İlaç ve meyve için yasak kaldırıldı

Kıbrıslı Rumlar kuzeyden aldıkları bir aylık kişisel kullanım amaçlı ilaç ve 3 kiloya kadar tarım ürününü güneye geçirebiliyor…

Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyi arasındaki fiyat farkı üzerine kuzeyden alınan ilaç ve meyvenin güneye geçirilmesindeki yasak kaldırdı. 

Politis yasağın, Kıbrıs’ın kuzeyinde akaryakıt alımının yasak olduğuna dair Kıbrıs Gümrük Dairesi genelgesinin gürültü koparması üzerine Dışişleri Bakanı’nın çağrısıyla geçen Temmuz ayında düzenlenen toplantıda Yeşil Hat Tüzüğü’nün “değiştirilmesi, daha doğrusu izahı” ile kaldırıldığını haber verdi. 
Gazete “İlaca Yeşil Işık… Üç Kiloya Kadar Meyveye De” başlıklı haberinde Yeşil Hat Tüzüğü’nde “değişiklik/izah yapılmasının ardından” Kıbrıs Gümrük Dairesi’nin son dönemde Kıbrıs’ın kuzeyinden satın alınan “kişisel kullanım maksatlı ve bir aylık ihtiyaç oranında ilaca ve 3 kiloya kadar meyve” izin vermekte olduğunu yazdı.
Habere göre, Gümrük Dairesi Kıbrıs’ın kuzeyi ile  güneyi arasındaki  geçiş noktalarında bulunan Kıbrıs Gümrük birimlerine yazılı talimat göndererek Ağustos ayı başlarından beri “yalnızca kişisel kullanım için, bir aylık tedavi süresi için ve kişinin, kullanımından doğabilecek sonuçları konusunda sorumluluğun şahsına ait olduğuna dair belge imzalamak suretiyle” kuzeyde alınan ilaçların güneye geçişine izin veriyor. 
Gümrük Dairesi’nin yazılı talimatı, kamunun bilgilenmesi maksatlı birkaç haftadır Gümrük kontrol noktalarında asılı bulunuyor. Talimatta  “kişisel kullanım için olduğu kuşkulu, üzerinde işaret bulunmayan veya yanıltıcı işareti olan ilaçlar ile tarımsal ilaçların” güneye geçirilmesinin yasak olmaya devam ettiği de belirtiliyor.
Kıbrıs Gümrüğü ayrıca, Kıbrıs’ın kuzeyinden güneye 3 kiloya kadar tarımsal ürün (meyve) geçirilmesine de izin vermeye başladı, ancak “hayvan ve hayvan ürünlerinin (et, süt, süt ürünü, deri, tüy, tarımsal gübre, v.b.) güneye geçirilmesi yasağı sürüyor. Habere göre, sadece Kıbrıs Türk Ticaret Odası belgesini taşıyan balık ticaretine müsaade ediliyor. 

Güney Haberleri

3. kurbandan mesaj: Kuzeye geçiyorum
Çatı katında kadın cesedi
80 bin 800 Kıbrıslı Türk oy kullanabilecek
Ara bölgede bisikletli devriye başladı
18 bölgede mayın tespit edildi