1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Şeylerin Masumiyeti
Şeylerin Masumiyeti

Şeylerin Masumiyeti

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Sınavlar ve sınav kağıtları ile boğuşup durdum. Bir de yazdığım bitmek bilmeyen yazılar ile... Okunacak kitaplar sırada... Şu günlerde Can Dündar’ın Aşka Veda’sını okuyorum. Aşk, aşk halleri, geçmişten günümüz

A+A-

 

 

 

  Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Sınavlar ve sınav kağıtları ile boğuşup durdum. Bir de yazdığım bitmek bilmeyen yazılar ile... Okunacak kitaplar sırada... Şu günlerde Can Dündar’ın Aşka Veda’sını okuyorum. Aşk, aşk halleri, geçmişten günümüze aşkta yaşanan dönüşümler ve aşkın ne olduğuna dair Can Dündar’ın birbirinden keyifli yazılarından oluşuyor.

  Okumalarınız bol olsun. Mutlu haftalar...

 

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Günlük Yaşamdan Sanata

Umberto Eco, Can yayınları

 

“Umberto Eco, her ne kadar romancılığıyla daha ön planda olsa da, elbette roman yazmadan önce de sanatı, kültürel ve bilimsel tartışmaları gazete ve dergilerde yayımladığı yazılarla yönlendiriyordu. Günlük Yaşamdan Sanata, Eco'nun Antik Yunan'dan Ortaçağ'a, Rönesans'tan bilişim çağına uzanan derin birikimiyle göz kamaştıran bir kitap.
Umberto Eco, en çetrefil konuları her kesimden okurun kolayca anlayabileceği bir dille anlatır. Ancak ona özgü ironi, sanatın günlük yaşamın hemen hemen her alanıyla bağlarını kurcaladığı bu denemelere müthiş bir okuma keyfi katıyor: Ortaçağ, medya, gösteri kültürü, ölüm cezası, Coca-Cola... Çağdaş yaşamın tüm göstergeleri, Eco'nun hayranlık verici yorumlarıyla yeni değerlendirmelere açılıyor.”

 

 

 

Demokrasinin Karanlık Yüzü

Michael Mann, İthaki Yayınları

 

Demos (demokrasi) ile ethnos’un (etnik grup) birbirine karıştırıldığı yerlerde meydana gelir. İki rakip etno-ulusal hareket aynı topraklarda “kendi” devletini istediği zaman tehlike doğar. Zayıf taraf boyun eğmeyip dışarıdan yapılan yardım sayesinde savaşmaya başladığında ya da güçlü taraf ani ve ezici bir kuvvet kullanabileceğine inandığında çatışma şiddetlenir. Ama devlet de hizipleşmiş ve savaş türünden dış baskılar yüzünden radikalleşmiş olmalıdır.

 

 

İstanbulum

Tadım- Tuzum-Hayatım

Meri Çevik Simyonidis, Som Yayınları

 

İstanbulum Tadım-Tuzum, Hayatım bir bellek yolculuğuna çıkarıyor bizleri. İstanbul'un yaşama zamanlarına aralanan bu kapıdan girince yüzlerce yıldır kentin dokusunu var eden Rumların yeme-içme-yaşama kültürlerine tanık oluyoruz. Kendisi de bir İstanbullu olan Meri Çevik Simyonidis, bu geniş coğrafyadan derlediklerini bir bir ortaya çıkarırken önemli bir tanıklığı da gerçekleştiriyor. İstanbul'un çokdilli, çokkültürlü, çokkatmanlı bir kent olma özelliğine bir katkıdır bu aynı zamanda. Geçen zamanın izlerine dönerek yapıyor bunu da üstelik...

 

 

Aşkın Normal Kaosu

Elisabeth Beck Gernsheim, Ulrich Beck, İmge Kitabevi

 

Aşkın ortaya çıkışıyla birlikte, maddi temellere dayalı evlilik ve ilişki biçimlerinin yerini günümüzde çoğunlukla aşka dayalı ilişki biçimleri almıştır. Dünyaca ünlü Alman sosyolog Ulrich Beck, bu son derece şaşırtıcı kitabında, çoktandır önümüzde duran ama belki hiç adlandıramadığımız bir şeye dikkat çekiyor. Dinin vaat ettiği öteki dünyanın cenneti; bugünü, şimdiyi yaşamak isteyen modern insana artık yetmemektedir. Onun yerini hemen şimdi yaşanabilecek bir cennet hayali almıştır ve bu cennet aşktır. Beck'e göre, yeryüzünde bir cennet vaat eden aşk, genel tanımıyla bir "yeryüzü dini"dir.

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

 

KTOEÖS ve KTÖS ,  Nazım Hikmet’i “Hava Kurşun Gibi Ağır” isimli romanın yazarı Hıfzı Topuz ile 5 Haziran 2012’de  Saat: 20:00’de KTOEÖS Konferans salonunda anıyor.

 

Nazım Hikmet’i ve dostlarını yakından tanımış olan Hıfzı Topuz, bu romanda şairin bir yandan uğradığı haksızlıkları, çektiği acıları, yurt özlemini, halkına olan sevgisini, bir yandan da tutkularını, aşklarını, mutluluklarını anlatıyor.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

 

Şeylerin Masumiyeti

Orhan Pamuk, İletişim Yayınları

 

Orhan Pamuk kitabında Masumiyet Müzesi’ni anlatıyor. Okura adet müzeyi gezdiriyor. Kitap son Osmanlı şehzadesinin hikayesi ile başlıyor. Roman ve müze hakkında bilgiler veren kitap, müzenin yerini, Fisun’un evini anlatıyor. Ve bir mahalle Çukurcuma...Geçmişten günümüze mahallenin tarihine yer veriliyor. Şeylerin katliamı, eşyaları beklemek, müzeler manifestosu kitapta yer alıyor. Ve kitap diğer bölüme katalog bölümüne geçiyor. Şanzelize Butik, uzak akrabalar, eve gelen terziler, Fuaye Lokantası... Merhamet Apartman’ı... Şeylerin Masumiyeti Orhan Pamuk’un müzesini anlatıyor. Masumiyet Müzesi kitabını bu kitapla adım adım geziyorsunuz.

   Kitabın içindeki görsel malzeme  de özenle seçilmiş. Önce Masumiyet Müzesi’ni okuyun o aşkı, aşık olma halini ve sıkıntılarını anlatan güzel kitabı... Sonra Şeylerin Masumiyeti’ni okuyun ve İstanbul’a gidince yolunuz Çukurcuma’ya düşsün,müzeyi gezin...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 666 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler