1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI
ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Kayıt dışı ve kaçak” affı ile beyaz – yeşil kimlik tartışmalarının ardından gündeme gelen İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun son Ankara ziyaretinin, halkta, bu yönde atılacak adımların yen

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Kayıt dışı ve kaçak” affı ile beyaz – yeşil kimlik tartışmalarının ardından gündeme gelen İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun son Ankara ziyaretinin, halkta, bu yönde atılacak adımların yeniden masaya yatırıldığı yönünde bir algı yarattığına işaret ederek, Çavuşoğlu’nun bu ziyaretin içeriğini halka açıklaması gerektiğini vurguladı

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

BASIN AÇIKLAMASIYurttaşlık siyaseti ve kayıt dışılığa af süreci toplumdan gizli yaşanamaz.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının çok hassas ve endişeli olduğu kayıt dışı yaşama affı, beyaz kimlik, yeşil kart ve vatandaşlık konuları Meclis tatili fırsat bilinerek ve Toplum iradesi dışlanarak sürdürülemez.

Toplumdaki tüm dengeleri altüst edecek bu girişimin yasallığının tartışma konusu olması yanında, katılımcılık, şeffaflık ve insanımızın hassasiyetlerinden uzaktır.

“Kayıt dışı ve kaçak” affı ile beyaz – yeşil kimlik tartışmalarının ardından gündeme gelen İçişleri Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu’nun son Ankara ziyareti, halkta, bu yönde atılacak adımların yeniden masaya yatırıldığı yönünde bir algıyı ortaya çıkmıştır.
UBP hükümetinin, ülkemizdeki siyasi partilerle bir araya gelmeden, uzmanlar ve sivil toplumla görüşmeden, kısacası toplumsal iradeyi hiçbir şekilde dikkate almadan attığı bu adımlar, hem demokrasimizi yaralamakta, hem de bu konularda yükümlülük altına girildiği ile ilgili endişeleri artırmaktadır.
UBP, kendi toplumunun iradesini dikkate almadan sürdürdüğü yönetim anlayışından vazgeçmeli, çok daha ciddi gerilimler ve geri döndürülemez yanlışlar yaşamadan ülkenin tüm kesimleriyle işbirliği içerisinde ve katılımcı bir anlayışla kararlar almalıdır. Yurttaşlık konusunda atılacak her adım için en geniş toplumsal uzlaşı aranmalı, bunun dışında hiçbir adım atılmamalıdır.
En önemlisi, Hükümet ve onun adına Ankara’da görüşmeleri yürüten İçişleri Bakanı, halkımızı, Ankara’da yaptığı temaslar ve bu temasların sonuçları hakkında bilgilendirmelidir.
CTP-BG, halkımızın hassas olduğu bu konularda toplumsal konsensüs yaratılmadığı sürece kendini ülkesine yabancılaştıracak bu tür uygulamaların karşısında olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1493 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler