1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Seçim günü bunlara DİKKAT
Seçim günü bunlara DİKKAT

Seçim günü bunlara DİKKAT

YSK, 19 Nisan Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde oy verme gününde uyulması gereken yasakları hatırlattı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 19 Nisan Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde oy verme süresinin saat 08.00’de başlayıp 18.00’de sona ereceğini belirterek, oy verme gününde uyulması gereken yasakları hatırlattı.

YSK yayımladığı 21 numaralı duyuruda, 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 104. maddesi uyarınca, 19 Nisan Pazar günü, saat 19.00’a kadar radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim ve sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasının yasak olduğunu anımsattı.

YAYINLAR 21.00’DEN SONRA SERBEST

Radyo ve televizyonlarda, 19.00 ila 21.00 saatleri arasında, seçimle ilgili olarak sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğlerin yayınlanabileceğine işaret edilen duyuruda, saat 21.00’den sonra ise yayınların serbest olacağı kaydedildi.

ALKOL, EĞLENCE YERLERİ VE SİLAH TAŞIMAKLA İLGİLİ YASAKLAR

Yasa gereğince, oy verme gününde uyulması gereken diğer yasaklar şöyle:

“Her ne suretle olursa olsun, alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasaktır.

Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamaz.

Bu haber toplam 1101 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler