1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLERDEN 14 MART MESAJI
SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLERDEN 14 MART MESAJI

SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLERDEN 14 MART MESAJI

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Kandemir Berova, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı

A+A-

 

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Kandemir Berova, ister serbest ister kamu sağlık çalışanları olsun hepsinin topluma hizmet ettiğini belirterek, tüm sağlık yapı taşlarının ahenk içerisinde çalışmasıyla toplumun sağlığının daha iyiye götürüleceğini söyledi.

Berova, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, sağlığın bir bütün, bu bütünü oluşturan yapı taşlarınınsa hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hizmet verdiği sağlık kuruluşları olduğunu kaydetti.

“MUAYENEHANE YAPILANMALARI GENEL SAĞLIK SİGORTASI İLE DESTEKLENMELİ”


Sağlıktan sorumlu Bakanlığın bunu böyle görmesi ve sağlığın tüm unsurlarının bir ahenk içinde çalışmasını sağlayacak ulusal sağlık politikasını benimsemiş olması gerektiğini ifade eden Berova, muayenehanelerin sağlık sisteminin en küçük yapı taşları olarak kabul edilerek, muayenehane yapılanmalarının devletin yönlendireceği ve kontrol edeceği bir genel sağlık sigortası ile desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

“KLİNİKLERİN BİRİNCİ BASAMAK HİZMET VERMESİ KAMUDA İSTİHDAMI AZALTIR”

Daha kaliteli, sosyal sağlık sisteminin temelinde birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi gerektiğini ve KKTC’de en uygun birinci basamak sağlık kuruluşu olarak muayenehaneler - kliniklerin, sosyal sigortalar kurumu ile antlaşmalı serbest hekimlerce (Sigorta Hekimi) hizmet vermesi gerektiğini belirten Berova, ülke sathında muayenehanelerin ve kliniklerin birinci basamak sağlık hizmetlerini vermesinin kamuda istihdamı da azaltacağını söyledi.

Berova mesajında kamuya ait sağlık ocakları ve bölgesel sağlık merkezlerinin sadece koruyucu toplum hekimliği hizmetleri vermesi gerektiğini, ikinci ve üçüncü basamak kamu sağlık kuruluşlarının sadece acil servis ve yatılı hasta tedavileri için kullanılması gerektiğini kaydetti.

Berova şöyle devam etti:

“Sevk zinciri ile gelen hastalar gerekli olduğu halde yatılı tedavi edilmeli, taburcu edilen hastaların birinci basamak hekimleri tarafından sahiplenmeleri ve tedavilerinin devamı sağlanmalıdır.

Gerekli koşulları sağlayan özel hastaneler ikinci basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet vermeli, serbest hekimlerin yasayla belirlenecek kıstaslar çerçevesinde özel hastanelerden faydalanabilmeleri sağlanmalıdır.

“ACİL AMBULANS MERKEZİ KURULMALI”

Kamuya ve özel sektöre ait mobil (ambulans) sağlık hizmetleri standartlaştırılarak koordineli olarak kullanılmalıdır. Bu açıdan Sağlık Bakanlığı kontrolünde acil ambulans merkezi kurulmalıdır. Ambulanslarda özel eğitim almış hekim ve hemşireler görev yapmalıdır.

“SİSTEMİN TÜM YAPI TAŞLARI TAM GÜN HİZMET ANLAYIŞIYLA ÇALIŞMALI”

Bir bütün olarak çalışacak sağlık sisteminin tüm yapıtaşları “tam gün” hizmet anlayışıyla çalışmalıdır.

Genel sağlık sigortası ile desteklenecek ve ulusal sağlık programı ile düzene sokulacak sosyal sağlık sistemi için yeterli insan kaynağına sahibiz. Bunun oluşturulması bir devlet politikası olmalıdır.

Sonuçta ister serbest olsun isten kamu sağlık çalışanları olsun toplumumuza hizmet etmektedirler. Tüm sağlık yapı taşlarının ahenk içerisinde çalışmasıyla toplumun sağlığının daha iyiye götürüleceği aşikârdır.”

Berova tüm halkın Tıp Bayramını kutlayarak, KKTC için daha iyi günlerde birlikte olma dileklerini de iletti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 516 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler