1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİLİKİOTİS YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNİ REDDETTİ
SİLİKİOTİS YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNİ REDDETTİ

SİLİKİOTİS YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNİ REDDETTİ

Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis dün görüştüğü Rüzgâr Enerjisi Derneği yönetim kurulu üyelerinin her iki talebini de reddetti

A+A-Güney Kıbrıs yönetiminden, bugünkü enerji üretimlerini, 2018’de değil şimdi 165 megavattan 300 megavata çıkarmak için yeni rüzgâr türbini izni verilmesi ve kilovat başına 16,6 Euro-cent olan bugünkü tarifenin korunmasını talep eden Rum Rüzgâr Enerjisi Derneği, hayır cevabı aldı.
Politis “Rüzgâr Enerjisi İçin 16,6 Cent Mazi Oldu... Mevcut İzinler Yerine Getirilene Kadar Yeni İzin Verilmeyecek” başlıklı haberinde Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis’in dün görüştüğü Rüzgâr Enerjisi Derneği yönetim kurulu üyelerinin her iki talebini de reddettiğini yazdı.
Habere göre ek enerji üretimine izin verilmesi için halen verilmiş olan 165 megavatlık (7 rüzgar parkı) izinlerin gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Silikiotis bundan sonra yapılacak rüzgâr parklarının mevcutlardan çok daha küçük olacağını ve şebekeye adaptasyonlarının kolay olması için ülke geneline yayılması gerekeceğini söyledi.
Neoklis Silikiotis rüzgar parklarının ürettiği enerjinin, süre ve istikrarının öngörülmesinin zor olduğunu bu nedenle Kıbrıs Rum Elektrik İdaresi ile elektrik dağıtım merkezinin; rüzgar türbinlerinin üretimindeki artış-azalmayı dengeleyebilmek maksadıyla konvansiyonel yakıt tüketen başka santral ünitelerini seferi çalıştırmak zorunda kaldığını söyledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 558 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler