1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sevimli dostlarımız güvencede
Sevimli dostlarımız güvencede

Sevimli dostlarımız güvencede

Girne’de hayvan barınağı ve rehabilitasyon merkezi açıldı

A+A-

Girne Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik Karaman bölgesinde inşa ettiği Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi, dün törenle hizmete girdi.
Merkezin açılışını Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü gerçekleştirdi.
Girne Çevre Yolu’nun güneyinde aşağı Karaman bölgesinde yer alan Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi, Hakan Dinçyürek’in bakanlığı döneminde, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından belediyeye tahsis edilen 10 dönümlük araziye inşa edildi.
Projenin, 4 dönümde yer alan birinci etabında, hayvan aktivite alanları, misafirlerin hayvanlarla birlikte zaman geçirebileceği aktivite alanı, çocuk oyun parkı, idari bina, klinik ve ameliyathane, hayvan bakım üniteleri, kafeterya, mutfak, 20 araçlık park yeri, bekçi odası, duş ve tuvalet bulunuyor.
Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nde şu an itibarıyla 30 köpek bakım görüyor.

Güngördü: “Hayvan refah yasasına göre oluşturulmuş ilk ve tek barınak”
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü açılışta yaptığı konuşmada, belediyenin altyapı hizmetlerinden sosyal kültürel faaliyetlere birçok alanda görevleri bulunduğunu belirterek, hayata geçen barınağın,  hayvan refah yasasına göre oluşturulmuş ilk ve tek barınak olduğunu vurguladı.
Orman Dairesi’ne ait arazinin Hakan Dinçyürek’in Çevre ve Doğal kaynaklar bakanlığı döneminde belediyeye hayvan barınağı yapılmak üzere devredildiğini anımsatan Güngördü, hayata geçirdikleri merkezde hayvanların bakım görebileceği, ziyaretçilerin hoş vakit geçirebileceği kafeterya ve oyun parkı gibi alanlar oluşturulduğunu kaydetti.

Herkes sahiplenmeli…
Merkeze elektrik, yol, ışıklandırma, çevre düzenlemesi ve binalar yapıldığını söyleyen Güngördü, halkın malı olan bu mekanı herkesin sahiplenmesi gerektiğini ifade etti.
İlk etapta barınağa 30 köpeğin yerleştirildiğini kaydeden Güngördü, sokak hayvanları konusundaki çalışmalara değinerek, barınağa tüm sokak hayvanlarının yerleştirilmesinin mümkün olmadığını ve bunların kademeli olarak, bir program dahilinde yerleştirileceğini anlattı.

“Satın alma sahiplen”..
Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni; “satın alma, sahiplen” sloganıyla hayata geçirdiklerini ifade eden Güngördü, hayvan severleri sahiplenmeye teşvik etmeyi amaçladıklarını belirtti.
Güngördü, belediye denetiminde olacak olan barınağın idamesinde Veteriner Dairesi, YDÜ Hayvan Hastanesi gibi uzman kuruluşlar yanında ilgili dernek ve gönüllülerin destek vereceğini söyledi.
Güngördü, merkezin, insanların hayvanlarla iç içe olabileceği, hayvanlarla birlikte zaman geçirebileceği, barınaktan hayvan sahiplenmek isteyenlerin kendilerini sınayabileceği, sokakta yaralanan veya hasta hayvanların tedavi edileceği bir yer olarak tasarlandığını vurguladı.
 

 

Bu haber toplam 2324 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler