1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Simeon Simeu Larnaka’da, Epifanios Kiriaku Lefkoşa’da toprağa verildi…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Simeon Simeu Larnaka’da, Epifanios Kiriaku Lefkoşa’da toprağa verildi…

A+A-

Okurlarımızın yardımlarıyla gömü yerleri bulunan bazı “kayıplar”ın defin törenleri yapıldı…

Okurlarımızın yardımlarıyla gömü yerleri bulunan bazı “kayıplar”ın Kayıplar Komitesi tarafından yürütülen DNA kimliklendirme süreçleri tamamlanarak defnedilmek üzere ailelerine geri dönüşleri devam ediyor.

Bir okurumuzun çizdiği ve Kayıplar Komitesi’ne verdiği bir krokiyle Boğaz’da bir gaminide yürütülen kazılarda kalıntıları bulunan beş “kayıp”tan üçü kimliklendirilmişti. 10 Haziran 2017 Cumartesi günü Larnaka’da toprağa verildi.

Bu “kayıplar”dan Neofitos Neofitu, 20 Mayıs 2017 tarihinde Leymosun’da toprağa verilirken, “kayıp” Simeon Simeu, 10 Haziran’da Larnaka’da düzenlenen cenaze töreni ardından toprağa verildi. 27 Mayıs 2017 tarihinde ise “kayıp” Dimitrakis Zaku, Leymosun’da yapılan cenaze töreni ardından toprağa verilmişti.

Simeon Simeu aslen Lapatozlu idi ve “kayıp” edildiğinde henüz 26 yaşındaydı.

Simeon Simeo Lapatoz’da 18 Kasım 1948 tarihinde dünyaya gelmişti. Sihari’de “kayıp” olmuştu ve kalıntıları Boğaz’da bir gaminide bulundu…

Simeon Simeu’nun cenaze töreni Larnaka’da Ayyorgi kilisesinde yapıldı ve köylüsü Lapatozlular’ın yanısra ailesi ve dostları ile siyasi yetkililer de törende hazır bulundu…

Lapatoz’da beş çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Simeon Simeu, ilkukulu köyünde okuduktan sonra orta ve lise tahsilini Maraş ve Trikomo’da yaptı ve ekonomi dalını seçti. Askerliğini askeri polis olarak tamamladıktan sonra Mağusa Limanı’nda Amathus Denizcilik için çalıştı. Hayatta olarak en son görüldüğü tarih 22 Temmuz 1974’tü…

Okurumuzun yardımlarıyla kalıntıları bulunan Dimitrakis Zaku, aslen Trikomolu idi… Kızı, sosyal medya paylaşımında “Babacığım bugün senin yerine bize bir çorabını, kemerini, dört tane düğmeni ve kemiklerini verdi – gözlerinin yerinde iki delik ve ağzının yerinde bir başka delik vardı… Beni öpemezdin… Bizi öksüz bıraknlara lanet olsun” diye yazdı.

Neofitos Neofitu ise aslen Yipsulu idi – İpsoz (Gypsos).

Okurumuza değerli katkıları için sonsuz teşekkürler derken, Kayıplar Komitesi’ne yürüttüğü çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyoruz ve ailelerin acısını paylaşıyoruz…

Bir diğer okurumuzun çok değerli yardımlarıyla Masari’de kalıntıları bulunan altı “kayıp”tan biri olan Epifanios Kiriaku’nun cenaze töreni de 10 Haziran 2017’de Lefkoşa’da yapıldı.

Bu okurumuza da çok teşekkür ediyoruz, Kayıplar Komitesi’ne okurumuzun gösterdiği alanda yürüttüğü kazılar nedeniyle teşekkür ederken, aslen Vitsadalı olan Epifanios ailesinin acısını da paylaşıyoruz. Biz de bu cenaze törenine katılarak Epifanios Kiriaku’nun tabutuna bir demet çiçek koyduk, ailesinin acısını paylaştık…

 


KAYIPLAR KOMİTESİ’NDEN HABERLER… KAYIPLAR KOMİTESİ’NDEN HABERLER…

 

Komite üyelerinden “UniteCyprusNow”a destek…

 

Lefkoşa, 20 Haziran 2017 (T.A.K): Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri Gülden Plümer Küçük ve Nestoras Nestoros’un, Ledra Caddesi’nde, bir süreden beridir düzenlenen “UniteCyprusNow” etkinliğine katıldıkları belirtildi.

Politis gazetesine göre, Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üye Nestoras Nestoros, katılımcılara yönelik seslenişinde, Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine destek veren bir etkinlikte yer almasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nestoros, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kayıpların belirlenmesinde karşı karşıya kaldığı zorluklara sessiz kalmaksızın, olayları yaşayanlar tarafından yapılması mümkün olan yardımın, Kıbrıs sorunun trajik tarihine bir çözüm bulunması açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük ise etkinliği organize edenlere, çabalarından dolayı teşekkür etti.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmasının, müzakerelerdeki gelişmelere bağlı olduğunu ifade eden Plümer Küçük, ayrıca sürece de destek belirtti.

Plümer Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin başardığı çalışmanın, iki toplumun işbirliğinin getirebilecekleri açısından iyi bir örnek olduğunu ifade etti.

Gazete etkinlikte Bodamya sakini 32 yaşındaki Natali Hami isimli Kıbrıslıtürk’ün, Dali köyünden olan Andrullas Siati’nin “Se Perimena” (seni bekliyorum) isimli şiirini okumak için kürsüye çıktığını ancak ağlamaya başlaması nedeniyle şiiri okumayı tamamlayamadığını yazdı.

un-002.jpg

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 20.6.2017)


 

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük açıkladı:

“Muratağa-Sandallar defin işlemleri Ağustos ayında yapılacak…”

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük, dün Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ne yaptığı ziyaret esnasında, Muratağa-Sandallar’da Kayıplar Komitesi kazılarında topluca gömülü oldukları yerde kazı yapılarak bulunan Kıbrıslıtürkler’in defin işlemlerinin Ağustos ayında yapılacağını açıkladı.

Muratağa-Sandallar’da yapılan kazılarda toplam 89 kişiden geride kalanlara ulaşılmıştı…

Atlılar’daki toplu mezardaki kazı ise henüz yapılmadı ve ileri tarihlerde bulunan da yapılması planlanıyor.

Bilindiği gibi 1974’te EOKA-B’den bazı gruplar, Muratağa-Atlılar-Sandallar’da bulunan toplam 126 Kıbrıslıtürk’ü öldürerek toplu mezarlara gömmüşlerdi… Bu 126 Kıbrıslıtürk, ağırlıkla kadınlar ve çocuklardan ve yaşlı kişilerden oluşuyordu çünkü bu köyün erkekleri tutuklanarak önce Mağusa’da Karaoli kampına, ardından da Leymosun’a savaş esiri olarak götürülmüştü.

1974’ün en korkunç katliamlarından biri olan Muratağa-Atlılar-Sandallar’da öldürülen 126 Kıbrıslıtürk’ün bulunduğu iki toplu mezar açılarak bulunanlar topluca defnedilmişti.

Kayıplar Komitesi bu toplu gömü yerlerinde bulunan 126 Kıbrıslıtürk için kazı yürütme ve kimliklendirme yaparak onları tekrar defnetme kararı almıştı.

İlk kazı Muratağa-Sandallar’da öldürülenlerin gömülmüş olduğu alanda yürütülmüştü ve Atlılar için de bir kazı planlanıyor…

Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamı ardından toplu mezarlar açılırken, bir veya iki Kıbrıslırum veya “boynunda haç bulunan” bazı kimliği bilinmeyen şahısların da bu mezarlardan çıkarıldığı yönünde bazı tanıklıklar bulunmaktaydı.


Kayıplar Komitesi İngiltere ziyareti ertelendi…

Kayıplar Komitesi’nin 19-21 Haziran 2017 tarihlerinde İngiltere’ye yapacağı ziyaretin ertelendiği öğrenildi.

Birleşik Krallık’a ait arşivlerde “kayıplar”la ilgili kayıtlarda inceleme yapmak üzere Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum üyeleri ile BM temsilcisinin Londra’ya gitmesi ve burada arşiv çalışması yanısıra, İngiltere’deki Kıbrıslı sivil toplum örgütleriyle de temas yapmaları bekleniyordu.

İngiltere’de seçimler ve hükümet kurma çalışmalarının uzaması nedeniyle bu ziyaretin sonbahara ertelendiği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1061 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar