1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘ŞİDDET VE İSTİSMAR’ KOMİTEDE
‘ŞİDDET VE İSTİSMAR’ KOMİTEDE

‘ŞİDDET VE İSTİSMAR’ KOMİTEDE

“Yasalardaki Cinsiyet Ayırımcılığını İzleme Komitesi”, dün, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplandı.

A+A-

 

 

 “Yasalardaki Cinsiyet Ayırımcılığını İzleme Komitesi”, dün, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplandı.

Komite gerçekleştirdiği toplantıda, kadına karşı şiddet ve çocukların cinsel istismarı ile ilgili çalışmayı tamamlayarak, hazırladığı yasa önerisini, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne iletti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, komitenin sıkı bir çalışma sonucu, bu kapsamlı sonuca ulaştığını söyledi. Meclis Başkanı, yasa önerisine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, “Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin ve Cinsel İstismarın Önlenmesi Yasa Önerisi”, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde ele alınacak.

 

Açıklamada şöyle denildi:

“Kadınlara yönelik şiddetin ve çocukların cinsel sömürü ve istismarının önlenmesi amacıyla, 5 Aralık 2011 tarihinde Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Sözleşmesi ile Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi, Meclis’ten geçirilen onay yasalarıyla KKTC mevzuatının bir parçası kılınmıştır. Bu yasa önerisi, bu sözleşmelerin gereklerini yapmak ve iç hukukumuzda bu sözleşmelerin kurallarına işlerlik kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır.

 

“HEDEF ÇARE ÜRETMEK”

 

Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin ve Cinsel İstismarın Önlenmesi Yasa Önerisi ile, kadınlara yönelik şiddetin ve çocukların cinsel sömürü ve istismarının önlenmesi alanında gereken yasal ve uygulamaya dönük çalışmalara hız verilmesi, son dönemlerde yaşanan trajik olaylara karşı hem hukuksal hem de sosyolojik yaklaşımlarla çareler üretilmesi hedeflenmektedir.

Bu hedefe uygun olarak düzenlenen yasa önerisinin bütünlüğü içinde;

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismara karşı verilecek destek ve hizmetlerin ilgili birimler tarafından hiçbir ayırım gözetilmeksizin yürütülmesi;

 

7 GÜN 24 HİZMET VERECEK BİRİM

 

Şiddetin ve çocukların cinsel sömürü ve istismarının önlenmesi ve bu yönde koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanması amacıyla yedi gün yirmi dört saat esasına göre görev yapacak ve bünyesinde psikolog, sosyolog, doktor, hukukçu, polis görevlisi ve sosyal hizmet uzmanlarının bulunacağı bir birimin oluşturulması ve Polis Örgütü ile Savcılık’ta da koruma büroları oluşturularak bu birimlerin koordineli çalıştırılması düzenlenmiştir.

 

CEZA HAFİFLETİLMEYECEK

 

Ayrıca, yasa önerisinde şiddet, cinsel istismar ve sömürü suçlarının hiçbir gerekçeyle cezai müeyyidesinin hafifletilemeyeceği, azaltılamayacağı ve hapis cezalarının para cezasına dönüştürülemeyeceği ayrıntılı bir şekilde düzenlenerek bakanlık ve ilgili birimlerin çalışmalarının yanında sivil toplum örgütleri ile diğer kuruluşların da bu yönde yapacağı çalışmaların hayata geçirilmesi yönünde her türlü desteğin bakanlık tarafından sağlanacağı da belirtilmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler