1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ŞİİR OTOBÜSÜ' YİNE YOLLARDA…
ŞİİR OTOBÜSÜ YİNE YOLLARDA…

'ŞİİR OTOBÜSÜ' YİNE YOLLARDA…

Şiir otobüsü bu kez Hikmet Afif Mapolar, Haşmet Gürkan, Kaya Çanca ve Adnan Bozkırlı’yı ilişkili oldukları mekanları ziyaret edip anacak

A+A-

 

Dünya Şiir Günü Uluslarası Şiir Buluşması ve  şiir otobüsü ile kutlanacak. Şiir otobüsü bu kez Hikmet Afif Mapolar, Haşmet Gürkan, Kaya Çanca ve Adnan Bozkırlı’yı ilişkili oldukları mekanları ziyaret edip anacak. Sanatçı  ve  Yazarlar Birliği   Dünya Şiir Gününde Uluslarası Şiir Buluşmaları’nın yedincisini gerçekleştiriyor. Etkinliğe katılacak olan yabancı şairler şunlar:

Meh Kan  Sun ( Japonya), Allen   Smart ( Kanada) ,  Jasmin Joyrose ( Malta) , Umberto  Inadio ( Italya) Jean Selkus ( Portekiz),  Takis Oidipus ( Rodos), Selena  Skyhand ( ABD), Strong Young ( İngiltere)

Uluslarası  Şiir Günleri   21 Mart Çarşamba akşamı 19.30’da Lokmacı Barikatı’nda Ara Bölge İşgali gerçekleştiren gençlerin mekanındaki  bir şiir, müzik dinletisi ile başlayacak. Yabancı şairlerin okumalarının ardından açık mikrofon olacak.

Etkinliklere 25 Mart  Pazar Günü gerçekleştirilecek Şiir Otobüsü’nin 3. Seferi ile devam edilecek. Şiir otobüsü için saat 11.00’de Sarayönü’nde buluşulacak. Önce Hikmet Afif Mapolar’ın eski Kitap  Sarayı’nın bulunduğu, şimdi yerinde başka bir bina bulunan  mekana gidilecek. Kapıya eski kitaplı günleri hatırlatan bir not bırakılacak. Daha sonra Haşmet Gürkan’ın heykelinin yanına gidilecek ve heykel çevresinde Lefkoşa için şiir çemberi oluşturulup  Şiir Günü Bildirisi okunacak. Daha sonra  Şiir Otobüsü Abahor’a gidecek ve köy kahvesinde Kaya Çanca ile ilgili yapılacak konuşmalar ve şiirlerinin okunmasının arasından şairin mezarı  ziyaret edilerek  sembolik küçük armağanlar bırakılacak. Öğle yemeğinin ardından Çatoz’a devam edecek şiir otobüsü burada Adnan Bozkırlı’yı anacak. Şiir Otobüsü’ne yabancı şairler de katılacak.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler