1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞİİR OTOBÜSÜ'NÜN VEFA YOLCULUĞU
ŞİİR OTOBÜSÜNÜN VEFA YOLCULUĞU

ŞİİR OTOBÜSÜ'NÜN VEFA YOLCULUĞU

Hikmet.A. Mapolar, Haşmet.M. Gürkan, Kaya Çanca ve Adnan Bozkırlı anıldı

A+A-

 

 

25 Mart Pazar günü üçüncü seferine çıkan Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin organize ettiği Şiir Otobüsü yolcuları önce yazar Hikmet Afif Mapolar’ın eski Kitap Sarayı’nın bulunduğu ve şimdi Faisal Bank olan mekana gittiler. Bankanın kapısına otobüsün bayrağını ve üzerinde “ Hikmet Akif Mapolar’ın Kitap Sarayı eskiden buradaydı” ve “ Kapitalizm Para İçin Yıkar” yazılı afişler astılar.  Hikmet. A. Mapolar’ın bazı kitaplarının ilk basımları, mumlar ve zeytin dalları ile süsledikleri banka kapısında Mapolar’la ilgili anılar aktarıp bu mekana en azından eski Kitap Sarayı’nı anımsatacak bir plaket asılmasını istediklerini dile getirdiler.

Daha sonra Haşmet.M. Gürkan’ın büstünün bulunduğu yere yürüyen şiir otobüsü yolcuları burada da Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin ilk başkanı Haşmet Gürkan’ı  anarak hep birlikte Dünya Şiir Günü Bildirisi’nı seslendirdiler.

Şiir otobüsün bir sonraki durağı, 1973 yılında intihar ederek hayatına son veren Kaya Çanca’nın Abohor’daki evi oldu. Kaya Çanca’nın yaşlı annesi ve kardeşinin Kaya Çanca ile ilgili anılar aktardıkları ve şiirlerin okunduğu duygusal ortamın ardından Çanca’nın mezarı ziyaret edildi.

Daha sonra Çatoz’a geçen Şiir Otobüsü, burada da şair, eğitimci Adnan Bozkırlı’nın mezarını ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler