1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞİDDETLE MÜCADELE
ŞİDDETLE MÜCADELE

ŞİDDETLE MÜCADELE

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Avrupa Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Sözleşmesi’ni yeni yıl öncesinde Meclis’ten geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Bozer, “25 Kasım Kadına Karşı Ş

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Avrupa Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Sözleşmesi’ni yeni yıl öncesinde Meclis’ten geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Bozer, “25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla Feminist Atölye ile Kamu-Sen Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi yetkililerini kabul etti.

KAMPANYA ÇERÇEVESİNDE 4 BİN İMZA…

Feminist Atölye adına konuşan Doğuş Derya, Avrupa Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesine Dair Sözleşmesi'nin KKTC Meclisi'nde onaylanması için 1 ay kadar önce "25 Kasım'a kadar 2500 imza" adıyla başlattıkları kampanya çerçevesinde 4 bin imza topladıklarını belirterek bunları sunmak ve destek istemek amacıyla Meclis Başkanı’nı ziyaret ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin de taraf olduğu ve dün TBMM’de onaylanan bu sözleşmeyi önemsediklerini ifade eden Derya, sözleşmenin kadınlara yönelik şiddeti engellemek için kurumsal ve yasal düzenlemeler yapılmasını, eşgüdümlü politikalar üretilmesini ve devlet-sivil toplum işbirliği öngördüğünü anlattı.

Derya, yapılan araştırmaların KKTC’de kadına yönelik şiddetin azımsanmayacak düzeyde olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Derya ayrıca, Homofobiye Karşı İnsiyatif Derneği’nin hazırladığı ve Ceza Yasası’nın 171. maddesinin kaldırılmasını öngören yasal düzenlemenin de en kısa sürede Meclis’te gündeme alınarak değerlendirilmesini istedi.

BOZER

Heyeti kabulünde konuşan Meclis Başkanı Bozer, halkın yararına olabilecek, çağdaş, AB normlarını yakalama adına, bu yöndeki söylemlerinde ne kadar samimi ve ciddi olduklarını göstergesi olarak Meclis’te irade ortaya koyarak bu sözleşmenin en kısa sürede Genel Kurul’da görüşülüp yasalaşması için gayret göstereceğini vurguladı.

KAMU-SEN HEYETİNİ KABUL

Bozer, Kamu-Sen Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi’ni kabulünde de, şiddet konularında Meclis olarak hassas olduklarına işaret ederek Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Sözleşmesi’ni yeni yıl öncesinde Meclis’ten geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

 “KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPILSIN”

Kamu-Sen Genel Sekreteri Ayşe Bilgehan, kadın ve çocuk istismarıyla ilgili olarak ülkede olumsuz gelişmeler yaşandığını belirterek gün dolayısıyla bu ziyareti gerçekleştirerek taleplerini aktarmak istediklerini söyledi.

Kamu-Sen Kadın ve Çocuk Hakları Komite Başkanı Ayşe Özdemirağ ise, “kadına karşı şiddet insanlığa karşı şiddettir” diyerek hükümetten, her türlü şiddete, sömürüye, ayrımcılığa, işyerinde psikolojik tacize (mobbing) karşı özgürlükçü, demokratik, politik yasaların yapılmasını istedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler