1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sevgi Dersi…
Sevgi Dersi…

Sevgi Dersi…

Bugün Sevgililer Günü, ya da Sevgi Günü. O nedenle bugün buram buram aşk ve sevgi koksun istedim sayfam. Sevgi sarsın her yanımızı. Sevgi dolu sözcüklerle dolsun kulaklarımız. Pas tutmuş kilitlere sevgi sözcükleriyle yüklenelim. Sevginin ticarileştirilmes

A+A-

 

 

Kanunname: Bir kez aşk denen kuyruklu yıldız çarpmışsa yüreğine, ömür boyu hep o coşkuyu, ısıyı ve ışığı ararsın.

 


Sevgi Dersi…

Bugün Sevgililer Günü, ya da Sevgi Günü. O nedenle bugün buram buram aşk ve sevgi koksun istedim sayfam. Sevgi sarsın her yanımızı. Sevgi dolu sözcüklerle dolsun kulaklarımız. Pas tutmuş kilitlere sevgi sözcükleriyle yüklenelim. Sevginin ticarileştirilmesine hiç prim vermeden o çok basit iki kelime ile seslenelim en sevdiklerimizin yüreklerine: “SENİ SEVİYORUM.”

Yıllardır hep kafama takılır. Okullarda onca ders öğretilirken çocuklarımıza, neden bunların içinde “SEVGİ” dersi yok diye. Senelerce ezberletilen ve çoğu zaman yaşamda hiç kullanılmayan onca formül arasında neden sevebilmenin formülü yer almaz?. Ne güzel olurdu SEVGİ diye bir ders olsa; müfredatında da:

- Alırken vermeyi de bilmek

- Düş kurabilmek ve düşlerde yolculuklara çıkabilmek

- Sevilmeden önce sevmeyi bilmek, hem de sabırla ve karşılık beklemeden

- Emek emek üretmeyi

- İşini severek yapmayı

- Ekrana değil, insana dokunmayı

- Ve paylaşabilmeyi anlatan konular olsa bu sevgi dersinde…


 

Sevgililer Günü Hediyesi:

 

Önerim: Bir demet dağ nergisi, Kıbrıs kokulu.


ŞİİR

AŞK

Hani “aşk nedir?” diye sordun ya sevgilim

Aşk Girne Kalesi’ne çıkıp yüreğin avucunda

Aklını denize fırlatmaktır.

Yaşamın sıradan sokaklarında dolanırken,

Bir göktaşının yüreğine çarpmasıdır.

Aşk, teninde temizleyemediğin kum taneleridir sevgilim.

Düşüne düşen bir düştür

Çocukluğunun kokusu

Dudaklarının dudaklarıma fırlattığı denizdir.

Yaşandıkça bizim olan bir şarkıdır aşk

Şiirlerin gökyüzünde uçuşmasıdır.

Aşk, ateşböceklerinin sardığı  lâle tarlasıdır sevgilim.

Nergis tarlasında sırılsıklam toprağa uzanıp,

Gökyüzündeki yıldız yağmurunu izlemektir aşk.

                                               Filiz Besim

                                               Şubat, 2012

 


 

1. Aysergi Ressamlar Buluşması:

Bugünlerde (7-15 Şubat) Yeniboğaziçi’nde (Aysergi) 1. Uluslararası Ressamlar buluşması yaşanıyor. Sekiz değişik ülkeden gelen yetenekli ve ünlü ressamlar, ülkemizin değişik yörelerini gezip, etkilendikleri manzaraları fotoğraflayıp Aysergi’deki kültür ve sanat merkezinde resmedecekler.

Yüz kusur yıllık bir bina (1886) olan Aysergi’deki bu sanat ve kültür merkezi, atıl durumda bir makinist dükkânı iken kısa bir süre önce belediye tarafından restore edilmiş ve gerçekten de bölge için anlamlı bir sanat  merkezine dönüştürülmüş. Şimdi eskinin yaşanmışlıklarını tüm ihtişamı ve hüznüyle içinde barındıran bu merkez,  ressamlara ev sahipliği yapıyor. Kuzey Kıbrıs’ın dünyaya açılma uğraşılarına bir grup insan, işte bu merkezden yüreğini koyuyor.

1. Uluslararası Ressamlar Buluşması’nın koordinatörlüğünü Dr. Arif Albayrak yapıyor. Organizasyonda Mustafa Tozakı ve Bedia Balses var. Etkinliğe katılan ressamlar ülkelerine giderken yaptıkları resimlerden bir tanesini bu merkezde bırakacaklar. Ve belki de hani hep konuşulan ama hiç gerçekleştirilemeyen Kuzey Kıbrıs’ın çağdaş sanat müzesinin nüvesi bu eski restore binada atılmış olacak.

“Dünyada politikanın ulaşamadığı yerlere, kültür ve sanatın ulaştığını biliyoruz” diyor sevgili Albayrak yaptığı özlü açılış konuşmasında.

Birkaç cesur ve özverili yürek bu coğrafya için çırpınıyor. Kıbrıslıtürk olmak, insan olabilmek ve bu topraklarda iz bırakabilmek adına…

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler