1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SENDİKAL PLATFORM'DAN EYLEM KARARI
SENDİKAL PLATFORMDAN EYLEM KARARI

SENDİKAL PLATFORM'DAN EYLEM KARARI

Sendikal Platform, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde aylardır devam eden sorunun çözümlenmemesini protesto etmek için yarın 12.00’de Başbakanlık önünde eylem gerçekleştiriyor. Platform, Başbakanlık önündeki alanı “çöplük” alan ilan edip,

A+A-

 

 

Sendikal Platform, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde aylardır devam eden sorunun çözümlenmemesini protesto etmek için yarın 12.00’de Başbakanlık önünde eylem gerçekleştiriyor. Platform, Başbakanlık önündeki alanı “çöplük” alan ilan edip, çöp bırakacak.

Sendikal Platform bugün BES Lokali’nde düzenlediği basın toplantısında, belediye çalışanlarına destek belirtti ve sorunu, “parti içi kavgalara alet etmekle” suçladığı hükümeti istifaya çağırdı.

Toplantıda Sendikal Platform adına konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içine itildiği durumun tüm ülkenin ve uygulanan politikaların aynası olduğunu ifade etti. Gökçebel, “eğitim, sağlık, belediye hizmetleri ve tüm kamusal hizmetler piyasa malı haline getirilmek için ortada büyük bir kumpas” bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın başkentinde aylardır devam eden sorunu çözemeyenlerin, bu ülkede yönetici koltuklarında oturmaya devam edemeyeceklerini kaydeden Gökçebel, “Kriz var para yok gerekçeleriyle halkın öz kurumlarını ve mallarını yağmalayan, yağmalatan ve peşkeş çeken ve aldığı her talimatı uygulayan yönetim anlayışı ülkemizin her alanını çöplüğe dönüştürmüştür, kabul edilemez” dedi.

Gökçebel, belediye çalışanlarının aylardır kandırılarak, aşağılandığını belirterek, sorunu çözmeye istekli gibi görünen Başbakan’ın sorunu çözmeye odaklandığına ilişkin emareleri göstermediğini söyledi. Başbakanı “hem Cemal Bulutoğulları’nı, hem de belediye çalışanlarını aynı anda idare etmeye çalışmakla” suçlayan Gökçebel, “Parti merkezinde konuyu tartıştırarak, parti içi dengelere oynayarak, UBP kendi kurultayına yönelik temizlik yapmaya çalışmaktadır” dedi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun “sünnetçi korkusu” bile vermeden, devre dışı kaldığını söyleyen Gökçebel, şöyle devam etti:

“Belediye batırılıp birkaç sermayedar şirkete kazanç kapısı yapılarak, belediye çalışanları açlık ve sefalet koşullarını kabule zorlanmaktadır. Zamana oynanarak BES’e karşı tepkinin artırılması hedeflenmektedir. Çalışanlara açlık, işsizlik, parasızlık gösterilerek haklarından feragat etmeleri sağlanmak istenmektedir. Çalışanların bu sayede sigortasız, güvencesiz, düşük maaşla çalışmaya razı edilmesi hesaplanmaktadır. Hizmet alımı ile belediyede kadrolu çalışanın kalmaması hedeflenmektedir. Yolsuzlukların üstü de örtülerek bütün fatura sadece çalışanlara kesilerek yeni bir yapılanma ile de belediyeyi kurtarma operasyonu adı altında çalışanların tertiplenmesi hesaplanmaktadır.”

Lefkoşa Belediyesi’nin ortak alınacak kararlarla ve iyi niyetli politikalarla kurtulabileceğini kaydeden Gökçebel, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkililerinin bir araya gelerek, atılan imzalara sahip çıkması, belediye çalışanlarının derhal ödenmesini sağlaması, keyfi yönetime son verip yolsuzluluk ve usulsüzlük yapanların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

BOZAT

BES Başkanı Savaş Bozat da çalışanların 70 gündür maaş alamayan belediyenin içinde bulunduğu kötü durumun, ülkeyi idare edenlerin eseri olduğunu söyledi. Bozat, “Çalışanlar yıllardır sosyal güvencesiz yaşıyor. Yöneticiler ise hala boş laflar ediyor... Çıkan kararlar uygulanabilir değil... Olaylar başka boyutlara çekilmeye çalışılıyor...” dedi.

Belediyede uzun zaman önce soruşturma başlatan Sayıştay’ın hala hiçbir rapor sunup, açıklama yapmadığına işaret eden Bozat, bağımsız olması gereken Sayıştay’ın güvenirliğini yitirdiğini söyledi. Bozat, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun başbakanlığı döneminde “belediyeye aktarılan” 10 milyon Sterlin’in nereye harcandığı dökümünün açıklanmasını istedi.

Bozat, belediyenin, UBP’deki kurultay öncesi iç hesaplaşmalara alet edilmek istendiğine işaret ederek, ne çalışanları, ne de toplanmayan çöplerden kaynaklanabilecek hastalıklardan etkilenecek halkı düşünen olmadığını kaydetti.

Halktan özür dileyen Bozat, Lefkoşa’yı bu hale kendilerinin getirmediğini ve kendilerinin de mağdur olduğunu söyledi.

 

KÜÇÜK: DOĞRU BULMUYORUM

 

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde devam eden grev ve yarın Başbakanlık önüne çöp dökme eylemiyle ilgili alınan kararı doğru bulmadığını vurguladı.

“Biz bir an önce tüm çöplerin toplanmasından yanayız” şeklinde konuşan Başbakan Küçük, konuyla ilgili olarak dün bir takım girişimler yaptıklarını, bugün de girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, “arkadaşlara benim önerim sağduyulu davranmaları ve Lefkoşa’yı bir an önce çöpten kurtarmak için girişim yapmaları” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler