1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ŞİDDET VE İSTİSMAR'A İVEDİLİK
ŞİDDET VE İSTİSMARA İVEDİLİK

'ŞİDDET VE İSTİSMAR'A İVEDİLİK

Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin ve Cinsel İstismarın Önlenmesi Yasa Önerisi”nin ivedilikle Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde ele alınmasını oy birliğiyle kabul etti

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin ve Cinsel İstismarın Önlenmesi Yasa Önerisi”nin ivedilikle Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde ele alınmasını oy birliğiyle kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu ve UBP Milletvekili Afet Özcafer’den oluşan “Yasalardaki Cinsiyet Ayrımcılığını İzleme Komitesi”nin hazırladığı yasa önerisinin komitede ivedilikle ele alınması önerisinin görüşülmesi sırasında ilk sözü Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer aldı.

Bozer konuşmasında, gündemin en ön sırasında yer alan bu konuda, meclis olarak kadına yönelik şiddet ve cinsel istismara ilişkin Avrupa sözleşmesini onaylandığını ve kesin sonuç alabilmek adına bu yasanın yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Bir takım çalışması şeklinde bir yasa hazırladıklarını kaydeden Bozer, meclisin, toplumsal bir konu olan bu konuda yasal düzenleme yapmayı amaç edindiğini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustada Yektaoğlu da, toplumsal yapıda ciddi yaralar açan çok ciddi olaylar yaşadıklarını söyledi. Halkın da tepki içinde olduğunu kaydeden Yektaoğlu, yasalardaki cinsel ayrımcılığını inceleyen komite olarak da bu konuya hassasiyetle yaklaştıklarını belirtti.

Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması ve ceza yasalarının da hazırlanmasının şart olduğunu kaydeden Yektaoğlu, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne 2006’da, 1 cinsel istismar şikayeti yapıldığını söyledi. Yektaoğlu, 2008-2010 yılları arasında daireye 16 cinsel istismar şikayeti yapıldığını belirtti. Mustafa Yektaoğlu, 2012’in ilk 4 ayında ise çocuklara yönelik 14 cinsel istismar olayının meydana geldiğini ifade etti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, artan şiddet ve cinsel istismarla ilgili yasaları konuşurken, ülkeye giriş çıkışın da kontrol altına alınmasını ele almak gerektiğini söyledi.

Kaçak iş gücü ve kaçak yaşamı da kontrol altına alacak yasal düzenlemelerin şart olduğunu kaydeden Angolemli, önce ülkeye sahip çıkıp, demagojik yapının daha fazla bozulmasını önlemek gerektiğini belirtti.

CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu da konuşmasında, bu yasada, ilgili bütün katmanların devreye konulduğunu ve polise, eğitime, sağlığa düşen görev ve sorumlulukların belirlendiğini söyledi.

Olayın kökünden çözülmesine yönelik düzenlemeler getirileceğini kaydeden Ekenoğlu, yasanın, geniş bir çerçevede ele alındığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bakanlık olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi için elinden geleni yaptığını söyledi. Ünverdi, bu amaçla, Kadın Çalışmaları Dairesi oluşturulduğunu kaydetti.

Ünverdi, kaçak yaşam ve sosyal güvenlik konusunda da gereken düzenlemelerin yapıldığını ve denetimlerin de sürdüğünü söyledi.

Genel Kurul daha sonra BRTK Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı. Genel kurul, İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nin “BRTK Yasa Tasarısı’nın, yeniden değerlendirilmek üzere geri çekilmesi” önerisini görüşüp, oy birliğiyle kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra Sayıştay denetim raporlarını görüşmeye başladı. 

 

 

 

 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler