1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SENDİKALARDAN DESTEK YOK
SENDİKALARDAN DESTEK YOK

SENDİKALARDAN DESTEK YOK

DEV - İŞ VE TÜRK - SEN, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK DANIŞMA MECLİSİ’NE KATILMAYACAK “TOPLANTI GÖSTERMELİK” Dev - İş ve Türk - Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Danışma Meclisi toplantısına katılmayacaklarını açıkladı. İki federa

A+A-

 

 

 

 

 

DEV - İŞ VE TÜRK - SEN, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK DANIŞMA MECLİSİ’NE KATILMAYACAK

 

“TOPLANTI GÖSTERMELİK”

 

Dev - İş ve Türk - Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Danışma Meclisi toplantısına katılmayacaklarını açıkladı.

 

İki federasyonun başkanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderdikleri yazıda, “Bakanlığın kendi oldubittilerini ‘demokratik ortamda tartıştık’ demek için çağırdığı bu göstermelik toplantı, tüzüğe uygun değil ve yasal olmayacaktır. Bu nedenlerle yasadışı ve göstermelik olacak bu toplantıya katılmayacağımızı bilginize getiririz” ifadelerini kullandı.

 

Dev - İş Genel Başkanı Mehmet Seyis ve Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, bakanlığın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Danışma Meclisi oluşumu için birer üye görevlendirmesini istediğini ve Sosyal Güvenlik yasa tasarıları hakkında toplantıya katılmalarını istediğini kaydederek, “kamuoyunun tepkisinden çekinen” bakanlığın, çalışanların aleyhine olan yasaları “sendikalarla birlikte yaptı” imajı vermeye çalıştığını savundu.

 

“Daha önce de açıkladığımız gibi, sendikalarımız hak gaspına ortak edilemeyeceklerdir. Yapılacak gaspın tek sorumlusu UBP Hükümeti olacaktır” diyen Seyis ve Bıçaklı, tüzüğe uygun ve yasal olmayacağını belirttikleri toplantıya katılmayacaklarını ifade etti.

 

İki federasyonun bakanlığa gönderdiği yazıda, toplantı tüzüğe uygun yapılsa federasyonları kendilerinin temsil edeceğini, ancak toplantı çağrısının tüzüğe uygun olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

 

“Yazınızda da kısmen tanımını ortaya koyduğunuz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Danışma Meclisi, ‘Çalışma Yaşamı ve Sosyal Güvenlikle ilgili ülke sorunlarını makro düzeyde analiz ederek, etkin çözümler üretmek ve Bakanlığa önerilerde bulunmakla’ görevlidir.

 

Halbuki çağrınız, Danışma Meclisi’nin değil, hükümetinizin kendince analizini yapıp ilgili konuda yanlış bir adım atarak yasa tasarısı hazırladığı ve Meclis Komitesi’nden de geçirdiği yasa tasarıları ile ilgilidir. Yani Bakanlığınızın, gerekli mi değil mi sorusunu veya ilgili konuda öneri alma noktasını çoktan aşmış oldubittileri ile ilgilidir.

 

Federasyonlarımız, tüzüğe uygun olarak konu hakkında sorunları görüşüp çıkış yollarını (ki bu çıkış yolu önerileri arasında yasa değişikliğine gerek bile olmayabilirdi) Bakanlığa önereceği toplantılara katılabilirler. Bakanlığın kendi oldubittilerini demokratik ortamda tartıştık demek için çağırdığı bu göstermelik toplantı tüzüğe uygun değil ve yasal olmayacaktır. Bu nedenlerle yasadışı ve göstermelik olacak bu toplantıya katılmayacağımızı bilginize getiririz.”

 

 

“ORTAK OLMAYIZ”

 

Hür - İş Genel Başkan Yakup Ö. Latifoğlu ise, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu gündeminde “ele alınacağı tarih dahi kesinleşmiş” olan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarıları’nı görüşmek üzere çağrıda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kendileriyle alay ettiğini savundu.

 

Latifoğlu, “Yapmış olduğumuz hiç bir öneriyi dikkate almayan bakanlık, sivil toplum ve sendikaları yaptıklarına ortak etmek istemektedir” iddiasında bulundu.

 

Yakup Latifoğlu, “Meclis alt komitelerinden UBP’li üyelerin onayı ile geçmiş, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul gündeminde ele alınacağı tarih kesinleşmiş bir konuda yapılan bu çağrı en basit tabiri ile bizlerle alay etmektir” dedi.

 

Yakup Latifoğlu, şöyle devam etti:

 

“Konunun danışma meclisinde tartışılmasını istiyorsanız öncelikle ilgili yasa tasarılarının Cumhuriyet Meclisi gündeminden geri çekilmesi, devletin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi, kayıt dışılığın önlenmesi için gerekli adımların atılması ve Sosyal Güvenliğin özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirtir, bunun yapılmaması halinde bu konuda yapılan çağrılara katılmayacağımızı ifade ederim”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler