1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SERBEST LİMAN MI OLUYOR?
SERBEST LİMAN MI OLUYOR?

SERBEST LİMAN MI OLUYOR?

Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (LEKAD), Kıbrıs Maden Şirketi (CMC) atıklarının temizlenmesiyle tesis içinde yer alan Gemikonağı limanını serbest liman haline getirecek yasal düzenlemelerin ivedilikler yapılmasını istedi. LEKAD Ba

A+A-

 

Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (LEKAD), Kıbrıs Maden Şirketi (CMC) atıklarının temizlenmesiyle tesis içinde yer alan Gemikonağı limanını serbest liman haline getirecek yasal düzenlemelerin ivedilikler yapılmasını istedi.

 

LEKAD Başkanı Hakan Oran yazılı açıklamasında, Gemikonağı Limanı’nın Doğu Akdeniz’deki gemi trafiğini kontrol eden konumuyla başta Lefke bölgesi olmak üzere KKTC’ye olumlu katkı yapabileceğini vurguladı.

 

Açıklamada, CMC atıklarının bölge ve ada için kirlilik oluşturduğunun uluslararası kamuoyu, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri tarafından da teyit edildiğine işaret edilerek, atıkların ivedilikle temizlenmesi gerektiği kaydedildi. Bölgenin temizlenmesine yönelik çalışmaların yeterince hızlı ilerlemediği vurgulanan açıklamada, temizlik çalışmalarını sürdüren şirketin zaman zaman sivil toplum örgütlerine bilgi verdiği belirtildi. Açıklamada, Maliye Bakanlığı ile Emlak ve Malzeme Dairesi de son durum hakkında kamuoyuna bilgi vermeye davet edildi.

 

Son yıllarda CMC Gemikonağı tesisleri kendisine kiralanan şirket tarafından bölgede başlatılan temizlik çalışmalarının istenen süratte olmasa da bölge halkında umut yarattığı belirtiler açıklamada, özellikle serbest liman konusunun proje içine dahil edilmesinin olumlu olduğu kaydedildi.

 

Açıklamada, bölgedeki CMC tesisi ve limanın Doğu Akdeniz’deki ticari ve askeri stratejik durumu etkileyecek konumda olduğu belirtilerek, bölgeye yapılması düşünülen Serbest Liman ile ilgili yasal düzenlemenin Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler bitmeden çözümlenmesi istendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler