1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sil baştan
Sil baştan

Sil baştan

Çok değil, bundan iki yıl önce dönemin Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst görkemli bir basın toplantısı ile ülke sporunu ileriye götürecek projesini tanıttı. Proje kısa orta ve uzun vadeli olmak üzere üçe ayrılmaktaydı. Tesis alt yapısından

A+A-

 

 

Çok değil, bundan iki yıl önce dönemin Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst görkemli bir basın toplantısı ile ülke sporunu ileriye götürecek projesini tanıttı.

Proje kısa orta ve uzun vadeli olmak üzere üçe ayrılmaktaydı. Tesis alt yapısından sporcu altyapısına kadar birçok başlık vardı.

Kemal Dürüst daha ilk kazmayı vurmadan kendini bir anda siyasi bir manevra ile Turizm Bakanlığı koltuğunda buldu.

Büyük bir gururla açıklanan proje rafa kalktı.

Dünyada birçok garip ve eşi benzeri görülmemiş uygulamaya önderlik yapmış KKTC bir ilkler ülkesi.

Bu kaotik yapıda görevden alınan veya başka bir göreve atanan birisi kısa bir süre sonra geriye dönebilir.

Doğal olarak Kemal Dürüst bir müddet sonra, iade ettiği bakanlık makamında. Sporun ve eğitimin başında.

Günler geçiyor icraat yok. Baskılar artıyor. Dürüst bazı kesimler tarafından “bölgecilikle” suçlanıyor.(Yetmişdört sonrası bölgeye tek bir yatırım yapılmadı kimsenin dikkatini çekmedi).  

Bunun karşısında daha önce de izlediğimiz senaryo tekrarlanıyor.

Yine basın toplantısı. Sahnede Kemal Dürüst. “2012 yılı sporda atılım yılı olacak” diyor.

Kaderin cilvesi, bakan geçtiğimiz gün görevden alınıyor koltuk kavgası meselesi yüzünden. Bir anda tüm projeler yine rafa kalkıyor.

Devletin veya hükümetin sağlıklı ve sürdürülebilir bir spor politikası yok. Göreve gelen bakanlar sadece oy avcılığına yönelik projeler peşinde. Parti ile ters düşersen bu projelere de onay yok.

Gariplikler ülkesinde bir mevkiye gelmek için niteliğin önemi yok.  Arabana doğru renkte bir kurdele asman bir asman yeter.

 


 

Altyapı=Kalite

 

Bir ülkede sporun kalitesi tesislerle doğru orantılıdır. Eğer tesis alt yapısına önem vermez ve gerekli yatırımları yapmazsan başarı ve kaliteyi asla yakalayamaz hep olduğun yerde sayarsın.

Sağlıklı ve modern spor alanların olmazsa kitleleri bu alanlara çekemezsin. Ülkede sporu geliştiremezsin.

Şu anda olduğu gibi milyonlarca lira harcasanda asla başarıyı yakalayamaz elit sporcular yetiştiremezsin.

Spor fonuna yatan paranın neredeyse tamamı futbola aktarılmakta. Protokol gereği bu para tesislere yönlendirilmeli. Ama ne ilginçtir ki fondan gelen paranın  tek bir kuruşu dahi bu amaçla kullanılmıyor.

Hesap soran denetleyen yok.

 


 

Basın barakacıkları.

 

İki yıl önce başlatılan bir çalışmayla Süper Lig maçlarının yapılacağı stadlara basın tribünleri yapıldı.

Adı basın tribünü olan derme çatma aluminyum barakacıklar. Kimisinde sandalye kimisinde ise defterini koyup yazı yazacağın yer yok.

Maça gittiğin zaman spor yazarı olmayan herkes bu barakacıklarda. Eğer sana yer verirlerse oturursun. Yoksa ayakta kalırsın.

Bazen yaptığı yorumları dinlemek zorunda kalırsın. Küfürleri dinler, bol bol sigara dumanından nasibini alırsın.

Bu şartlarda ne derece sağlıklı bilgi aktarabilirsen aktarırsın.

Ligin başlamasına az bir süre kala Spor Dairesi, Futbol Federasyonu ve Spor yazarları Derneği’ne bu kaotik yapıya çözüm bulma konusunda çok büyük görev düşmekte.

Sertoğlu’nun akreditasyon ve foto muhabirlerine yelek uygulaması son derece doğru bir karar. Umarım bu konuda da ciddi bir adım atılır ve sporseverlerin daha sağlıklı bilgi almasına katkı sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler