açısından da var olan tüm sorunların aşıldığını da vurgulayan Saner, haberleşmedeki 2014 yılı hedefini ise “her evde fiber optik kablo olacak” ifadesiyle açıkladı.

Bir soruya karşılık Bakan Saner, Özelleştirme gündeminde yer alan 5 alandan 4’ünün kendi bakanlığı dahilinde bulunduğunu, sıradaki konunun ise limanlar olduğunu belirtti.

Saner“Türkiye ile yapılan protokol gereği 4 özelleştirme vardı. Bir de AB ile yapılan protokol gereği liberalleştirme... KTHY olumsuz oldu... Ercan ihaleye çıkıldı... Sıra limanlarda.. Elektrik başka bakanlığın...”dedi
 

 

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler