1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞİMDİ DE KÜRTAJ TURİZMİ
ŞİMDİ DE KÜRTAJ TURİZMİ

ŞİMDİ DE KÜRTAJ TURİZMİ

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürtaj cinayettir” açıklamasının ardından, Türkiye’de kürtajın yasaklanmasının gündeme gelmesiyle ülke, yeni bir turizm türü ile tanıştı. Geçmişte kumar ve tüp bebek konularında Türkiye

A+A-

 

 

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürtaj cinayettir” açıklamasının ardından, Türkiye’de kürtajın yasaklanmasının gündeme gelmesiyle ülke, yeni bir turizm türü ile tanıştı. Geçmişte kumar ve tüp bebek konularında Türkiye’de yasaklamalara gidilmesi ile ülkeye kayan bu alanlardan sonra, şimdi de kürtaj turizminin ortaya çıkışı, Kuzey Kıbrıs’ta hareketliliğe neden oluyor.

Türkiye basınında yayınlanan haberlere göre kürtaj yasasının gündeme gelmesi Türk turistlerin “kürtaj dahil” turlara ilgisini artırdı.

Bu amaçla Türkiye’de bulunan Baracuda isimli turizm şirketi 15 gün önce yurtdışına ‘kürtaj turizmi’ başlattı. “Kırım’da ‘kürtaj dâhil’ 3 gece 4 gün tur fiyatı 299 euro , Bosna 600 dolar, İngiltere 1200 pound.” şeklinde relam yapan şirket kürtaj turlarına Kıbrıs’ın da olduğunu açıkladı. Tur şirketinin genel müdürü Cem Polatoğlu, şu an Kıbrıs, Yalta, Bosna, Kırım ve İngiltere’de hastanelerle anlaşmalı olduklarını açıkladı.

 

“SU YOLUNU BULUR”

Tur şirketinin genel müdürü Cem Polatoğlu’nun kürtaj turu ilanındaki açıklamalarında şunları söyledi: “Ne zaman memlekette bir şey yasaklanır ya da zor bulunur, derhal suyolunu bulur. Biz turizmciler de bu yokluklardan, yasaklardan nemalanırız.”  Baracuda’nın ‘kürtaj dâhil’ turları Kırım, Kıbrıs, Bosna ve İngiltere ’ye düzenleniyor. Yurtiçi ve yurtdışında sağlık turizmi düzenlediklerini söyleyen Polatoğlu, tartışmaların getirdiği tedirginlik nedeniyle kürtaj turlarına başladıklarını açıkladı. Polatoğlu, “Şu ana kadar Kıbrıs’a 8, Kırım’a 5, Bosna’ya 3 kişi tur satın aldı” dedi. Başvuru yapanların yaş aralıklarının değişkenlik gösterdiğini söyleyen Polatoğlu, “Bugüne kadar tur satın alanların yaşı 35’i geçmiyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden telefon alıyoruz ama başvuranların hepsi İstanbul ’dan. İzmit’ten ise 1 kişi tur satın aldı. Fişlenme ve yakınları tarafından duyulması korkusuyla bu yola başvuruyorlar.”
Yurtdışında hastanelerin kürtaj için sadece herhangi bir doktordan sağlık raporu istediğini anlatan Polatoğlu, raporun hastane onaylı olmasının bile gerekli olmadığını kaydetti. Polatoğlu, Kıbrıs’ta 1 klinik, 1 hastane; Kırım’da 3, İngiltere ve Bosna’da da 1 hastane ile anlaşmaları olduğunu söyledi.

DR SUPHİ HÜDAOĞLU: “TÜRKİYE’NİN ARKA BAHÇESİYİZ”

Kürtaj yasasının çıkması ile KKTC’nin yine bir arka bahçe görevi üstleneceği tahmininde bulunduklarını belirten Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, ülkenin bu şekilde kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı ifade etti. Geçmişte de kumar ve tüp bebek konularında Türkiye’de getirilen yasaklamalar sonucu, ülkenin yine arka bahçe görevi üstlendiğinin altını çizen Hüdaoğlu, “Bu kez de kürtaj konusunda aynı görevi üstleneceğiz”

ifadesinde bulundu. Seksenli yıllar öncesinde, Türkiye’de kürtajın yine yasaklandığı dönemlerde öğrenci olduğunu belirten Hüdaoğlu, öğretim görevlilerinin sürekli olarak kürtajın yasaklanması ile doğacak sağlıksız koşullardan bahsettiğini ve bunun örneklerinin yaşandığını açıklarken, yine aynı konuların özellikle de gelir düzeyi düşük kesim için meydana geleceğine vurgu yaptı. Gelir düzeyi yüksek kişilerin, kürtajın serbest olduğu ülkelere gideceğini belirten Hüdaoğlu, gelir düzeyi düşük kişilerin ise merdiven altı tabiri kullanılan ve sağlık ile eğitimden uzak yerlerde kürtaj yaptırmak zorunda kalacaklarına değindi. Mevcut durumu, Türkiye’nin geriye gidişi olarak değerlendiren Hüdaoğlu, kürtaj yanlısı olmadıklarını ancak konuyu da dini kaygılı yasaklar ile değil, eğitim ile çözmeleri gerektiğinin altını çizdi. Ülkenin kürtaj konusunda arka bahçe görevi üstlenmesinin bir takım riskler doğurabileceğine değinen Hüdaoğlu, bu riskler içerisinde en önemlisinin; kürtaj için gerekli süreyi geçiren kişilerde oluşabilecek sağlık sorunları olduğuna vurgu yaptı.

 

 


 

 

 

KÜRTAJ TURİZMİ BAŞLAMADAN BİTTİ

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'kürtaj turizmi' adı altında turlar düzenleneceği haberleri üzerine harekete geçti. Bakanlık, 'etik kuralları' gerekçe göstererek, kürtaj turlarına başlayacağını duyuran firmanın belgesini iptal etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, basında Baracuda Turizm Seyahat Acentası tarafından ''Kürtaj Turizmi'' adı altında turlar düzenlendiğine ilişkin haberler yer aldığı belirtildi. Açıklamada, bakanlığın olaya hemen müdahale ettiği ve olayın ülke turizmi için talihsizlik olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentanın belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir.'' (ntvmsnbc)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler