1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ŞİDDET' UNUTULMADI
ŞİDDET UNUTULMADI

'ŞİDDET' UNUTULMADI

Bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl KKTC ziyareti sırasında gerçekleştirilen eylemlere yapılan polis müdahalesini protesto için KTHY binasının önünde eylem düzenledi. Eylemde, 

A+A-

Bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl KKTC ziyareti sırasında gerçekleştirilen eylemlere yapılan polis müdahalesini protesto için KTHY binasının önünde eylem düzenledi.

Eylemde, “Bir Verip Beş Alıyorsunuz-Utanmadan Besleme Diyorsunuz” sloganının yazılı olduğu büyük bir pankart açıldı. Katılımcıların, aynı sloganın yazılı bulunduğu tişörtler giydiği eylemde ayrıca geçen yıl meydana gelen olaylarla ilgili fotoğraflar ve “19 Temmuz 2011- Unutmayacağız” yazısının bulunduğu yaftalar taşındı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın kısa sunuş konuşmasının ardından ortak açıklamanın okunduğu eylem, bir grup gencin geçen yıl meydana gelen olayları canlandırdığı kısa bir gösteriyle devam etti. Eylem, gençlerin şarkılar okumasının ardından sona erdi.

Ortak açıklamaya, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, EL-SEN, BES, KOOP-SEN, TIP-İŞ, GÜÇ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, BASIN-SEN, ÇAĞ-SEN, TDP, BKP, YKP, Barikat Gazetesi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Devrimci Komünist Birlik, Öğrenci İnisiyatifi, Kıbrıslı Gençlik Platformu ve Baraka Kültür Merkezi imza attı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem sırasında; “Varız, varız, varolacağız”, “Susma, haykır. Polis şiddetine hayır”, “Ankara elini yakamızdan çek”, “Faşizme inat, yaşasın hayat” ve “Tatil bitti, Ayşe evine git” gibi sloganlar atıldı.

ORTAK AÇIKLAMA

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, kısa sunuş konuşmasında, 19 Temmuz 2011’de yaşananları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. Kaptan, “Bize bugünü yaşatanlar, bugünün emrini verenler, tarihin çöplüğü içinde yerlerini alacaklardır” dedi.

Konuşmanın ardından ortak açıklama okundu. Ortak açıklamada, yıllardan beridir Kıbrıs’ta özgür, eşit ve bağımsız bir yaşam sürmek için mücadele veren Kıbrıslı Türkleri’nin hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığı belirtildi. UBP hükümetinin “ülkeyi talimatla yönetmekle” suçlandığı açıklamada, bu politikalardan dolayı Kıbrıslı Türkleri’nin yok olma noktasına geldiği kaydedildi.

Açıklamada, “Bazı Türkiyeli yetkililerin Kıbrıs Türklerine yönelik ‘besleme’ yakıştırmasını protesto etmek için TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl adaya gelişi esnasında gerçekleştiren eyleme yapılan polis müdahalesini protesto etmenin amaçlandığı” belirtildi.

Polisin eylem sırasında aşırı güç kullandığı iddia edilen açıklamada; “19 Temmuz 2011’de bir pankart bahane edilerek, KTAMS binası polis tarafından tarumar edilmiş, sendikacı arkadaşlarımız tartaklanarak hapse atılmıştır. Hamitköy kavşağında pankartlı protesto eylemi yapmak isteyen örgütler ve insanlarımızı polis tarafından şiddet kullanılarak engellenirken, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek için gelenlere kolaylık gösterilmiş, tam bir çifte standart uygulanmıştır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bizler insanlığın bedel ödeyerek yüz yıllar boyunca verdiği mücadelenin eseri olarak ortaya çıkan ‘İnsan Hak ve Özgürlükleri’nin birileri tarafından keyfi olarak kaldırılmasına hiçbir şekilde göz yummayacağımızı, 19 Temmuz 2011 günü insanlarımıza yapılan bu şiddetin hesabını soracağımızı, kendi ülkemizde kendi kendimizi yönetecek bir yapı oluşturup federal bir çözüme ulaşıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşırız.”

Açıklamada ayrıca LTB Tiyatrosu’na destek verilerek, “sanata yapılan faşist saldırılar” kınandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler