1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Sığınma evi açılması hükümet programında var”
“Sığınma evi açılması hükümet programında var”

“Sığınma evi açılması hükümet programında var”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Gürpınar Merkezi Cezaevini ziyaret etti…

A+A-

İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, KKTC’de bir sığınma evi açılmasının hükümet programında olduğunu kaydederek, “2016’da böyle bir sığınma evinin faaliyeti mutlaka gerçekleştirilecek” dedi.

“Gece kulüplerinin statüsü”, “insan ticareti” gibi konuların da yer aldığı bir yasa çalışmasından söz eden Gürpınar, “Sürdürülen kapsamlı çalışmayı bu dönemde sonuçlandırmayı düşünüyoruz” ifadesine yer verdi.
Uyuşturucu ve madde bağımlılarının rehabilitasyonu için bir merkez oluşturma düşünceleri olduğunu vurgulayan Aziz Gürpınar, “Geçmiş hükümet döneminde olgunlaştırılan çalışma umarım bu dönemde hayata geçecek” şeklinde konuştu.
İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, dün sabah 281 hükümlü ve tutuklunun bulunduğu Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ni ziyaret etti.
Ziyaretinde projeleriyle ilgili bazı açıklamalarda da bulunan Gürpınar, yeni bir cezaevi yapılması konusundaki çalışmaları ileriye taşıma hedeflerine vurgu yaptı.
Gündemde olan “cezaevine uyuşturucu sokulması” konusuna da değinen Bakan Gürpınar, “İşlediği suçtan dolayı cezaevine giren insanların daha da büyük suçlara bulaştırılmasını engelleme amacındayız. Gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Burası hepimiz için, toplum için önemli”
Ziyareti kapsamında ilk önce cezaevinin idari bölümünü dolaşan Gürpınar, Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’den bilgi aldı.
Gardiyanlarla, çalışanlarla, ziyaret ettiği seramik, terzi, bakım-onarım atölyelerindeki mahkum ve hükümlülerle sohbet eden Aziz Gürpınar’a Bakanlık Müsteşarı Hasan Alicik ile Özel Kalem Müdürü Vechi Cezaroğlu da eşlik etti.
Yeni görevine atandıktan sonra Merkez Cezaevi’ni ilk kez ziyaret ettiğini dile getiren İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, “Burası hepimiz için, toplum için önemli bir yer” dedi.
Çalışma Bakanlığı görevi yürütürken cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin toplumsal yaşama kazandırılması için İçişleri ve Eğitim Bakanlığı ile ortak projeler hazırladıklarını anımsatan Gürpınar, bu çalışmaların meslek edindirmeyle ilgili olduğunu söyledi.

“Koşulları iyileştirmek için neler yapabileceğimizi görüşeceğiz”
Geçmişte, bu çalışmalar kapsamında da Merkezi Cezaevi’ni ziyaret ettiğini kaydeden Bakan Gürpınar, “Bu kez sorumlu bakan olarak buradayım. Gardiyanların, çalışanların, diğer görevlilerin, tutuklu ve hükümlülerin koşullarını iyileştirmek için neler yapılabileceğini görüşeceğiz” diye konuştu.

“Cezaevinin birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz”
Cezaevinin birçok sıkıntısı olduğunu bildiklerini belirten Gürpınar konuşmasına şöyle devam etti:
“Sıkıntıların başında fiziki sıkıntılar geliyor. Uzun süredir yeni bir cezaevi yapılması için girişimler, geçmiş hükümet ve bakanlığımız tarafından da yürütülen çalışmalar var. Bunları biliyorum.
Bu çalışmaları daha ileriye taşımak ve sonuç almak için bu dönemde daha hızlı davranacağız diye düşünüyorum.”

“Uyuşturucuyla ilgili gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz”
Cezaevinde basına da yansıyan bazı olaylar yaşandığını da söyleyen Aziz Gürpınar, şunları ifade etti:
“İçeriye uyuşturucu ve diğer maddelerin sokulması uzun süredir takip edilen bir olaydı. Buna aracılık eden kişilerin ve kurumların ortaya çıkarılmasında polisimiz de Merkezi Cezaevi Müdürlüğü de duyarlı bir çalışma yürüttü ve olay ortaya çıktı.
Soruşturma halen devam ediyor. Ben bu çalışmadan ötürü hem polise hem de cezaevi yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Amacımız, işlediği suçtan dolayı cezaevine giren insanların daha da büyük suçlara bulaştırılmasını engellemektir. Özellikle gençlerin madde bağımlısı haline getirilmesini engelleyecek çalışmalar sıkı ve disiplinli şekilde sürdürülecek. Bunun için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.”

Rehabilitasyon merkezi çalışması
Bir basın mensubunun “uyuşturucu ve madde bağımlılarının rehabilitasyonuyla” ilgili yasa çalışmasını sorması üzerine Gürpınar, ilgili yasanın süratle tamamlanacağını kaydederek şunları ekledi:
“Uyuşturucu veya madde bağımlılarının rehabilitasyonu için bir merkez oluşturma düşüncemiz var. Geçmiş hükümet döneminde olgunlaştırılan bu çalışma umarım bu dönemde hayata geçecek.”

Gece kulüpleri ve insan ticareti…
Aynı basın mensubunun Amerikan Elçiliği’nin insan ticaretiyle ilgili hazırladığı rapora işaret etmesi üzerine Bakan Gürpınar, şunları kaydetti:
“Rapordaki konular bakanlığımızın direkt ilgili alanına giriyor. Geçmiş yılda da benzer bir rapor yayınlanmıştı. Bu konuda yasa çalışması içindeyiz. Bu çalışma da geçmiş hükümet döneminde İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılmıştı.
Gece kulüplerinin statüsü ne olacak, sadece gece kulüpleri değil, insan ticareti konusu… İnsanların kaçak yollarla ülkeye getirilmesi, ülkeden götürülmesi gibi istismar konularını da içeren bu kapsamlı çalışmayı sonuçlandırma gayreti içindeyiz.”
Söz konusu rapordaki “gece kulüplerinden elde edilen vergiler nedeniyle yetkililerin sorumluluk almadığı” iddiasının hatırlatılması üzerine Bakan Aziz Gürpınar, şunları söyledi:
“Ben bu konunun vergi boyutuyla direkt ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bu daha ziyade yapılması gereken yasal çalışmaların tamamlanmasıyla ilgilidir.”

Sığınma evi…
Bir soru üzerine sığınma evi konusunda da değinen Bakan Aziz Gürpınar, “Gerek bu şekilde, gerekse aile içi şiddete maruz kalan kişilere hizmet edecek bir sığınma evi açılması şu an kurulan hükümetin de programındadır. 2016 yılı içerisinde böyle bir sığınma evinin faaliyeti mutlaka gerçekleştirilecek” açıklamasında bulundu.

(tak)

Bu haber toplam 1003 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler