1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SBS REZALETİ ve Talim Terbiye Müdürü!
SBS REZALETİ ve Talim Terbiye Müdürü!

SBS REZALETİ ve Talim Terbiye Müdürü!

Öğrencilerin seviyesinin belirlenmesi yanında, Türk Maarif kolejlerine girişte etkili olan ve hafta sonu ilk basamağı yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) sorularında hata olduğunun ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. Pazar günü manşetine k

A+A-

 

 

Öğrencilerin seviyesinin belirlenmesi yanında, Türk Maarif kolejlerine girişte etkili olan ve hafta sonu ilk basamağı yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) sorularında hata olduğunun  ortaya çıkmasının yankıları sürüyor.

Pazar günü manşetine koyarak YENİDÜZEN’in gündeme taşıdığı konu hakkında dün birçok yorum yapıldı.

Uzmanlar, öğretmenler, eğitimciler soruların hataları konusunda Pazar gününden itibaren kamuoyuna bilgiler aktardı, hâlâ aktarıyor.

Kimi soruların cevaplarının “hatalı” olduğu kimilerinin de “çift cevaplı” olduğu belirlenen sınavda şu detaylar dikkat çekti:

 

·        Sınavın “Türkçe” bölümünde 27 soru soruldu, bu sorulardan 6’sı hatalı kabul edildi.

·        Hatalı olarak kabul edilen “Türkçe” sorularının 3’ünün çift cevaplı, 3’ünün de müfredat dışı olduğu belirlendi.

·        Türkçe bölümündeki bu hataların yüzdelik olarak oranı % 22 olarak hesaplanıyor.Yani Türkçe sorularının % 22’si hatalı… Fen bölümünde de bir sorununun hatalı olduğu söylendi. Bir soruda da “yazım hatası” olduğu ifade edildi.

·        Öte yandan bir başka soruda da cevabın olmadığı ortaya çıktı. Sorunun cevabının olmaması hem sınav stresi altında edilen çocuğa ek stres verdi, hem de uzun süre soruda vakit harcamasına sebep oldu. Uzun süre cevabı olmayan soruda vakit harcayan ve cevabı bulamadığı için heyecanlanan öğrencinin yaşadığı stres diğer sorularda da hatalar yapmasına neden olabildi. 

·        Sınavdan sorumlu olan Talim Terbiye Dairesi çift cevaplı soruları “geçerli” saydığını açıkladı, 4 hatalı sayılan soruyu da iptal etti. Yoğun olarak Türkçe                sorularında çıkan hatalar nedeniyle 4 sorunun iptal edilmesi yeni bir eşitsizlik ortamı ortaya çıkardı. Özetle; genel olarak “Türkçe”den iyi olan bir öğrenci bu durumdan mağdur oldu. Matematikteki açığını Türkçedeki başarısı ile kapatacak olan öğrenciler bu durumda adaletsiz bir durumda kaldı.

·        Eğitim Bakanlığı hafta sonu yapılan sınavın “4. Sınıflar”  sonucunu açıklamadı. Dün bir başka bilgi de ortaya çıktı; geçen yıl yapılan SBS’deki “4. Sınıflar” sonuçlarının hâlâ açıklanmadığı belirlendi.    

·        Talim Terbiye Dairesi önceki gün yaptığı açıklamada “optik okuyucudan kaynaklanan sorun” nedeniyle sonuçların açıklanamadığını duyurdu. Ardından dün Eğitim Bakanı basına yaptığı açıklamada sınavda hata olduğunu kabul etti.

 

Yukarıda sıraladıklarım sınavla ilgili yeni bilgiler...

Gelelim yorum kısmına.

Adı “KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı” olan örgütlenme eğer 100 soruyu çözecek kadar kendinden acizse burada büyük bir skandal vardır.

Binlerce öğrenciyi ilgilendiren bir sınavda hatalar çıkması ve buna bağlı olarak ADALETSİZ BİR ORTAMIN oluşması büyük bir fiyaskodur.

Talim Terbiye Dairesi’nin sorumluluğunda olan bu sınav nedeniyle daire müdürü Mehmet Kortmaz derhal İSTİFA etmeli, ya da GÖREVDEN ALINMALIDIR.

Eğer bu istifa veya görevden alma gerçekleşmezse Eğitim Bakanı Kemal Dürüst skandalı kendisi de sahiplenmiş olacaktır…

Hafta sonu çocuklarımıza yaşatılanların sorumluları HESAP VERMELİDİR... 

 

 


 

 

NOT DÜŞTÜKLERİM

 

TC Elçisi Akça, İrsen Küçük’e “Bu ülkede idarecilerin sorun çözmede

başarısız oldular sözümle ben sana demek istemdim, sendikaları işaret ettim” demiş!!!

Biri bize yalan söylüyor sanki

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler