1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Serbest Hekimler’den başhekimlerine çağrı
‘Serbest Hekimler’den başhekimlerine çağrı

‘Serbest Hekimler’den başhekimlerine çağrı

Serbest Çalışan Hekimler, , kamu hastanelerinin başhekimlerine yakında başlatacaklarını duyurdukları hukuk mücadelesinde taraf olmamaları ve mevcut yasalara uymaları konusunda çağrı yaptı.

A+A-

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) yönetim kurulu, kamu hastanelerinin başhekimlerine yakında başlatacaklarını duyurdukları hukuk mücadelesinde taraf olmamaları ve mevcut yasalara uymaları konusunda çağrı yaptı.

Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Değişiklik Tüzüğü’nün 28 Temmuz 2017 tarihinden beri yürürlükte olduğuna işaret eden Serbest Hekimler, tüzüğün hiçbir yasal dayanağı olmadığını ve kendi içinde de uyarlandığını savundu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: Bu tüzük gereği sizlerin bir yıldan beridir her ayın ilk iş günü özel hasta bakma veya ameliyat hakkını kullanmak isteyen hekimlerin listelerini hazırlayıp (Tüzük Madde:15)  önce kamu hastanelerinin şartlarının buna uygun olup olmadığını, olmaması halinde ise hangi sağlık kuruluşunda hangi tarihte ve hangi saat dilimleri dahilinde hasta kabul edeceklerini  bakanlığa yazılı olarak bildirmeniz, bakanlığında bu listeyi üç iş günü içerisinde ilgili  kuruluşa yine yazılı olarak iletmesi  tüzük gereğidir (Tüzük Madde:16-3/2).

Çok acıdır ki her şeyi kılıfına uydurmaya alışan bakanlığımız yıllardan beridir üç maymunları oynamakta ve mahkeme kararlarının hiçe sayılmasına göz yummaktadır.

Tüm bunların yanında var olan Mandamus Emri ve yakın geçmişte Anayasa Mahkemesinin  vermiş olduğu (Kamu hekimleri özel hasta bakamaz) kararların  gereğini yapmanızı sizlerden talep etmekteyiz.

 

 

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler