1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİDESTREETS’TEN YENİ BİR ETKİNLİK
SİDESTREETS’TEN YENİ BİR ETKİNLİK

SİDESTREETS’TEN YENİ BİR ETKİNLİK

Sidestreets’in Girne’de gerçekleştireceği kültür sohbetlerinde Kıbrıs Sorunu konuşulacak.

A+A-

 

 

“Kıbrıs Barış Müzakerelerinde Dönüm Noktasına Doğru Giderken?

 

 

Sidestreets’in Girne’de gerçekleştireceği kültür sohbetlerinde Kıbrıs Sorunu konuşulacak.

29 Ocak 2012 Pazar, Girne Onar Village’de gerçekleşecek etkinlikte konuşmacı olarak Prof. Ahmet Sözen’in yer alacağı açıklanırken,“Kıbrıs Barış Müzakerelerinde Dönüm Noktasına Doğru Giderken?” başlıklı etkinlikte konuşmacı Prof. Ahmet Sözen’in, güncel görüşmelere odaklanarak bugün iki lider arasındaki uzlaşma noktalarının ve sorunlu konuların analizini yapacağı kaydedildi.

 

SUNUM ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

 

Konu ile ilgili konuşan Sidestreets Direkötrü Anber Onar şunları dile getirdi: “Profesör Sözen’in sunumu üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak toplumlararası barış müzakereleri ile ilgili kısa bir tarihi arka plan sunumdan sonra İkinci bölümde ise İki toplumun BM parametrelerine bağlı olarak kapsamlı bir çözüme varabilmeleri için hazır olup olmadıklarını tartışmak için Kıbrıs genelinde “Kıbrıs 2015 İnsiyatifi’nin” yapmış olduğu anketten çıkan neticeleri, bir taban olarak kullanarak, cevaplamaya çalışacak. Son bölümde ise, ilk iki bölümdeki analizlerin doğrultusunda, Kıbrıs için olası senaryolardan bahsedecektir. Bu sunum soru ve cevaplar ile son bulduktan sonra öğle yemeğine geçilecektir. Yerler kısıtlı olduğundan rezervasyon yaptırmanız rica olunur”

 

AHMET SÖZEN KİMDİR?

 

Dr. Ahmet Sözen Kıbrıs Politika Merkezi’nin kurucusu olmakla birlikte bu merkezin direktörlük görevini de yapmaktadır. Ayrıca Cyprus 2015 İnisiyatif’inin de kurucularındandır. Doğu Akdeniz Üniversitesi (Kuzey Kıbrıs 1994), Missouri Üniversitesi (ABD, 1994-1999), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara, Türkiye, 1997-98) ve Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul, Türkiye 1999-2004) akademik kuruluşlarda görevler yapmıştır. Dr. Sözen 1993’de Washington DC’de Ulusal Güvenlik Arşivinde staj ve 2000-2004 yıllarında İstanbul Stratejik Araştırmalar Merkezinde (ISTAM) direktörlükyapmıştır.  Farklı ülkelerde Conflict Resolution (Uyuşmazlık Çözümü) üzerine eğitimler almış ve uluslararası projelerde görevler almıştır. Bunlardan başlıcalarI  TESEV ("Annan Planı Analizi") ve IMF ("Türkiyenin Finans Pazarlarıyla Entegrasyonu”) dur. Dr. Sözen uluslararası  International Studies Association (ISA) ve the International Association for Conflict Management (IACM) orgütlerine üye olmakla birlikte,  International Studies Quarterly, International Studies Perspectives and  Turkish Studies gibi dergilere hakemlik yapmaktadır”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler