1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SENDİKALAR İHALENİN TAKİPÇİSİ OLACAK
SENDİKALAR İHALENİN TAKİPÇİSİ OLACAK

SENDİKALAR İHALENİN TAKİPÇİSİ OLACAK

KTAMS, yarın KTHY’ye ait uçak yedek parça ve sarf malzemelerinin satışa sunulacağını duyurdu. KTAMS, yedek parçaların “peşkeş çekilmemesi” için satışı takip edeceklerini, mağdur KTHY çalışanlarının haklarının takipçisi olduklarını açıkla

A+A-

 

KTAMS, yarın KTHY’ye ait uçak yedek parça ve sarf malzemelerinin satışa sunulacağını duyurdu. KTAMS, yedek parçaların “peşkeş çekilmemesi” için satışı takip edeceklerini, mağdur KTHY çalışanlarının haklarının takipçisi olduklarını açıkladı.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

SATIŞA ÇIKAN KTHY MALLARININ TAKİPÇİSİYİZ

 

Ülkemizin güzide kuruluşu KTHY’nin, UBP hükümetince batırılması sonrası yüzlerce insan mağdur edilmiş ve çalışanlar hala daha devletten olan birçok yasal alacaklarını alamamıştır.

 

Şirketin mahkemece tasviyesine karar verilmesi sonrası tasviye masası kurulmuş ancak hala daha bilanço işlemleri tamamlanmadığından çalışanların mağduriyeti giderilmemiştir.

 

Çalışanların mağduriyetlerinin devam ettiği bir dönemde hükümet, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemekte, çalışanlar mağdur edilmekte hatta ceplerinden umut uğruna paralar alınmaktadır.

 

Çalışanların mağduriyetinin devam ettiği bir dönemde sendikamız KTAMS bu mağduriyetlerin giderilmesi adına ayakları yere basan, gerçekçi ve bilimsel bir şekilde Mahkemece Tasviyesine Karar Verilen KTHY Şti. Ltd. Çalışanlarının Alacakları ile İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta Prim Borçlarının Ödenmesi Fonu Yasa Taslağı hazırlamış ve meclise sunmak üzere muhalefet partilerine ziyaretler düzenlemiştir.

 

Halkın malı olan KTHY’nin batırılması sonrası Ercan Havaalanında bulunan KTHY’ye ait uçak yedek parçaları ve sarf malzemeleri tasviye memurluğu tarafından satışa çıkarılmıştır. Bu parçaların üç kuruşa birilerine peşkeş çekilmemesi adına sendikamız KTAMS ihalenin yapılacağı 18 Ekim 2012 Saat 15:00’da satışı takip edecek, tasviye masasından öncelikli alacaklı çalışanların, yasal alacaklarına kaynak yaratacak ve çalışanların mağduriyetini bir nebze olsun giderecek bu kaynağın mağdur personele bir an önce aktarımı için konunun takipçisi olacaktır.

 


 

ÖZKARDAŞ: “KTHY’NİN YEDEK PARÇA SATIŞ İHALESİ GELİRİ, MAĞDURLARA DAĞITILMALI”

Bu arada konu ile ilgili Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş da açıklama yaptı. Özkardaş, yarın Ercan Havaalanı’nda saat 15.00’de Tasfiye Kurulu’nca yapılacak KTHY’nin yedek parça satış ihalesinden elde edilecek gelirin KTHY mağdurları arasında dağıtımı için girişim yapacaklarını belirtti.

Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, KTHY mağdurlarının toplam 45.5 milyon TL tutarındaki alacakları için Tasfiye Kurulu başkanı ve hükümet nezdinde girişimlerini sürdürdüklerini söyledi.

KTHY’nin yüzlerce çalışanının hala 28 milyon TL’lik tazminat, 6,5 milyon TL’lik Tazminat Fonu ve 11 milyon TL’lik eksik İhtiyat Sandığı yatırımı olmak üzere toplam 45.5 milyon TL alacağı bulunduğuna işaret eden Özkardaş, hükümetin bunun için hala önlem almadığını savundu.

Özkardaş, Türkiye’de kurulan İflas Masası’na KTHY mağduru üyeleri adına başvuran Kamu-Sen’in, buradan çıkacak paranın da tüm mağdurlara eş zamanlı dağıtılması için girişimde bulunduğunu kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler