1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SENE 1952!..
SENE 1952!..

SENE 1952!..

BELEDİYE HESAP VERİYOR! Siyasi dürtülerle yapılan istihdamlar, popülist yaklaşımlar, hükümetin denetimdeki zafiyeti, bürokratik anlamda alınan yanlış kararlar ve sorumsuzluk kimi yerel yönetimleri borcun içine batırdı. Lefkoşa Belediyesi’nin ̶

A+A-

 

BELEDİYE HESAP VERİYOR!

Siyasi dürtülerle yapılan istihdamlar, popülist yaklaşımlar, hükümetin denetimdeki zafiyeti, bürokratik anlamda alınan yanlış kararlar ve sorumsuzluk kimi yerel yönetimleri borcun içine batırdı.
Lefkoşa Belediyesi’nin “iflası”, yalnızca Kıbrıs’ta değil, adanın ötesinde dahi duyuldu. Lefke Belediyesi’nin borçları, boyunu aştı.
Yönetim zafiyeti, denetimsizlik ve şeffaflık yeniden kafalara kazındı.
Sayfada görülen gazete kupürü, 1952 yılına, yani Kıbrıs’ta İngiliz idaresi dönemine ait…
Lefke Belediyesi’nin 1952 yılı gelir gider tablosu…
En küçük detayına kadar basına açıklanmış!..
Kalem kalem…
Lefke Belediyesi şimdi ‘borç batağında’…
Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşananların ardından, uzun bir süredir ‘çok kötü durumda’ olduğu bilinen Lefke Belediyesi’nde de çanlar çalmaya başladı.
Belediyenin çeklerinin karşılıksız çıktığı haberleri her gün artarak devam ederken, %20 olan yasal borçlanmanın % 300-400’ü de aştığı belirtiliyor.
Çalışanların sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmadığı belediyenin, verginin yanı sıra piyasaya olan borçları da korkunç rakamlara ulaştı.
Eskilerde gelir ve giderlerini basına açıklayan Lefke Belediyesi’nin şimdiki BİLİNEN

BORCU 31 MİLYON TL!
İngiliz Sömürge Yönetimi’ne dair pek çok isyanlar, ayaklanmalar yaşansa da, “yönetim ciddiyeti” de, özellikle eski kuşakların halen dilinde.
Bu ilana ve iki dönem arasındaki farka bakınca, “Yönetim ciddiyet ister” yorumu kaçınılmaz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler