1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SBS'YE TEPKİLER SÜRÜYOR
SBSYE TEPKİLER SÜRÜYOR

SBS'YE TEPKİLER SÜRÜYOR

KTÖS, SBS'nin çocuklarda ruhsal sıkıntılara yol açtığı açıkladı. Elçil:UBP çocukları kendi siyasi emellerine alet ediyor

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Seviye Belirleme Sınavlarının (SBS) çocuklarda ruhsal sıkıntılara yol açtığı açıkladı

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, sınavların özel ders ve dershaneleri besleyen bir sistem olduğunu savunarak, UBP’yi “çocukları kendi siyasi emellerine alet etmekle” suçladı.

Elcil’in basın açıklamasını tam metni şöyle;

“Yarışmacı sınavlarla eğitim sistemini mahveden işbirlikçi, teslimiyetçi UBP Hükümeti, geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan “Seviye Belirleme Sınavı” ile çocuklarımızı nasıl kendi kirli siyasi emellerine alet ettiğini bir kez daha göstermiştir.

Merkezi sınavlarla “Kolej giriş sınavını” gizlemeye çalışan teslimiyetçi UBP hükümeti, bir sınavı bile yapmaktan aciz olduğunu göstermiştirler. “CTP kolejleri kapattı” yaygarası ile kolej giriş sınavlarını geriye getirerek aileleri, öğretmenleri ve hepsinden önemlisi çocuklarımızı yarışmacı sınavlara yönlendiren teslimiyetçi UBP hükümeti, özel dersleri, dershaneleri besleyen bir para tuzağı yaratmıştır. Para tuzağı yanında çocuklarımız çocukluklarını yaşamadan sınav stresi ile özel dersler ve dershanelere koşmakta, paylaşmayı bilmeden, psikolojik olarak hasta konuma sokulmaktadır. Geleceğin toplumunu oluşturacak çocuklarımızın ruhsal sıkıntılarla yetişmesi, toplumsal travma oluşmasının başka sebebidir.

         Yarışmacı sınavların, öğretmenleri, velileri ve öğrencileri baskı altına alınması yetmezmiş gibi yapılan sınavın pratik sorunlarla objektiflikten uzak olarak gerçekleştirilmesi ise tam bir fiyaskodur. Eğitim Bakanlığı bünyesinde “ölçme değerlendirme” ile ilgili herhangi bir yapının bulunmaması yapılanların “Hükmü Karakuşi” olmasının başlıca nedenidir.

         Bilinmelidir ki her işi yüzüne gözüne bulaştıran Eğitim Bakanlığı, son uygulama ile tam bir rezil durum yaratmıştır. Dini siyasete alet eden AKP hükümetinin talimatları ile ilahiyat bölümü açan anlayış, yarışmacı sınavlar ile kaos yaratmaya devam etmektedirler. Sendikamız çocuklarımızı siyasete alet eden, bilimsellikten uzak yarışmacı sınavları dayatan anlayışa karşı duruşunu devam ettirme kararlılığındadır. Çocuklarımızı kendi çirkin siyasi oyunlarına alet eden basiretsiz ve beceriksiz yetkililere istifanın da bir erdem olduğunu hatırlatır, eğitimin ciddi bir iş olduğunu vurgularız”. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 670 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler