1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sihari’de bazı 'kayıplar'dan geride kalanlar bulundu...
Sihari’de bazı kayıplardan geride kalanlar bulundu...

Sihari’de bazı 'kayıplar'dan geride kalanlar bulundu...

Ocak 2010’da iki Kıbrıslıtürk şahitle birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz Sihari’deki (Kaynakköy) kuyudan çıkarılmış olan bazı “kayıplar”dan geride kalanlar bulunmaya başlandı. 12 Ocak 2010 tarihinde ilk ke

A+A-

 

 

Ocak 2010’da iki Kıbrıslıtürk şahitle birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz Sihari’deki (Kaynakköy) kuyudan çıkarılmış olan bazı “kayıplar”dan geride kalanlar bulunmaya başlandı. 12 Ocak 2010 tarihinde ilk kez Sihari’ye iki Kıbrıslıtürk şahitle ve Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkilileriyle birlikte giderek, bu şahitlerin mantar toplarken karşılaşmış oldukları kemiklerle ve olası gömü yerleriyle ilgili gördüklerini ve bildiklerini paylaşmalarını sağlamıştık.

Ocak 2010’da bu iki şahidin göstermiş olduğu kuyuyu ve diğer olası gömü yerlerini Haziran ve Temmuz 2010’da yeniden ziyaret etmiştik.

Bize konuşan iki Kıbrıslıtürk şahit, sözkonusu kuyuya bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğunu, zaman içerisinde bu kuyunun bazı çobanlar tarafından boşaltıldığını ve kuyudan çıkarılan kemiklerin çevreye atıldığını, kendilerinin de mantar toplarken bu kemiklere zaman zaman rastladıklarını anlatmışlardı.

Kuyunun çevresinde Kayıplar Komitesi kazı ekibi bir insan parmağı ve bir de evlilik yüzüğü bulmuştu.

Şimdi yürütülmekte olan kazılarda, kuyudan bazı çobanlar tarafından çıkarılmış olan kemiklerin arazide bulunmakta olduğu öğrenildi.

Bizimle birlikte Sihari’ye gelerek bildiklerini Kayıplar Komitesi yetkilileriyle Ocak 2010’da paylaşmış olan sözkonusu iki Kıbrıslıtürk şahidimize sonsuz teşekkürler. Şimdi onların vermiş olduğu bu bilgiler sayesinde, bir kısım “kayıp” yakını daha, sevdiklerinden geride kalanlara kavuşabilecek.

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay’dan aldığımız bilgilere göre, bugünden itibaren Pazartesi gününe kadar Kayıplar Komitesi kazı ekipleri Noel tatili yapacak, Salı günü kazılara devam edecekler.

Halen Kayıplar Komitesi kazı ekipleri Cihangir’de (Ebiho-Abohor), Demirhan’da (Trahoni-Tirfon), Sihari’de (Kaynakköy), Galatya’da (Mehmetçik), Maşera’da kazılarını sürdürüyorlar. Girne Botanik Bahçesi’ndeki kazılara son verilerek kazı ekibi Doğanköy’de (Thermia) ve Templos’da (Zeytinlik) bazı kazılar yürüttüler ancak bu kazılarda herhangi bir insan kalıntısına rastlamadılar. Hulu’daki dere yatağındaki kazı da tamamlandı ancak geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimiz Hulu’da bir Kıbrıslırum şahidin dere yamacında yeni bir nokta göstermesi üzerine, yılbaşından sonra bu noktada kazılar yürütülecek.

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, 29 Aralık 2011 Perşembe gününden sonra yılbaşı tatiline girecek ve 2 Ocak 2012’den itibaren, kazılara kalınan yerden devam edilecek...

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerine “kolay gelsin” diyoruz...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler