1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Sergiyi Almanya’ya götürmek için çalışacağız...'
Sergiyi Almanya’ya götürmek için çalışacağız...

'Sergiyi Almanya’ya götürmek için çalışacağız...'

Almanya’daki Osthofen Anı Merkezi’nin yöneticisi Uwe Bader, tatil için geldiği Kıbrıs’ta Dayanışma Evi’ni ziyaret ederek, burada Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin (AHDR) çalışmaları hakkında bilgi aldı, çıkardıkları y

A+A-

 

 

Almanya’daki Osthofen Anı Merkezi’nin yöneticisi Uwe Bader, tatil için geldiği Kıbrıs’ta Dayanışma Evi’ni ziyaret ederek, burada Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin (AHDR) çalışmaları hakkında bilgi aldı, çıkardıkları yayınları inceledi ve Osthofen Anı Merkezi’yle AHDR arasında diyalog ve işbirliği başlatılması için elinden geleni yapacağını anlattı.

Üç yıl önce, 2009’da Osthofen Anı Merkezi’nde “kayıplar” konusunda düzenlediğimiz bir etkinlikte tanıştığımız Uwe Bader, Kıbrıs’ın yabancısı değil... 1972 yılında henüz 15 yaşında bir gençken, annesi ve babasıyla Kıbrıs’a tatile gelmiş ve Maraş’ta kalmıştı... Ondan sonra zaman zaman Kıbrıs’a tatile gelerek, Kıbrıs’la ilgili Alman-Kıbrıs Forumu’na katılarak, Kıbrıs’ı izlemeye devam etti... 2009 yılında yöneticisi olduğu Osthofen Anı Merkezi’nde “Kayıplar” konusunda ve Kıbrıs sorununa ilişkin bir konferansa evsahipliği yaptı. Osthofen Anı Merkezi’nde ayrıca, Kıbrıslı ressam Hulusi Halit’in “kayıplar”la ilgili resim sergisi de aynı çerçevede yer aldı. Osthofen Anı Merkezi, aslında Osthofen Toplama Kampı’nın bir anı merkezine, bir müzeye dönüştürülmüş hali... Nazi dönemi bir toplama kampı olan Osthofen’deki bu bina, şimdilerde Almanya Federal Eğitim Sistemi’nin bir parçası olarak, özellikle gençlere İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanmış olanların anlatıldığı bir yere dönüştürüldü. Bunun için de Osthofen’de tutuklu olarak bulunanlar ilk girişimi yaparak bu binayı satın aldılar, burasının bir anı ve dökümantasyon merkezine dönüştürülmesi için mücadele ettiler.

Tatil için Kıbrıs’ta bulunan Osthofen Anı Merkezi’nin yöneticisi Uwe Bader, önerimiz ve organizasyonumuz üzerine, önce Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin (AHDR) merkezi olan Dayanışma Evi’ni ziyaret ederek burada derneğin Eğitim Direktörü Alev Tuğberk ve Yönetim Kurulu Üyesi  Marios Epaminondas ile tanıştı. Ziyaretimize İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları Örgütü’nden Hüseyin Rüstem Akansoy da katıldı. Tuğberk, Uwe Bader’e derneğin çalışmaları, öğretmenlere yönelik çıkardığı kaynak kitaplar konusunda bilgi verdi ve kendisine derneğin yayınlarını sundu. Uwe Bader, AHDR ile işbirliği yollarını birlikte aramaya söz verdi.

Bundan sonraki durağımız, Ressam Nilgün Güney’in atölyesi oldu. İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları Örgütü’nün Haziran ayından bu yana yürüttüğü “Kayıplar” konulu genç ressamlara yönelik atölye çalışmasını bizimle birlikte fasilite eden ressam Nilgün Güney, Uwe Bader’e atölye çalışmasında yaptıkları hakkında bilgi verdi. Uwe Bader, burada genç ressamların ürettiği resimleri de inceleyerek atölye çalışmasına katılan ressamlar  Eda Gökçe, Aydan Lisaniler ve Dt. Zalihe Şakir’le tanıştı, onlarla sohbet etti.

Uwe Bader, “Kayıplar”la ilgili bu serginin Osthofen Anı Merkezi’nde de açılması için çaba göstereceğini belirtti.

Genç ressamların “Kayıplar”la ilgili atölye çalışmasında ürettikleri resimlerden oluşan sergi, önümüzdeki aylarda Kıbrıs’ta açılacak, ardından bu serginin Avrupa’ya taşınması için çalışma yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler