1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Şifreler Kitabı
Şifreler Kitabı

Şifreler Kitabı

OKUYORUM Bu hafta okulun tatil öncesi son haftaları olduğundan sınav kağıtlarını okuyordum. Bunun için de hayli yoğundum. Sayfayı nasıl hazırlarım diye düşünürken bir öğleden sonra vakit bulup sayfamı bitirdim. ‘Okuyorum’ sayfasını ha

A+A-

 

 

OKUYORUM

 

  Bu hafta okulun tatil öncesi son haftaları  olduğundan  sınav kağıtlarını okuyordum. Bunun  için de hayli yoğundum. Sayfayı nasıl hazırlarım diye düşünürken bir öğleden sonra vakit bulup sayfamı bitirdim. ‘Okuyorum’ sayfasını hazırlamaya alıştığımdan sanırım geçmiş yıllara göre artık bu sayfayı daha hızlı hazırlamayı başarabiliyorum. Bu hafta sizlere “Şifreler” isimli ilginç bir kitap tanıtıyorum. Maya kehanetlerini okumak aklıma gelince kütüphaneden çıkardım ve bir çok sayfasını okumadan elimden bırakamadım. Hayli ilginç, gizemli ve bilgi verici bir kitap...

   Haftaya minik okurlar için bir sayfa hazırlamak istiyorum. Okumalarınız bol olsun...

 

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Ah Vre Sevda

Osman Necmi Gürmen, Everest Yayınları

 

“Ah Vre Sevda! Kıbrıs'taki Türklerle Rumların hayatlarına, insan üzerinden odaklanıyor ve tekil bir hikâye anlatırken, aslında çoğul bir anlatıya ulaşıyor. Gündelik hayat, bu hayatın kurgulanışı, konuşulan dilin çeşitliliği, nüanslar, diyalektler, seslenişler, özlemler birbirinin içinde yepyeni anlamlar buluyor ve Gürmen'in yolunda güzel ipuçları haline geliyor. Tarihe bir başka bakışla yaklaşan Gürmen'in edebiyatı, bu defa denizin de müdahale ettiği hayatlara, denize komşu bir köye odaklanıyor.”

 

 

 

Kitap Nesnesi, Nesne Olarak Kitap

Akın Nalça, Metis Yayıncılık

 

Kitabın ne olduğunu biliyoruz. Laroussea göre: Basılmış ve bir araya getirilmiş, ciltli ya da ciltsiz sayfalar bütünü. Ancak tabletlerin, ekran üzerinden okunan elektronik kitapların az çok yaygınlaşmaya başladığı günümüzde kitap hakkında bildiklerimizi ve düşündüklerimizi biraz gözden geçirmekte fayda var.

 

 

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

Amerikalı ünlü şair, gotik öykü yazarı ve eleştirmen Edgar Allan Poe'nun hayranları, yıllar boyu her doğum gününde yazarın mezarına güller ve konyak bırakan gizemli ziyaretçiyi bekliyor.

 

Daha önce Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet'in adına iki ormana hayat veren idefix, bu yıl kuracağı ormanı üyelerinin oyları doğrultusunda Sabahattin Âli'ye ithaf edecek.

 

Yazıldığı dönemde Sovyet yetkililerince üç yüz yıllık mahkûmiyet cezasına çarptırılan, yazıldıktan ancak otuz sene sonra yayımlanarak, zamanla milyonlarca okurla buluşan Yaşam ve Yazgı Türkçe'de.

 


 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ

 

Uzak Ülke

Bir Kıbrıs Çocukluğu

Taner Baybars, Yapı Kredi Yayınları

 

Şiirleriyle tanıdığımız Kıbrıslı Türklerin yazın  ve şiir alanındaki isimlerden olan taner Baybars’ın çocukluk anılarını anlattığı Uzak Ülke kitabı o dönemin Kıbrıs’ını, ülkemizi anlatıyor.

 

 

 

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

 

 

Şifreler Kitabı

İşaretler, Semboller, Kodlar, Gizli Diller

Paul Lunde, NTV Yayınları

 

  İnsanlar ilk Çağ’dan itibaren semboller kullanmışlar ve önceleri karmaşık olmayan işaretler kullandıktan sonra geliştikçe karmaşık sistemleri, dili, sayılar ve yazmayı geliştirerek kullanmışlardır. İnsanların ilk kullandığı şifrelerden biri araziyi okumaktır. Hayvanların izlerini sürmek avcılık yapan ilk insanların en büyük özelliğiydi. Böylece yiyeceklerini karşılayabiliyorlardı. Basitleştirilmiş ve stilize edilmiş ilk insan ve hayvan fügürleri petroglifler, bugün o dönemin dünyasını anlamamıza yardımcı oluyor. Pek çok mağarada bulunan petroglifler genelde bir öyküyü anlatıyor. Sümerlerin yazıyı bulması, ilk yazı sistemleri ve yazının gelişimi... Yazı insanlığın en önemli işaretlerinden... Çiviyazısı, alfabe sistemleri...

   Sayı sistemlerinin ortaya çıkışı ve gelişimi, hiyerogliflerin gizemi ve yorumlanması kitapta yer alan konulardan...

   Maya alfabesi ve bunun bir bilmece gibi çözümlenmesi, yerli halkların gelenekleri ve geliştirdikleri sistemler...

    Gizli toplulukların kullandıkları şifreler, semboller de tarih boyunca ilgi çekici olmuştur.  İlk Hıristiyanların kullandıkları semboller, pentagram, kehanetler ve mezheplerin gizli sembolleri  bu sembollerin anlaşılması yorumlanması tarih boyunca önemli olmuştur. Tarot bugün dahi önemli bir fal, gizem aracıdır. Som metallarin altına dönüştürülmesi ve insanın ruhani dönüşümüne yönelen simya, Yahudi sistemi olan tanrı ve evrenin yaratılışı ile ilgilenen Kabala hakkında bilgiler veriliyor. Gül Haçlılar, farmasonlar ve diğer gizemli tarikatlar...

   Şifreler, şifreleri gizleme sanatı, frekans analizleri, ortaçağdan itibaren başlayan şifreleme... Da Vinci şifresi ve casuslar konusunda bilgiler okura aktarılıyor.

   Uzak mesafeler arası şifrelere bayrak işaretleri, telgraf, mors alfabesi gibi iletişim araçları girer. Şifrelemenin en önemli görüldüğü alanlardan biri casusluktur.Ve özellikle savaş öncesi dönemlerde, savaş dönemlerinde şifreleme büyük önem kazanır. Enigma makineleri ve I. Dünya Savaşı...

  Yeraltı dünyasının şifreleri geçmişte olduğu kadar günümüzde de kullanılır. Sokak argo sözcükleri bunun başında gelir. Dövmeler, çetelerin sembolleri yeraltı dünyasının şifrelerindendir.

   Zamanın tanımlanması belki de dünyada kullanılan en önemli şifrelerden biridir. Gündelik hayatımıza giren takvim de bunlardan biri değil midir?  Biçimlerin tanımlanması, kuvvet ve hareketin tanımlanması, matematik, ve periyodik cetvel de kuşkusuz dünyanın şifrelerindendir. İnsanoğlunun son yıllarda özellikle çok fazla ilgilendiği genetik şifreler ve bunların kullanımı konusu  bugün ayrı bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkmıştır. Medeniyetlerin şifreleri, ticaretin şifreleri, bedenin şifreleri ve görsel işaretler... Bir gün içinde o kadar çok şifre ile karşılaşırız, semboller görürüz ki bunları hesaplamak mükün değildir...  Ama şifreleri öğrenmek, geçmişten günümüze şifreler konusunda bilgi sahibi olmak için Şifreler kitabını okumanızı öneriyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler