1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SEYİRCİ TİYATRO FESTİVALİ’NE AKIN ETTİ
SEYİRCİ TİYATRO FESTİVALİ’NE AKIN ETTİ

SEYİRCİ TİYATRO FESTİVALİ’NE AKIN ETTİ

Bir ay sürecek tiyatro coşkusu dün sahnelenen “Murtaza” oyunu ile başladı

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) düzenlediği Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin onuncusu dün akşam, YDÜ AKKM’de gerçekleşen Adana Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Murtaza oyunu ile başladı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği ve “İnsan Kalmakta Direnmek” şiarıyla perdelerini açan festivalin açılış oyunu yine büyük bir kalabalığa sahne oldu. T.C.Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin’in de izlediği oyun öncesinde LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile LTB Kültür-Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy birer konuşma yaptı.

 

 

ERSOY: “TİYATROSEVERLERE FESTİVALE BİR KEZ DAHA SAHİP ÇIKTIKLARI İÇİN TEŞEKKÜRLER”

 

LTB Kültür-Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy bu yılki festivalin yapılması için Lefkoşa Belediye Tiyatrosu olarak ısrarcı olduklarını belirterek bu yıl yapılması bir mucize olan festivali tiyatroseverler ile buluşturmanın bahtiyarlığı içinde olduklarını kaydetti. En büyük desteği tiyatroseverlerden gördüklerine vurgu yapan Ersoy, bu festivali 10 yıldır seyircilerin var ettiğini belirtti. Ersoy, “ Oyuncu-seyirci buluşması çok önemlidir. Buraya gelip festivale sahip çıktığınız için sizlere içtenlikle teşekkür etmek isterim. Sponsorlarımıza da teşekkür etmek isterim.Belediye Meclisine de bu festivalin gelirinin cari bütçede değil de yine festivalde kullanılmak üzere harcanması için aldıkları karardan dolayı çok teşekkür ederim. Burda olsam da olmasam da bu festivalin gerçek sahibi seyirci Kıbrıs Tiyatro Festivali’ni sürdürecektir.” dedi.

 

BULUTOĞLULARI: “AKSİ NİYETLERE RAĞMEN FESTİVALİ YAPIYORUZ”

 

Başkan Cemal Bulutoğluları ise bu festivalin yapılmaması için yapılan çeşitli ısrarlara  rağmen ülkenin gururu haline gelen bu festivali yaptıklarını belirterek festivalin seyirci ile buluşmasının çok önemli olduğuna vurgu yaptı. LTB’nin yanında inşası devam eden Yeni Tiyatro Binası’nı bu yıl bitirerek festivali orada yapmak istediklerini ancak bunu festivale yetiştiremediklerini dile getiren Bulutoğluları, “Gelecek yıl inşallah salonumuzu bitirerek 11.festivalin açılışını orada yapacağız. Bu yıl da salonlar dolu bir festival izleyeceğiz. Herkese geldiği için,sponsorlarımıza da böylesi güzel bir sanat olayına katkı koydukları için teşekkür ederim” dedi.    

 

BİLGİN: “KIBRISTA TİYATRO, ÖZERK VE BAĞIMSIZ BİR KURUM OLARAK YAPILANMALI”

 

T.C.Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin bir ülkede 10 yıl süren tiyatro festivali yapmanın çok zor bir iş olduğunu dile getirerek Kuzey Kıbrıs’ta bu olmazı olur yapan başta tiyatro sanatçıları olmak üzere katkı koyan herkese teşekkür etti. Gelişmiş toplumlarda sanatın çok önemli bir yere sahip olduğunu ve kültür-sanata önem vermeyen toplumların yeterli toplumsal gelişmeyi gösteremediklerine vurgu yapan Bilgin, sanatın bir toplumun temel direklerinden biri olduğunu anımsattı. Çağdaş ülkelerde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da tiyatronun özerk ve bağımsız bir kurum olarak yapılanması gerektiğinin altını çizen Bilgin, sağlıklı tiyatronun gelişiminin ancak böyle sağlanabileceğini vurguladı. Devlet Tiyatroları olarak bir kez daha festivalde olmaktan büyük mutluluk duyduklarının altını çizen Bilgin, “Bu festivalin Kıbrıs Türk insanı için ne kadar önemli bir etkinlik olduğunun bilincindeyiz ve Devlet Tiyatroları olarak destek vermeyi sürdüreceğiz.” dedi.

 

SANATÇILAR ALKIŞA BOĞULDU

 

İki perdelik oyun sonrasında Adana Devlet Tiyatrosu sanatçıları dakikalarca ayakta alkışlanırken festival adına konuk tiyatroya çiçek ve plaket takdim edildi. 

 

SIRADA HALUK BİLGİNER VE ZERRİN TEKİNDOR’LU “ANTONİUS VE KLEOPATRA” VAR

 

Festival’de 7 Eylül Cuma ve 8 Eylül Cumartesi gecesi  Haluk Bilginer ve Zerrin Tekindor başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının rol aldığı Oyun Atölyesi’nin “Antonius Ve Kleopatra” oyunu sahnelenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 680 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler