1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SCHULZ'DAN TÜRKİYE'YE: GERÇEK ŞU, KIBRIS CUMHURİYETİ AB ÜYESİDİR
SCHULZDAN TÜRKİYEYE: GERÇEK ŞU, KIBRIS CUMHURİYETİ AB ÜYESİDİR

SCHULZ'DAN TÜRKİYE'YE: GERÇEK ŞU, KIBRIS CUMHURİYETİ AB ÜYESİDİR

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Ankara'daki temaslarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

A+A-Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Ankara'daki temaslarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Schulz, Ankara'daki temaslarını özetleyerek, Türk yetkililerle görüşmelerinde ağırlıklı ele alınan konuları, Türkiye-AB müzakere sürecindeki son durum, vize muafiyeti konusu, Kıbrıs Rum kesiminin yaklaşan AB dönem başkanlığı, Türkiye'deki anayasa reform süreci ve buna ilişkin iç tartışmalar ile bu reform sürecinden AB'nin beklentileri olarak sıraladı.

Schulz, Türkiye'nin Rum kesiminin AB Dönem Başkanlığı'na karşı izleyeceği politikanın müzakereleri ve Pozitif Gündem'i nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine şunları belirtti:

''Bütün görüşmelerimde bu konuya ilişkin görüşümü aktardım ki o da gerçekleri dikkate almamız ve buna göre hareket etmemiz gerektiği yönünde. Buradaki gerçek; Kıbrıs Cumhuriyeti AB'nin bir üyesi. Aday bir ülkenin Rum Dönem Başkanlığı sırasında müzakere yapmayacağını bize söylemesini not ediyorum. Ancak eleştiriyorum da bence bu mümkün değil, lakin bunun da bir gerçek olduğunu not almalıyım.''

Martin Schulz, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephen Füle'nin başlattığı Pozitif Gündem çerçevesinde uzun bir liste oluşturulduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin bu listeyi Kıbrıs Rum kesiminin dönem başkanlığı sırasında kendi açısından askıya alıp almayacağını bilemediğini belirtti. Schulz, Pozitif Gündem'in hayata geçirilmekten 6 ay alıkonulmasına inanmakta zorlandığını söyleyerek, başka fasılların açılıp açılmayacağını da bilemediğini, ancak Füle'nin Pozitif Gündem'e hemen ara verilmeyeceği hususunda Türk hükümeti ile görüş birliğine vardığı izlenimi aldığını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler