1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞEFFAFLIK TEPKİSİ
ŞEFFAFLIK TEPKİSİ

ŞEFFAFLIK TEPKİSİ

Cumhurbaşkanlığı ve DP, dün YENİDÜZEN'in manşetine taşıdığı "BM ARTIK RAKAM İSTİYOR" haberine tepki gösterdi

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, bir gazetede, görüşmelerin içeriğiyle ilgili bilgilere yer verildiği, gizli kaydıyla gönderilen belgelerdeki bilgilerin bir kısmının basına açıklandığını belirterek, buna tepki gösterdi.

 

Ertuğ, “Cumhurbaşkanlığımız’dan bilgi talep edenlerden, paylaşılan bilgileri sorumluluk içinde kullanmalarını ve mahremiyetine özen göstermelerini beklemek hakkımızdır” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, son günlerde basında da çıkan iddialarla ilgili yazılı açıklamasında, “daha bundan birkaç gün önce”, başta KKTC Meclisi olmak üzere devlet kurumlarıyla sivil toplum örgütleri ve halkın görüşmelerin seyriyle ilgili olarak “yeterince bilgilendirilmediği” şeklindeki iddialara yanıt verdikleri, bu konudaki somut bilgileri kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatarak, buna karşın yenilerinin eklendiğini belirtti.

 

 

DENKTAŞ DA TEPKİ GÖSTERDİ

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş da ayni habere tepki göstererek, Meclis’e “çok gizli” ibaresi ile gönderilmiş belgelerin deşifre edilmesinin yanlış bir tutum olduğunu belirtti.

 

Denktaş yazılı açıklamasında, dün bir yerel gazetede, “BM artık rakam istiyor” manşeti ile çıkan haberi, “ Kıbrıs sorununun son aşamaya geldiği bir dönemde işlenmiş olması nedeniyle oldukça dikkat çekici” olarak değerlendirdi.

 

“Yıllardan beridir Cumhurbaşkanlığı tarafından Cumhuriyet Meclisi’ne ‘çok gizli’ kayıdı ile gönderilen belgelerin bu şeklide deşifre edilmiş olması ve üstelik bunun bu belgeleri korumakla mükellef Meclis Başkan Yardımcısı tarafından kullanılmış olması konuyla ilgili açıklama yapmamız gereğini ortaya çıkartmıştır.

 

Ne Meclis Başkan Yardımcısı Sn Yektaoğlu’nun ne de gazeteci arkadaşımız Cenk Mutluyakalı’nın böyle bir niyetle hareket etmediğini düşünmekle birlikte, içinden geçmekte olduğumuz süreçte bu tür hataların yapılmaması gerektiğinin altını çizeriz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler