1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SEZEN'İN ÇABASI BOŞA GİTTİ
SEZENİN ÇABASI BOŞA GİTTİ

SEZEN'İN ÇABASI BOŞA GİTTİ

Büyükkonuk Belediye Başkanlığı’nın tüm imkânlarını kullanarak, belediye mühürlü davetiyelerle duyurulan Rixoh Investments Ltd’in bölgede yapacağı “petrol dolum tesisi zararsızdır” konulu panel, katılımcıların yoğun programından dol

A+A-

 

 

Büyükkonuk Belediye Başkanlığı’nın tüm imkânlarını kullanarak, belediye mühürlü davetiyelerle duyurulan Rixoh Investments Ltd’in bölgede yapacağı “petrol dolum tesisi zararsızdır” konulu panel, katılımcıların yoğun programından dolayı iptal edildi.

Bölge halkından edinilen bilgiye göre sabah 09.00’da belediyenin anons hoparlörlerinden 11.00’de yapılması gerek toplantının iptal edildiği duyuruldu. Bölge halkı hiçbir yetkilinin ya da organizatörün bir bilgi vermediğini söyleyerek gerekçe olarak gece geç saatlere kadar süren televizyon programı gösterildi. Panelin başka bir güne alındığı belirtilirken, bölge halkı panelin televizyon programından dolayı değil, yatırımcıların söyleyecek bir şeyleri olmadığı için iptal edildiğini ifade etti.

Büyükkonuk sakini Kamil Sarper, panele katılmak için beklediğini ve panelde, “Yudi dağı” olarak bilinen yerde ne kadar bitki örtüsü bulunduğunu, ne kadar balık çeşidi bulunduğunu anlatmak için beklediğini ama panelin iptal edildiğini belirtti. Sarper, Kıbrıs’ta ender balık türlerinin bulunduğu Yudi bölgesinde bulunduğunu ve Kıbrıs’ın endemik bitkilerinin yine aynı bölgede olduğunu söyleyerek, tüm bu doğal güzelliklerin yok olmasına göz yummayacaklarını kaydetti.

Panel çağrısı yapılacak diye düşüncelerini paylaşmak için orada hazır bulunan bir diğer vatandaş Selami Milli ise, “neden biz kendi kendimizi yönetemiyoruz ve kararlar hep dıştan gelir” dedi. Milli, bölgede yayın yapan BY Ajansa ait Karpaz Gazetesinde çıkan haberlere atıfta bulunarak “ Karpaz Gazetesinde yazıldığı gibi hükümet bölgede referanduma gitsin” dedi. Milli, hükümet eğer istihdam yaratmak istiyorsa önce ülkede bulunan kaçak iş gücünü durdurması gerektiğini belirtti. Milli, inşaat sektöründe sıvanın metre karesinin 20 TL den olduğunu ama dışarıdan gelenlerin 8 TL ye yaptığını ve yerli emekçinin piyasasını tükettiğini anlattı.

Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformumu Sözcüsü İsmail Cemal ise, Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen’in, bölge ile hiçbir duygusal bağı olmadığını ve bu yüzden para için çok kolay gözden çıkartabileceğini söyledi. Cemal, burada bulunan asıl sorunun bu denizin doldurulması için 250 bin ton taşa ihtiyaç olduğunu ve burada bulunan Yudi dağında bile bu kadar kaya bulunmadığını belirtti. Cemal, bu taşların nerden getirileceğini merak ettiklerini belirterek bölgede kalan tek kayalık bölgenin bile buraya yeterli taş sağlamaya yetmediğini belirtti ve taş ocaklarından elde edilen taşların ancak yarısının kullanılabildiğini gerisinin toz haline geldiğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler