1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞİKE KOMİTESİ BUGÜN TOPLANIYOR
ŞİKE KOMİTESİ BUGÜN TOPLANIYOR

ŞİKE KOMİTESİ BUGÜN TOPLANIYOR

Bir süre önce futbolumuza bomba gibi düşen şike iddiaları bugün, Futbol Federasyonu tarafından oluşturulan Şike Araştırma Komitesi tarafından ele alınıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde eski Küçük Kaymaklı teknik direktörü Vehbi Özerem’in Düzkaya fut

A+A-

 

 

 

Eski Küçük Kaymaklı teknik direktörü Vehbi Özerem’in Düzkaya futbolcusu Hüseyin Şevki ile kendi maçlarında iyi oynamaması  yönünde yaptığı telefon görüşmesinin kaydını alan Şike Komitesi bugün toplanıyor.  Geçtiğimiz gün Düzkaya futbolcusu Hüseyin Şevki komiteye ifadesini verirken, bugün başka tanıkların da dinlenmesi bekleniyor. Ülkemizde henüz bir şike yasasının mevcut olmaması nedeni ile komitenin KTFF Disiplin Talimatı’nın 58’inci maddesi üzerinden hareket edileceği fikri spor kamuoyunda hakim

 

Bir süre önce futbolumuza bomba gibi düşen şike iddiaları bugün, Futbol Federasyonu tarafından oluşturulan Şike Araştırma Komitesi tarafından ele alınıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde eski Küçük Kaymaklı teknik direktörü Vehbi Özerem’in Düzkaya futbolcusu Hüseyin Şevki’ye kendi maçlarında iyi oynamamasına yönelik yaptığı telkinin ardından Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu konuyu araştırmak üzere bir komite kurma kararı almış ve bu komite Avukat Mustafa İnan, Ali Karavezirler ve Niyazi Güvenir’den oluşmuştu.

Araştırma Komisyonu Başaknı Mustafa İnan’dan alınan bilgiye göre olaya methaldar olan Düzkaya futbolcusu Hüseyin Şevki geçtiğimiz gün bu konundaki şikayetini Şike Araştırma Komitesi’ne yaparken, konuşma bandını da komisyona verdi.

Bu bağlamda, bu günde, Araştırma Komisyonu’nun başka tanıkları da dinlemesi bekleniyor.

 

58’İNCİ MADDE ÖN PLANA ÇIKIYOR

Şike araştırmaları çerçevesine ülkemizde henüz herhangi bir yasa bulunmadığı için uygulanacak tek şeyin Kıbrıs Türk Futbol Federaysonu Disiplin Talimatı’nın 58’inci maddesini olarak görülüyor. Talimatta “Müsabaka Sonucunu Etkileme” başlığı ile yer alan 58’inci maddede “Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır”, “Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir”

İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca asgari ücretin 5 katı tutarında para cezası verilir” içerikleri bulunuyor. Şike Yasası’nın bu gelişmelerden sonra çıkarılacak olması sonrası olası bir ceza verilmesi halinde 58’inci madde üzerinden hareket edileceği görüşü spor kamuoyunda hakim.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler