1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Şike Araştırma Kurulu Raporu
Şike Araştırma Kurulu Raporu

Şike Araştırma Kurulu Raporu

Aslında nerden başlayıp neler yazamam gerektiğini bilemiyorum. Çünkü o kadar yanlışlıklar var ki hangisinden başlasam hangilerini yazsam, zaten kimin umurumda olacak ki. Haftalardır şike konusunda bir çok söylentiler ayyuka çıkmışken, federasyonun şike

A+A-

 

Aslında nerden başlayıp neler yazamam gerektiğini bilemiyorum. Çünkü o kadar yanlışlıklar var ki hangisinden başlasam hangilerini yazsam, zaten kimin umurumda olacak ki.

Haftalardır şike konusunda bir çok söylentiler ayyuka çıkmışken, federasyonun şike araştırma kurulu öyle bir karar verdi ki, resmen evlere şenlik. Şikeye teşvik konusundaki girişimleri, “sportmenliğe aykırı hareket” olarak değerlendirmek her babayiğidin harcı değildir.

Birilerini korumak istiyorsanız bulacağınız gerekçe akla uygun olmalıdır. Şike Araştırma Kurulu oluşturup da, yapılan araştırmanın “sportmenliğe aykırı hareket” olduğunu açıklamak, insanlarla dalga geçmekten başka bir şey değildir.

Bir işi yapamayacaksanız, cesaretiniz yoksa, politik nedenlerden dolayı etkilenme durumunuz söz konusuysa veya sağlıklı karar veremeyecekseniz, o işi başından kabul etmeyeceksiniz. Sporseverler sizden sağlıklı ve adaletli kararlar beklerken, insanlarla alay eder gibi bir karar vermek, abesle iştigaldir.

Kimse kusura bakmasın ama insanları “aptal” yerine koyduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Talimatları okuyup anlayacak kadar bilgi, tecrübe, deneyim ve aklımız vardır. Böyle bir kararı üretebilmekle aslında ne kadar komik duruma düştüğünüzün farkında değilsiniz.

Bu karar, federasyona olan güveni ortadan kaldırmıştır. Bu federasyonla futbolumuz hiçbir konuda ileriye taşınamaz. Adal federasyonunu eleştiren, şeffaf olacağını söyleyen, adaleti ön planda tutacağını belirten bu federasyon bana göre sınıfta kalmıştır. Geçmişte yaşanan olaylardan ders almadan verdiğiniz bu kararla, sizin de eski federasyondan hiçbir farkınızın olmadığını gösterdiniz. Ahbap çavuş ilişkisi ile federasyon yönetilmez…

Sakın federasyon yetkilileri bana “şike araştırma kurulunun kararını değiştiremeyiz” demesinler. Yönetim Kurulu’na verilen rapordan herhangi bir üye tatmin olmuyorsa, “kendi kanaati hususunda rapor hazırlamakta serbesttir” cümlesi, şike araştırma kurulu talimatı madde 10’da açıktır.

Sadece üç kişilik kurul bu kararın açıklanmasında karar vermemiştir. Federasyon Yönetim Kurulu, bu kararda hem fikir oldular. Ben iddia ediyorum ki, halktan oluşturacağımız üç kişilik şike komitesi, bu kuruldan daha çok bilgi ve bulguya varacaklar ve  daha adaletli ve vicdani bir karar vereceklerdir. Ama olayı kapatmak istiyorsanız, “ben yaparım olur” dersiniz ve konuyu bu şekilde kapatırsınız.

Olayların içinde birçok kişinin ismi geçerken, iki kişi ile görüşüp karar vermek, bir şeyleri korumak ve kollamaktan başka bir anlam taşımıyor. Ahbap çavuş ilişkilerinin bu kadar yüksek olması, futbolun ilerlemesini durduruyor. O zaman bana spor ahlakından ve etik değerlerden bahsetmeye kalkmasınlar. Çünkü sporu etik kurallar çerçevesinde yapmak isteyenlerin şevk ve arzularını kırarlar.

Bu ortamda artık hiç kimseye güven kalmadı. Çok dürüst ve kişilikli bildiğimiz insanlar dahi bu olaydan sonra beni hayal kırıklığına uğratmıştır. Daha ne kadar açık bir şekilde şike yapılmalıdır ki şike girişimlerini cezalandıralım.

Talimatnamelerde her şey net ve açıktır. Eskiden şike ile ilgili talimatlarda her hangi bir madde bulunmadığı için olayları geçiştirebilirdiniz. Ancak şimdi, disiplin talimatının 54’üncü maddesi açıktır. 

Ne diyor bu madde; (1) “Müsabakanı sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna TEŞEBBÜS ETMEK yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır”.

Buna verilecek cezalar da; (2)“Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüp ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir”

Bu maddeler “Futbol Disiplin Kurulu Talimatında” açık bir şekilde yazılıyor. Ancak şike araştırma kurulu ne yaptı? Yapılan girişimi “Sportmenliğe aykırı hareket” olarak değerlendirdi ve olayı kapattı. Araştırmayı derinleştirmeden, olayda ismi geçen kişilerle görüşmeden konuyu geçiştirdi ve kararını verip, federasyon yönetimine onaylatıp, disiplin kuruluna sevk etti.

Bu kararı verenlerin vicdanen rahat olup olmadıklarını çok merak ediyorum. Bence rahat değillerdir. Gün gelecek bu karar yüzlerinde şamar gibi patlayacaktır. Spor kamuoyu bu karardan tatmin değildir. Kendilerinden beklentimiz bu konu ile ilgili basın açıklaması yapmalarıdır. O zaman kendilerine yüz yüze soru sorma hakkımız olacaktır.

 

Sözün Özü:

“İyi olmak kolaydır” zor olan “adil” olmaktır.

En “mükemmel” adalet ise “vicdan”dır. Victor Hugo

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler