1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SENDİKALAR PROTOKOL MASASINA OTURDU
SENDİKALAR PROTOKOL MASASINA OTURDU

SENDİKALAR PROTOKOL MASASINA OTURDU

Kamuda yetili sendikalardan dördünün yetkilileri, bugün protokol görüşmelerinin başlatılması amacıyla Maliye Bakanlığı’na gitti. Bakanlık toplantı odasına girip 42 dakika Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları Ersin Tatar ve Şerife Ünverdi&

A+A-

 

 

Kamuda yetili sendikalardan dördünün yetkilileri, bugün protokol görüşmelerinin başlatılması amacıyla Maliye Bakanlığı’na gitti. Bakanlık toplantı odasına girip 42 dakika Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları Ersin Tatar ve Şerife Ünverdi’yi bekleyen sendika yetkilileri, her iki bakanın da gelmeyeceği bilgisi üzerine basın açıklaması yaparak Hükümet’i protesto etti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), kamu emekçilerinin ekonomik, demokratik taleplerinin ele alındığı ve yasal olarak bütçe hazırlanmadan her yıl yapılması gereken protokol görüşmelerinin 3 yıldan beri yasadışı olarak yapılmadığını savunarak, protokol masasının oluşturulmasında ısrarlı olduklarını belirtti.

KAPTAN: ISRARCIYIZ

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, yaptığı açıklamada, ülkenin geldiği durumun ortada olduğunu, bir buçuk yıldır çalışanların brüt bin 300, net bin 131 TL’lik asgari ücretle geçinmeye alışığını söyledi.

Kaptan, akaryakıta yüzde 70, ete yüzde 130 oranında artış gelirken, kamu emekçileri olmak üzere tüm emekçilerin alım gücü her geçen gün düşerken bunlara çözüm buluma yeri olan protokol masasında Hükümet’i temsil eden Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarının gelmemesinin kabul edilemez olduğunu savundu.

Kaptan, çalışanların temsilcisi sendikalarla görüşmeyen Hükümet ve onun temsilcisi bakanların Türkiye basınıyla görüştüğünü açıklayarak bunu protesto etti.

Ahmet Kaptan, protokol masasının oluşması, çalışanların kaybının giderilmesi, gülen insanların yaratılması amacıyla ısrarlarını sürdüreceklerini anlatarak, “Biz protokol masasının oluşmasını ısrarla istemeye devam edeceğiz” dedi.

GÖKÇEBEL: ÇALIŞANLARIN HAKLARINI ORTADAN KALDIRDILAR

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise konuşmasında, kimsenin yasal olan protokol görüşmelerini başlatmama ve bu bağlamda protokol masasının oluşturulmasına karşı olamayacağına işaret ederek, Hükümet’in üç yıldır protokol masasını yasadışı olarak oluşturmadığını ifade etti.

Gökçebel, protokol masasının sadece maaş artışlarıyla ilgili ve sınırlı olmadığına, eğitim, sağlık, istihdam politikalarının da görüşüldüğü bir yer olduğuna işaret ederek, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin ekonomik krizi bahane ederek çalışanların kazanılmış haklarını ortadan kaldırdığını söyledi.

Gökçebel, aynı gerekçeyle yasalarda yapılan pek çok değişiklikle çalışanların açlığa mahkum edildiğini iddia ederek, resmi Hayat Pahalılığı açıklamasının bile yüzde 15; döviz sepetinin ise yüzde 25’lere ulaştığı bir dönemde çalışanların kayıplarının konuşulmamasının kabul edilmez olduğunu belirtti.

Yasalarda yapılan pek çok değişiklikle çalışanların kazanılmış hakları geri götürülürken orta sınıfın ortadan kaldırılma sürecinin hızlandırıldığını ifade eden Tahir Gökçebel, sendikaların buraya hesap sormaya geldiğini kaydetti.

Gökçebel, ülke, sosyal devlet tasfiye edilirken Maliye Bakanlığı’nın ne yapacağını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Hükümet’in ev ödevini yapması gerekliliği üzerinde durarak, ev ödevini yapmayacaksa veya yapmıyorsa da bunun nedenini topluma anlatması gerektiğini belirtti.

ŞEHERLİOĞLU: ÜLKE YAŞANMAZ HALDE

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ise konuşmasında, Hükümet’in polis gücünü kullanarak ülkeyi yaşanmaz hale getirdiğini,  Hükümet’in yetkili sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin diyalog adımına olumlu cevap vermesi gerektiğini ancak böyle bir olumlu adımı atmadığını söyledi.

Şeherlioğlu, Hükümet’in bu anlamda görüşmeye gelmemekle “fırsatı değerlendirmediğini”, Hükümet’i Ankara Hükümeti’nin isteklerini yerine getirmekle suçladı.

Erol Şeherlioğlu, UBP Hükümeti’ni, halkın varlığı olan ulusal değerleri Türkiye’de hükümet olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yandaşlarına peşkeş çekmekle de suçlayarak, bu noktada sendika ve yurttaşlara düşen tek görevin yurda sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

Halkın UBP Hükümeti’nin kime hizmet ettiğini bildiğini ifade eden Şeherlioğlu, bunun gereğinin sendikalar ve halk tarafından yapılacağını belirtti.

ELCİL: EN SON TOPLANTI KESİNTİ İÇİNDİ

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise konuşmasında, Hükümet’in bundan önceki en son protokol masası çağrısının 4 yıl önce Güzelyurt’taki sel felaketi sonrasında kamu çalışanlarının maaşlarından kesinti yapma gündemiyle yapıldığını hatırlatarak, o toplantıdan sonra başka hiçbir toplantının yapılmadığını söyledi.

Elcil, Hükümet’in çalışanların haklarını koruma, kayıplarını gidermeye yönelik olarak hiçbir zaman protokol görüşmesi çağrısı yapmadığını, o günden itibaren çalışanların maaşlarında sürekli kesinti yapıldığını, yapılan yasal değişikliklerle yeni işe başlayanların maaşlarının yüzde 40 düşürüldüğünü kaydetti.

Elcil, tüm bunlar yaşanırken Maliye Bakanı’nın ülke ekonomisinin uçtuğu açıklaması yaptığını ifade edip bunu eleştirdi. Elcil, ülkenin temel konusunun ülkeye gelen nüfus olduğunu, kayıt dışı nüfusla mücadele etmek yerine çıkarılan yasalarla önceleri 4-5 bin olarak açıklanan bu sayının 10 bin; aileleriyle birlikte düşünüldüğünde ise en az 40 bin kişinin daha ülkeye gelmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Çalışanlardan ciddi vergi kesintisi yapıldığını, partizanca istihdamların devam ettiğini belirten Elcil, buna Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığını örnek göstererek, bakan dahil olmak üzere her yetkilinin partizanca istihdamlarla iki sekreteri olduğunu savundu.

Şener Elcil, nüfus artışının önemli olduğunu, hala eksik öğretmeni bulunan okullar bulunduğunu anlatarak, tüm bunlar ortada iken Maliye Bakanı’nın Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a 1 milyon TL para aktardığını; Kuzey Kıbrıs’ın ise Türkiye’den 1 milyon dolar ithalat yaptığını açıklayabildiğini anlatarak, Türkiye’den yapılan ithalatın 1.5 milyon TL olduğunu belirtti.

BESLEME DİYENLER YANILIYOR

Elcil, rakamların da açıkça gösterdiği gibi Kıbrıs Türküne besleme diyenlerin yanıldığını, Kıbrıs Türk toplumunun ülkeye gelen nüfusu da beslediğinin rakamlar tarafından açıkça ortaya konulduğunu iddia ederek, “Bize besleme diyenlerin bunu görmesi gerekir” dedi.

Hükümet’in Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın memuru olduğunu ifade eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Hükümet’in öncelikle yapması gerekenin Akça’nın memuru olmaktan vazgeçmek olduğunu kaydetti.

Elcil, bugün buraya temsili olarak geldiklerini ancak, Hükümet’in vurdumduymazlığa devam etmesi halinde kitlesel olarak geleceklerini ifade ederek, “Bu ülke sahipsiz değildir. Herkes bunu bilsin” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 905 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler