1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SCHMIDT, BAŞKANLIĞI HRISTOFYAS'A DEVRETTİ
SCHMIDT, BAŞKANLIĞI HRISTOFYASA DEVRETTİ

SCHMIDT, BAŞKANLIĞI HRISTOFYAS'A DEVRETTİ

Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralması nedeniyle İngiliz Üs bölgesindeki Kurio Antik Tiyatrosu'nda dün akşam tören düzenlendi.

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralması nedeniyle İngiliz Üs bölgesindeki Kurio Antik Tiyatrosu'nda dün akşam tören düzenlendi. Sadece 500 davetli katılacağı açıklanmış olmasına karşın tören sırasında tiyatroda bulunanların daha az olduğu dikkat çekti.

Güney Kıbrıs’ın, ekonomik durumu nedeniyle AB destek mekanizmasına başvurmuş olarak dönem başkanlığını üstlenmesi üzerine, törende yapılan konuşmalar ekonomi odaklı oldu.

Törende ilk konuşmayı, dönem başkanlığını Güney Kıbrıs’a devreden Danimarka’nın Başbakanı Helle Thorning-Schmidt yaptı. Konuşmasında AB’nin zor ekonomik dönemler geçirdiğinin bir sır olmadığına vurgu yapan Schmidt; ülkesinin, dönem başkanlığı sırasında Güney Kıbrıs’a tam destek vereceğini söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, ekonomik kriz dolayısıyla Avrupa’nın zor bir dönemden geçtiğini belirtti ve kendi dönem başkanlıkları sırasında Avrupa’nın etkin ekonomik, sosyal ve bölgesel uyum içerisinde işlemesi hedefiyle çalışacağı sözü verdi.

ADA’NIN BÖLÜNMÜŞLÜĞÜ SÜRDÜKÇE AVRUPA DA BİR ŞEKİLDE BÖLÜNMÜŞ KALACAK

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da konuşmasında Kıbrıs’ın bölünmüşlüğü sürdükçe Avrupa da bir şekilde bölünmüş kalacak. Ada’nın bölünmüşlüğünün sona ermesi AB için büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı. Van Rompuy, daha iyi bir Avrupa için Rum dönem başkanlığıyla birlikte çalışacaklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manouel Barroso, Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığını, AB açısından zor bir dönemde devraldığını söyleyerek herkesin dikkatini sağlıklı kamu maliyesi, akıllı yatırımlar ve derin yapısal değişiklikler üzerinde odaklayacağına dikkat çekti. Barroso, Avupa Komisyonu’nun ve Güney Kıbrıs’ın AB’ye önümüzdeki 7 yıllık bütçesini sağlamak için çalışacaklarını söyledi ve Hristofyas’a başarı diledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz adına konuşma yapan AP Başkan Yardımcısı Anni Podimata ise, Avrupa’nın krizleri kontrol edecek güçlü bir liderliğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak mali kriz nedeniyle kendisi de zor zamanlar geçiren Güney Kıbrıs’ı hemen işe başlamaya hazır olmaya çağırdı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler