1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SEÇİME EN HAZIR PARTİ UBP'
SEÇİME EN HAZIR PARTİ UBP

'SEÇİME EN HAZIR PARTİ UBP'

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, TAK muhabirine ülke gündemini değerlendirdi.

A+A-

 

 

Başbakan İrsen Küçük, KKTC Anayasası’nın yeniden gözden geçirilmesinde fayda gördüğünü ve Anavatan Türkiye’deki gibi yeniden ele alınması gerektiğini belirterek, bu konuyu muhalefet partilerinin de Meclis’te konuşmalar yapıp gündeme taşıdığına dikkat çekti ve “Bunu meclis başkanımızla görüşür siyasal partileri müşterek konularda bir araya getirip görüştürmek en uygunu olur diye düşünüyorum” dedi.

Küçük, başkanlık sistemi tartışmalarına karşılık KKTC’de parlamenter sistemin uygulandığını ve parlamenter sistemden bugüne kadar bir rahatsızlık duymadığını, şikayet etmediklerini ifade ederek, ülkede böyle bir sistem değişikliğine gerek duymadıklarına inandığını söyledi.

Ülkede seçime en hazır partinin UBP olduğunu vurgulayan Küçük, UBP’nin birinci parti olduğunu ana muhalefet partisinin bile, hem de kendi yaptırdığı anket ile ortaya koymak zorunda kaldığına dikkat çekerek, ancak UBP’nin anketlerine göre, UBP’nin oy oranının yüzde 42’lerde, CTP-BG’nin oylarının ise yüzde 22-23’lerde seyrettiğini, fakat UBP’nin hiçbir zaman halkından aldığı görevi yarıda bırakmayacağını ve seçimlerin normal zamanı olan 2014’te yapılacağını kaydetti.

 

Küçük, Türkiye ile KKTC arasında yapılan anlaşmalar gereği iki ülkenin karşılıklı olarak polis irtibat subayı ataması yapacağını, bunun da ülkeler arasındaki uyuşturucu ve kaçakçılık olaylarıyla ilgili irtibatı sağlamak ve alınacak olan tedbirleri birlikte görüşüp uygulamasına koymak amacı taşıdığını ifade ederek, bunun için yapılan tüzük çalışmasının Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu, onaylanmasının ardından KKTC’nin bir polis subayının Ankara’da görevlendireceğini vurguladı.

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine ülke gündemini değerlendirdi.

 

“ANAYASA YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Küçük, ilk olarak Anayasa konusuna değinerek, Cumhuriyet Meclisi’nde yasalar konusunda çeşitli görüşmeler ve tartışmaların olduğunu, bu yasaların başında da Anayasa ile Seçim ve Halk Oylaması Yasalarının geldiğini belirtti.

Bu yasaların zaman zaman Meclis çalışmalarında gündeme geldiğini, komitelerin kurulduğunu ve belli bir aşamaya kadar gelindiğini anımsatan Küçük, mevcut KKTC Anayasası’nın 1983’te o günkü şartlarda hazırlandığını, bu yüzden aradan geçen uzun süreden dolayı yenilenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Küçük, Türkiye’de de Anayasanın yenilenme çalışmaları olduğunu, girişimlerin yapıldığını ve değişikliklerin gündeme geldiğini ifade ederek, bu kapsamda KKTC Anayasası’nın da gözden geçirilebileceğini kaydetti.

Özellikle KKTC Anayasa’nın hazırlanması döneminde kendisinin de komitede olduğunu ve anayasanın hazırlanmasında büyük emeği ve katkısının olduğunu ifade eden Küçük, anayasanın Türkiye’den gelen uzmanların ve akademisyenlerin katkılarıyla hazırlandığını anımsattı.

Küçük, o dönemde KKTC’nin yeni oluşumu ve uzman bulunmaması sebebiyle KKTC Anayasası’nın Türkiye’deki anayasaya paralel görüşler ve bilgiler eşliğinde hazırlandığını ifade ederek, bu kapsamda KKTC Anayasası’nın da Türkiye’deki gibi yeniden ele alınmasının gerektiğini kaydetti.

Başbakan Küçük, Anayasa ile birlikte Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın da ele alınması gerektiğini ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekliliğine inandığını ifade ederek, daha önce komitelerin kurulduğunu bazı çalışmaların yapıldığını ancak bir konsensüs sağlanamadığını anlattı.

Küçük, hem anayasanın hazırlanması komitesinde hem de anayasa değişiklik komitelerinde yer aldığını ifade ederek, bu dönemde yeniden anayasayı Türkiye’deki çalışmalar ışığında gündeme getirebileceklerini ve yarım kalan komite çalışmalarını başlatabileceklerini kaydetti.

Bu konuyu muhalefet partilerinin de mecliste konuşmalar yapıp gündeme taşıdığını ifade eden Küçük, “Bunu Meclis Başkanımızla görüşür siyasal partileri müşterek konularda bir araya getirip görüştürmek en uygunu olur diye düşünüyorum” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ... “SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GEREK DUYMUYORUZ”

Başbakan Küçük, Başkanlık sistemi konusuna da değinerek, KKTC’de parlamenter sistemin uygulandığını ve parlamenter sistemden bugüne kadar bir rahatsızlık duymadığını, şikayet etmediklerini ve böyle bir sistem değişikliğine gerek duymadıklarına inandığını söyledi.

“TIKANIKLIK SİSTEMDEN DEĞİL MECLİS İÇ TÜZÜĞÜNDEN KAYNAKLANIYOR”

Küçük, bu çerçevede Başkanlık sisteminin tartışılması gereğini görmediğini, ancak zaman zaman mecliste tıkanmaların yaşandığını, bunu da sisteme bağlamaya çalışanların olduğunu ifade ederek, bu tıkanmaların sistemden değil Meclis İç Tüzüğü’nden dolayı kaynaklandığını düşündüğünü dile getirdi.

Bu yüzden tüzüğün her halükarda ele alınması gerektiğini söyleyen Küçük, böylece bu tıkanıklıkların aşılabileceğine ve hantal yapının aşılarak Meclis çalışmalarının önünü açacağına dikkat çekti.

Küçük, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu, bu çerçevede Başkanlık sisteminin Türkiye’ye olumlu yansıyabileceğini de ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük, UBP içerisinde rahatsızlıklar olduğunun ve bunun Meclis çalışmalarına da yansıdığı iddialarının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

“UBP BÜYÜK PARTİ... ZAMAN ZAMAN BEKLENTİLER OLABİLİR”

“UBP büyük ve kadroları geniş olan bir parti. Büyük partilerin içinde de zaman zaman bazı sorunlar olabilir. Milletvekili arkadaşların bazı beklentileri olabilir. Bunlar da parti ve parlamento çalışmalarına zaman zaman kısa süreli de olsa etki yapabilir.

Meclis'te perşembe günleri, denetim gününde muhalefet milletvekillerinin desteğiyle Meclis açılır. Ama pazartesi günler yasama günlerinde UBP kesin olarak 26-27 milletvekiliyle parlamento çalışmalarını başlatmaktadır. Ama perşembeleri genellikle eksik toplanıyoruz, ama o günler muhalefet konuşacağı için nisapta yardımcı oluyorlar.

Geçen perşembe yine eksiktik. 5 arkadaşımız Meclis toplantısına katılamadı ama muhalefet desteğiyle çalışmalar yapıldı.

UBP milletvekillerimizin çalışmaları sadece meclis çalışmaları değil, parti çalışmaları da vardır. Aynı hafta cuma gecesi yani meclis oturumunun ertesi gecesi Güzelyurt’ta yapılan toplantıya, meclise katılamayan ve isimleri geçen Türkay Tokel ile Zorlu Töre katıldı.

Dolayısıyla bunu yaygınlaştırmak ve toplantıya katılamayan arkadaşların başka türlü değerlendirilmesi, bazı beklentiler içerisine sokulması bana göre geçerli değildir.”

“CUMHURBAŞKANI İLE UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ”

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Cumurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun partiye etkisinin olduğu iddiaları ile ilgili sorulan bir soruya karşılık ise, hükümetin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile tam bir istişare içerisinde çalıştığını ve ülke sorunları ile Kıbrıs konusunda sürekli görüşmeler yaptıklarını vurguladı.

Küçük, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs sorunu ve son olarak LTB ile ilgili çok olumlu görüşmeler ve değerlendirmeler yaptıklarını, Cumhurbaşkanı'nın hükümete katkıları bulunduğunu anımsatarak, Cumhurbaşkanı ile yapılan ortak çalışmalarını anlattı ve her zaman uyum içerisinde çalıştıklarını söyledi.

“SEÇİME EN HAZIR PARTİ HER ZAMAN UBP’DİR... BU GERÇEK ORTADA”

Başbakan Küçük, muhalefetin ülkede sık sık erken seçimi gündeme getirdiğini, bunun da demokratik ülkelerin süsü olduğuna belirterek, her ülkede olduğu gibi KKTC’de de her canı sıkılan muhalefetin erken seçim çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Küçük, UBP’nin ülkede seçime en hazır parti olduğu gerçeğinin ortada olduğunu belirterek, ülkede amaçlı ve güdümlü yapılan tüm anketlere de bakıldığında bunun görüleceğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Bizde de rakamlar vardır, biz de anket yaptırıyoruz. Ama herşeye rağmen ana muhalefet partisi de kendisine göre anket yaptırmasına rağmen bizim birinci parti olduğumuz gerçeğini yüzde 36’lık oranla ortaya koymuştur. Ama bizim yaptığımız anketlerde UBP’nin oranı yüzde 42’lerdedir. CTP-BG’nin oyları ise yüzde 22-23’lerde seyretmektedir. Ama onlar kendilerini yüzde 33’lerde göstermeye çalışmışlardır. Diğer partiler ise epey aşağılardadır.

Dolayısıyla 1976’dan beridir seçime giren UBP, halkından aldığı görevi sürecin sonuna kadar her zaman devam ettirmiştir. Bu çerçevede biz CTP ve DP gibi veya başka partiler gibi halktan aldığımız emaneti yarıda bırakıp giden bir parti değiliz.

CTP göreve geldiği günden yaşamayan çeşitli değişik hükümetler kurdu, halkından aldığı görevi erken seçime giderek bıraktı.

UBP hiçbir zaman halkından aldığı görevi yarıda bırakmaz, bu yüzden bizim için seçim 2014’tür, normal seçimlerimiz yapılacak.”

“İRTİBAT SUBAYI KARŞILIKLI ATANACAK”

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’den KKTC’ye polis irtibat görevlisi atandığı iddialarına da değinerek, KKTC ile Türkiye arasında karşılıklı olarak yapılan anlaşmalar gereği polis güçlerinde karşılıklı olarak irtibat çalışmalarının yapılması için bir görevlendirme yapılacağını kaydetti.

Küçük, Türkiye’nin bu gibi anlaşmaları sadece KKTC ile yapmadığını, 22 farklı ülkede bu uygulamanın yapıldığını ve 24 irtibat subayının bulunduğunu ifade ederek, bu işbirliğinin yayılmakta olan uyuşturucu ve kaçakçılık açısından önem arz ettiğini vurguladı.

İrtibat subayları uygulamasının, ülkeler arasındaki uyuşturucu ve kaçakçılık olaylarıyla ilgili irtibatı sağlamak ve alınacak olan tedbirleri birlikte görüşüp uygulamasına koymak amacı taşıdığını ifade eden Küçük, KKTC’nin de bir subayı Türkiye’deki emniyet müdürlüğüne irtibat görevlisi olarak göndereceklerini, bunun için yapılan tüzük çalışmasının da Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu kaydetti.

Küçük, Bakanlar Kurulu’nun tüzüğü onaylanmasının ardından KKTC’nin bir polis subayının Türkiye’de Ankara’da görevlendireceğini, bunun da karşılıklı anlaşma gereği olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 685 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler